Poraba

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.208
4.689
113
Kaj pa vem, če so kazni v Švici upoštevajoč prihodke tako enormne. Ob predpostavki, da seveda držijo AMZS podatki (https://www.amzs.si/na-poti/prikaz-prometnih-podatkov-po-evropskih-drzavah/svica). Glede na povprečno plačo so pri nas še krepko višje. Sumim pa, da bi znali švicarji voznika, ki bi "odstopal" kar sami zašpecati policiji in da to tam nekaj velja. Po drugi strani se tam preprosto verjetno navajeni, da se predpisov držijo. Na Balkanu pa smo navajeni, da se predpisov ne držimo. To je pač zgodovinsko pogojeno preko vzgoje dosedanjih političnih sistemov.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.351
980
113
Celje
Obišči stran
Kaj pa vem, če so kazni v Švici upoštevajoč prihodke tako enormne. Ob predpostavki, da seveda držijo AMZS podatki (https://www.amzs.si/na-poti/prikaz-prometnih-podatkov-po-evropskih-drzavah/svica). Glede na povprečno plačo so pri nas še krepko višje. Sumim pa, da bi znali švicarji voznika, ki bi "odstopal" kar sami zašpecati policiji in da to tam nekaj velja. Po drugi strani se tam preprosto verjetno navajeni, da se predpisov držijo. Na Balkanu pa smo navajeni, da se predpisov ne držimo. To je pač zgodovinsko pogojeno preko vzgoje dosedanjih političnih sistemov.
res je, da smo navajeni iskati razne "obvode". Žal pri vseh stvareh, ker enostavno se pri nas stvari spreminjajo iz danes na jutri in potem nova vlada bi spet malce drugače, pa tretja bi spet spremenila. In ko padeš v ta moment pač ni več važno ali je to poslovno okolje ali vožnja po omejitvah. Vedno iščeš neko malce "mejno" zadevo, za katero še upaš, da jo boš uspel zagovarjati, če bo koga preveč zanimalo...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.305
3.412
113
Sem že napisal.
To so kazni za turiste, katerih ne morejo preverjati finančnega stanja.

Če pa upalijo domačina, pa preverijo preko davčne napovedi koliko si zaslužil in te opalijo po dohodku.

Drugače miljader je ne bi mogel kaznovati.

V vaši kjer živi moja teta je 6 milijarderjev.
Ne milijonarjev.

Je pa res, da je sedaj v kantonu Schwyz kjer je najbolj ugodno davčno okolje.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.568
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
sem mislil par ljudi citirat, pa ... bom raje post spisal.

na AC sem ogromno. delam po 45.000-50.000 km letno. po večini na relaciji Primorska - Ljubljana in obratno.

par ugotovitev:
- če se vozim 120, 130 ali 150, je razlika v porabi minimalna. ko je bila gužva, se pač več kot 100 ni dalo voziti, tam se opazi razlika v porabi, ampak minimalno opazi. ni drastična. povprečna je stalno nekje okoli 6l/km. jebiga, hotel sem Forda, hotel sem ta močno 2.0 tdci mašino in tako je. ko rabim, avto skoči, ko rabim je avto prava petarda. pač, ko ne rabim, še vedno rad spije kak deci preveč, to sem vzel v zakup. da bom zdaj zaradi tega vozil 100 na uro vsak dan mi niti slučajno ne pade na pamet, ker je čas, ki ga preživim izven avta, preveč dragocen.

- avtocestna kultura je postala obupna. sam stalno uporabljam smerokaze, poskusim biti potrpežljiv, razumljiv. če se nekdo odloči voziti za tovornjakom, ok, naj vozi. ima pravico. takšni me načeloma ne motijo. če se nekdo odloči voziti 100-110, tudi prav. dokler pač se sanjač ne odloči iti sanjati na prehitevalni pas. če voziš 100-110 ti očitno čas ni pomemben, zakaj moraš torej skočiti direktno pred mene, ki normalno prehitevam? lahko bi me spustil, jaz nadaljujem po svoje, ti pa pač po svoje.

- varnostna razdalja. ne obstaja. oz. je ne smeš prakticirati. stalno, ko vozim, si postavljam točke, kjer potem ocenim svojo varnostno razdaljo in jo skušam držati. ampak ga ni človeka, ki bi to upošteval. moja varnostna razdalja ni prostor, v katerega lahko ostali vozniki uletavajo. letos sem že parkrat rešil situacijo, ko se zgoraj omenjeni voznik odloči tik pred zdajci, da bo skočil pred mene. in potem sem jaz divjak, ker vozim s svojimi 140 po števcu. to, da je ogrozil sebe, mene, in verjetno še kakega voznika okoli, mu niti ne pade na pamet.

- tovornjaki. obup. prepoved prehitevanja čez dan, pa jih vseeno vidim po 10 na dan, kako prehitevajo. razumem, ko prehitevajo v določenih klancih, kjer so nekateri tovornjaki res počasnejši, razumem. tudi oni so v službi. a tista standardna prehitevanja, celo večih tovornjakov, tudi skozi tunele, tega ne razumem. in zakaj to ni sankcionirano. in po večini so to tovornjaki slovenskih prevoznikov ...

kar se tiče sekcijskega merjenja. podpiram in ne podpiram. omejitev 80 km/h na AC skozi tunele je popoln nesmisel. zakaj? ker se po faking regionalkah vozimo hitreje, pa so konkretno ožje in manj pregledne ... in še drugo, če je sekcijsko merjenje, naj bo v obe smeri - prehitro in prepočasno. simple. tako bi bilo edino fer. kot rečeno, sam sem veliko na cesti. poraba je, stane, je strošek. ampak da bom zaradi cca. pol litra cincal in šparal in zabijal čas na cesti? ne hvala!
 
Nazadnje urejeno:

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Dosti v redu napisano. Edino razloži kaj je minimalna razlika v porabi med 120 in 150. Ker tukaj nekaj razlike nastane, fizike ne moreš pretentati.
Še glede tovornjakov: od prepovedi prehitevanja je po mojem zadeva bistveno boljša. Seveda pa prepoved velja med 6.00 in 18.00 uro, če se prav spomnim. Sicer pa pri tovornjakih bi morali prehitevanega kaznovati, ker ne zniža hitrosti za tistih par metrov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Dosti v redu napisano. Edino razloži kaj je minimalna razlika v porabi med 120 in 150. Ker tukaj nekaj razlike nastane, fizike ne moreš pretentati.
Še glede tovornjakov: od prepovedi prehitevanja je po mojem zadeva bistveno boljša. Seveda pa prepoved velja med 6.00 in 18.00 uro, če se prav spomnim. Sicer pa pri tovornjakih bi morali prehitevanega kaznovati, ker ne zniža hitrosti za tistih par metrov.
Če jaz gledam pri mojem Fordu je razlika v porabi če vozim 130 ali 150 mogoče 0,2 l po števcu seveda. Za to razliko je nafta še zmeraj dovolj poceni, da se mi ne da voziti 130. Res pa je, da v večini tudi ne vozim preko 150.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.351
980
113
Celje
Obišči stran
ste me s tole temo malce spodbudili in sem sedaj 2x v smeri LJ-CE resetiral računalnik, nastavil radarski tempomat na 130 in spodaj podajam dve varianti.

- v LJ sem se prilepil tovornjaku na rit in do CE je bila povprečna hitrost 86km/h, poraba pa 2.9L/100
- precej gneče na cesti zaradi neugodne ure, kolikor se je dalo sem bil na levem pasu in prepustil razmišljanje o pospeševanju/zaviranju elektroniki, ki bi rekel, da ni najbolj varčna, sploh, ker ves čas skačejo na prehitevalnega vozniki s prenizko hitrostjo. Povprečna hitrost je bila SAMO 104km/h, poraba pa 5,2L/100

Bom naslednjič poskusil izbrati uro, ko bo manj prometa in se poskušam približati povprečni 130km/h in da vidim dejansko razliko.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe in novaa

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.300
5.835
113
pri taščici
Povprecni 130 ne bos mogel priti ce bos v trojanah se drzal omejitev. Se tako bo treba nastaviti tempomat na 150+ ce bos hotel dobiti povprecje 130.
Razen ce je ob 3h ponoci res tako malo prometa.
Moja izkusnja glede porabe.
Vsakih 10km/h hitreje je pol litra vecja poraba.
Tisti ki pisete o 2dcl, bluzite.
Da bi pri 150 porabil samo liter vec kot pri 100 ( ali pa 130/80) ne verjamem.
Res da vozim vecje in starejse avte, ampak....
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.568
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Če jaz gledam pri mojem Fordu je razlika v porabi če vozim 130 ali 150 mogoče 0,2 l po števcu seveda. Za to razliko je nafta še zmeraj dovolj poceni, da se mi ne da voziti 130. Res pa je, da v večini tudi ne vozim preko 150.
jup, ce se drzim nekje 130, je poraba 5.7-5.8, ce vozim cca. 150 je 5.9-6.0 …hitreje se pa potem konkretno dvigne, na 6.5. nekje sweet spot poraba/cas mi je nekje 135 po stevcu. pretocnost. cas. poraba. tu nekje.

kar se tovornjakov tice - pojdi cez Rebrnice kdaj … samo tam najdes 3-4 tovornjake, velikokrat tudi kar skozi predore.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
pri meni je malo večja razlika med 130 in 150. Slab liter bi rekel. pri 140 s kolesi zadaj in poln prtljažnik je tudi slab liter višja kot prazen.
pa med omv in petrolom tudi opazim razliko v prid omv.
 
  • Haha
Reactions: Davidoff

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.568
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
pri meni je malo večja razlika med 130 in 150. Slab liter bi rekel. pri 140 s kolesi zadaj in poln prtljažnik je tudi slab liter višja kot prazen.
pa med omv in petrolom tudi opazim razliko v prid omv.
OMV vs. Petrol ne opazim nobene razlike, razlika proti obema je, ce tankam na MOLu, pred vsemi pa je Shell na Framu.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.300
5.835
113
pri taščici
Precej se pozna tudi hitrost in dolzina voznje.
Dopust v Bosno in nazaj je zbil porabo za dobre pol litra. Dokler sem bil bolj na relaciji, za cel liter. 6>5
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63
ste me s tole temo malce spodbudili in sem sedaj 2x v smeri LJ-CE resetiral računalnik, nastavil radarski tempomat na 130 in spodaj podajam dve varianti.

- v LJ sem se prilepil tovornjaku na rit in do CE je bila povprečna hitrost 86km/h, poraba pa 2.9L/100
- precej gneče na cesti zaradi neugodne ure, kolikor se je dalo sem bil na levem pasu in prepustil razmišljanje o pospeševanju/zaviranju elektroniki, ki bi rekel, da ni najbolj varčna, sploh, ker ves čas skačejo na prehitevalnega vozniki s prenizko hitrostjo. Povprečna hitrost je bila SAMO 104km/h, poraba pa 5,2L/100

Bom naslednjič poskusil izbrati uro, ko bo manj prometa in se poskušam približati povprečni 130km/h in da vidim dejansko razliko.
Kater avto/motor?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.317
5.355
113
Koliko pa drugace porabi? Mestne voznje. Imam identicen motor in avtomatik v c5 aircrossu, ki je verjetno vseeno malo lazji avto in imam 6L/100km povprecje, pa sama mestna voznja. Sem pa ke po par km, povprecje pod 40km/h.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.300
5.835
113
pri taščici
Ja v mestni voznjo prestavi tisockrat na 100km , igiju pa med lj in celjem na 50km ni nikol. A mislite da je hidravlika v menjalniku na soncni pogon.... ;)
 
27. jan 2022
4.801
1.736
113
P5008 in C5Air sta na kilo enako težka - no pač kaka oprema malo niha.

Sta pa dobra s to porabo. Jaz po mestu okoli 6,3L pa skoz na eco, je pa res da start-stop pa takoj izključim.