Ponavljajoča se napaka na stroju

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Zanima me, če je kje v zakonu napisano glede ponavljanja ene in iste napake in uveljavljanju garancije.
Foter je kupil laksarco, ki mu po 5 minutah uporabe crkne. Nesel je v trgovini in naredil napako, da je uveljavljal garancijo namesto stvarne napake. V to ga je seveda speljal trgovec.
Dobil je izdelek nazaj po 40 dneh (kao popravljen), prime v roke in zadeva dela kakšno minuto dlje kot prvič. Nese v trgovino, želi uveljaviti stvarno napako, trgovec naredi zapisnik, pove da bo pregledal nadrejeni in če je ok, dobi denar nazaj. Potem pa ga vodja trgovine kliče, da je na izdelek že uveljavljal garancijo in zaradi tega stvarne napake ne more več uveljaviti. Ponudijo mu možnost, da spet uveljavi garancijo, s čimer se strinja.
Dobi izdelek po 40 dneh spet nazaj in laksarca sploh ne vžge, pa da jo jebeš (tudi z novo svečko).
Kupil jo je v maju, do danes ni delal z njo več kot pol ure. Preden spet nese nazaj v trgovino iščem nasvet, kako ukrepati? Se trgovec moti o tem, da stvarne napake ne more več uveljaviti? Na tem linku piše:
Večkratno popravilo, napake pa se ponavljajo?
"Moj 5 mesecev star telefon je že četrtič na servisu, kljub večkratnemu popravilu pa napaka še ni odpravljena. Lahko zahtevam nov telefon?"
Zakon določa, da je skupen rok za odpravo napak 45 dni, o številu popravil znotraj tega roka pa zakon ne govori. Če je bil izdelek na popravilu že večkrat, seštejte vse dni, ko je bil na servisu, vključno s sobotami, nedeljami in prazniki. Le če seštevek vseh dni presega 45 dni, lahko zahtevate, da vam izdelek zamenjajo z enakim, novim in brezhibnim.
njegov stroj je za isto oz. enako težavo bil na servisu že čez 80dni v 3 mesecih. Iščem zakonsko podlagi za zgornje navedbe na linku, pa natančno nič ne najdem (piše sicer skupni rok 45 dni, ampak nič o tem če napako odpravijo in se ob par minutnem delovanju spet pojavi). Kaj pomoliti trgovcu pred nos (zakon, pravilnik, karkoli oprijemljivega) ko spet nese aparat nazaj?
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.946
1.258
113
Pokličeš tržni inšpektorat in vprašaš kaj lahko narediš.
Ponavadi so precej hitri pri teh zahtevah.
 

Smrkc

Fizikalc
24. feb 2009
3.152
22
38
37
Odneseš nazaj, omeniš da skupno število dni na popravilu presega zakonski rok, ter da zahtevaš vračilo denarja ali nov izdelek. V kolikor ne pristanejo na to sledi prijava na TIRS.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Numy

erikson

Guru
25. avg 2007
21.410
5.392
113
V tem članku morda najdeš kaj uporabnega (finančno nadomestilo za čas nezmožnosti uporabe, ...)


Tukaj je tudi par stvari (v prvih 6 mesecih od nakupa se po samem zakonu šteje, da je napaka obstajala v času nakupa + za čas, ko je bil izdelek v popravilu, se garancijski rok podaljša, ...)

 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Očitno se stvari z leti spreminjajo.

Mogoče se bo kdo spomnil "tipa", ki je v MB zapeljal svojo Hondo HRV skozi okno v prodajni salon in jim ključe vrgel na mizo, ker mu niso hoteli/znali/mogli popraviti klime na novem avtu.

No to je moj kolega in rezultat te "akcije": obsodba, plačilo vseh stroškov,... avto pa je vzel in po hitrem postopku prodal.
 
Očitno se stvari z leti spreminjajo.

Mogoče se bo kdo spomnil "tipa", ki je v MB zapeljal svojo Hondo HRV skozi okno v prodajni salon in jim ključe vrgel na mizo, ker mu niso hoteli/znali/mogli popraviti klime na novem avtu.

No to je moj kolega in rezultat te "akcije": obsodba, plačilo vseh stroškov,... avto pa je vzel in po hitrem postopku prodal.


je pa mel majst keša da si je to prvošu
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.319
5.842
113
pri taščici
Ja, sem imel kombinirano steklokeramiko 2x na (garancijskem) servisu, v tretje servis na dom prinesel novo plato.
V četrto sem z dopisom pri trgovcu uveljavljal stvarno napako in dobil z nekaj vztrajanja vrnjeno kupnino. Leta 2013.
Al so imeli celo serijo zjebano, ali pa je imel Electrolux tako butasto pamet
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.546
8.897
113
Ko te dva meseca ali še več jebejo v glavo, da je 28°C OK temperatura na izhodu klime in se nočejo sploh pogovarjat o popravilu ali zamenjavi novega vozila, zraven pa se ti v faco režijo in če si "malo" kolerika, se to z lahkoto zgodi.
Sem ga razumel takrat, sem čutil z njim. Sam mater si pa usluge ni naredu.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Res je po letu, dveh je prišel račun: mislim da pogojna obsodba in plačilo vseh stroškov. Avto pa je itak takoj odpeljal oz. po par dnevih.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
In ko naslednjemu lastniku ni delala klima? Al je avto prodal pozimi? :evil: