Poklici in „dobre plače”?

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.978
5.401
113
Nelojalna konkurenca na trgu dela....ring a bell!

Delovna razmerja/razredi v razvitih EU so določena z namenom reda....

Pri nas pa....delu čast in oblast...in živel 1.Maj.....za 700 +/- eur :)
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.557
9.235
113
Težava je, da je pri nas študij namesto študija, nek socialni korektiv. Isto kot so v 90ih poslali 50letnike v penzijo, ker ni bilo služb.
Štipendija, pa še delaš prek študenta, malo nategneš študij in si 30letnik z izobrazbo in brez resnih delovnih izkušenj. Namesto, da bi bil v polnem ustvarjalnem zagonu, depra, ker te z diplomo ne čaka službica s 5 jurji plače. SEVEDA NE VSI.
Sicer pa meni ni bilo jasno, ko sem v enem podjetju delal za trakom in smo se pogovarjali z zaposlenimi in so oni dobili plačano na uro pol manj kot jaz. Ne vem no, meni tukaj nekaj ni štimalo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mr_Wolf in Kamele0N

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.406
3.493
113
Težava je, da je pri nas študij namesto študija, nek socialni korektiv. Isto kot so v 90ih poslali 50letnike v penzijo, ker ni bilo služb.
Štipendija, pa še delaš prek študenta, malo nategneš študij in si 30letnik z izobrazbo in brez resnih delovnih izkušenj. Namesto, da bi bil v polnem ustvarjalnem zagonu, depra, ker te z diplomo ne čaka službica s 5 jurji plače. SEVEDA NE VSI.
Sicer pa meni ni bilo jasno, ko sem v enem podjetju delal za trakom in smo se pogovarjali z zaposlenimi in so oni dobili plačano na uro pol manj kot jaz. Ne vem no, meni tukaj nekaj ni štimalo.
Saj niso stali delodajalca pol manj.
Samo ti takrat nisi plačal nič prispevkov in nič dohodnine.
Danes pa je to malo drugače.

Kaj misliš, zakaj danes toliko plačujejo študentom na roke.
Napotnica pa je samo za inšpektorja.
Študenti pa celi Happy ker dobi več keša.
 

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
ker bi študenti delali za 100 in več eur na uro ;)

Hvala za komentiranje.

Država želi natančno vedeti koliko časa in kje delavec dela. Praksa plačila po akordu se je izkazala zelo socialno neprimerno. Podjetje je odgovorno za nasreče pri delu in ni mogoče, da bi delal 100 Eur na uro po pogodbi zgolj eno uro sredi popoldneva, v resnici pa bi delal dlje in bi se zgodila nesreča na poti iz dela zvećer pri temi.

Davčne goljufije v Nemčiji so hudo kaznovane. Če bi nekdo davčno goljufal in ne plačal davka ze 1000 do 5000 Eur, je lahko kazen za 18 mesecev dobička.

Omejitev ur dela (ki vključujejo tudi pavšal pavz) je zato ker študij je zastonj. Ker je zastonj naj študent svoj čas nameni študiju.

Med počitnicami se ne študira, takrat študenti gredo na potovanja in ne delajo in so namenjena študentska dela na primer pozimi šparanju za potovanje poleti.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.719
1.618
113
Dejansko je pri nas tako, da nima kaj dosti veze kaj znaš in kaj delaš, imaš samo 2 opcije kje boš pristal in to velja vsaj za 80% delovno aktivnih: ali minimalac, ali pa tam nekje okrog 1.2k neto. To je realnost pri nas.

Tako da edina realna možnost je, da delaš v ali za tujino.
Slučajno dobro poznam razmere v industriji med mejo in grazom in to postaja že počasi dvojezično območje. In tukaj ne govorim samo o nizko plačanih delovnih mestih.
Recimo v eni zgradbi, kjer je okrog 1000 inženirjev, jih je okrog 300 iz Slovenije. Vodja enega oddelka mi je rekel da imamo očitno pri nas neke dobre šole, ker ti dečki so top. Govorimo o strojni in elektro šoli in faksu v mb.

Pri nas jih yebejo za jurja neto, gori dobijo 4-5k bruto 14x, brez da so neki jaki strokovnjaki.

Vedno pogosteje je tudi, da se ljudi iz vse slovenije selijo v obmejni pas in se vozijo čez mejo delat. In spet, to niso čistilke in zidarji.

In tako jaz svoje otroke šolam za gastarbajterje, ker ne vidim za njih perspektive v Sloveniji. Jaz sem se z našimi ukvarjal 12 let, preden sem spregledal in njim hočem ta leta prihranit.
 
  • Všeč mi je
  • Žalosti me
Reactions: sad in Kamele0N

irwin

Majstr
13. mar 2008
1.183
309
83
Težava je, da je pri nas študij namesto študija, nek socialni korektiv. Isto kot so v 90ih poslali 50letnike v penzijo, ker ni bilo služb.
Štipendija, pa še delaš prek študenta, malo nategneš študij in si 30letnik z izobrazbo in brez resnih delovnih izkušenj. Namesto, da bi bil v polnem ustvarjalnem zagonu, depra, ker te z diplomo ne čaka službica s 5 jurji plače. SEVEDA NE VSI.
Sicer pa meni ni bilo jasno, ko sem v enem podjetju delal za trakom in smo se pogovarjali z zaposlenimi in so oni dobili plačano na uro pol manj kot jaz. Ne vem no, meni tukaj nekaj ni štimalo.
Glavni poit je mentaliteti starsev. Froca pri 18 ven iz istih vhodnih vrat, pa bi zadeve bile bolj urejeno v vseh pogledih. Plus nekaj sistemskih resitev tako kot v skandinaviji s strani drzave.
Pac sprijaznit se je treba da visja izobrazba ne pomeni visje place. To narekuje znanje materije ki jo trzis oz jo hoces. Pa vse kar je vise od mag titla kot titla ni haska. Je, seveda je, v akademskih sferaf. Ampak samo tam.
 
19. jul 2007
2.769
1.495
113
...... Pa vse kar je vise od mag titla kot titla ni haska. Je, seveda je, v akademskih sferaf. Ampak samo tam.
No, imaš tudi področja (nikakor ne povsod), kjer (zasebne) firme v slovenskih oglasih za službo, na prvo mesto postavijo željo po dr. nazivu (in to je vsebinski, ne formalni pogoj).
Pač, resni profili, kje se šele s dr. začnejo resne stvari. (In, ja, se strinjam, za javni sektor je mag. optimalna opcija, glede (minimalen) vložen input in (povsem spodoben) izplen).
PS: ne ne bom limal konkretnih primerov, čeprav bi jih lahko
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.662
1.262
113
Pri nas so najbolj funkcionalno nepismeni, slabo razgledani, ekonomski analfabeti in ZKPprikrajšani visokosolski izobrazenci. Zal je tako.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.970
1.112
113
www.adriamedia.si
No, imaš tudi področja (nikakor ne povsod), kjer (zasebne) firme v slovenskih oglasih za službo, na prvo mesto postavijo željo po dr. nazivu (in to je vsebinski, ne formalni pogoj).
Pač, resni profili, kje se šele s dr. začnejo resne stvari. (In, ja, se strinjam, za javni sektor je mag. optimalna opcija, glede (minimalen) vložen input in (povsem spodoben) izplen).
PS: ne ne bom limal konkretnih primerov, čeprav bi jih lahko
Bolj zato, ker je kup EU razpisov za sredstva, kjer so nazivi zaposlenih pogoj ...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.557
9.235
113
Saj niso stali delodajalca pol manj.
Samo ti takrat nisi plačal nič prispevkov in nič dohodnine.
Meni je to (že takrat tudi) vse jasno. Ravno tako kot mi je bilo jasno, da to ne more dolgoročno špilat in da sem dejansko bil nelojalna konkurenca temu zgaranemu delavcu.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.401
1.018
113
Celje
Obišči stran
Lahko samo svoj primer izpostavim, ker mogoče bi pa sedaj, ko gledam nazaj in drugače razmišljam, zadevo peljal drugače.

V OŠ in SŠ sem bil relativno "priden" (Zoisova štipendija). Starši so me spodbujali, da naj grem študirati, ampak je na koncu obveljala moja in nisem šel.
Sem tehničen tip človeka, računalništvo mi je bilo blizu, zato sem praktično takoj po šoli začel delati v IT podjetju. Poleg službe pa takratno odklepanje in popravila telefonov, kasneje prodaja/montaža klimatskih naprav,... Pač vse s čimer se je dalo solidno dodatno zaslužiti. Finančno mi ni nikoli nič manjkalo. Praktične se ne spomnim situacije, da bi moral kdaj razmišljati ali lahko neko stvar kupim ta mesec ali moram še počakati. Manjši kredit sem vzel, ko sva se s punco selila na svoje, pa še tega sem potem predčasno odplačal. Za otroke sva se odločila, da jih ne bova imela, ker pač "nisva za to". Moj cilj je bil, da do 40 leta DELAM, potem bom pa samo še "delal za sproti" in pač kolikor se mi bo dalo. In ja cilj sem načeloma dosegel. Me zadnje čase malce skrbi, kam se bo ta svet zapeljal, sploh s to noro inflacijo, ker tu pa res nisem pravočasno uspel urediti finančnih stvari.

V glavnem, nikoli nama ni nič manjkalo. Ampak ko sedaj gledam nazaj, sem vedno delal vsaj za DVE služni (pa žena isto). Nekega hudega žuranja in razmetavanja z denarjem pa tudi ni bilo. Malce nama je plane pokvarila bolezen, ampak tudi čez to bi bilo dosti težje iti, če nebi bilo dovolj €.

Če bi se danes odločal, bi Šel verjetno res študirati. Ampak spet ne stroke o kateri sem razmišljal 25 let nazaj. Naziv bi mi sigurno olajšal in odprl kakšna vrata več. Fizično bi delal sigurno manj, do "cilja" pa bi mogoče rabil kakšno leto več. Bi pa verjetno bilo od "ciljne" točke naprej več € kot pa jih bo sedaj.

Meni kariera ni pomenila nič. In trenutno mi je relativno OK (manjša spletna trgovina), ker mi nihče ne gleda na uro, lahko grem ta trenutek "na morje" ali pač danes ne naredim nič in obsedim na kavi. Na koncu leta, ko potegnem črto, so prispevki plačani in lahko si privoščim kakšno kavico :). Nimam pa težave, da če bo kdaj potrebno pač začnem delati več ali grem kam v služno.
 

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
Lahko samo svoj primer izpostavim, ker mogoče bi pa sedaj, ko gledam nazaj in drugače razmišljam, zadevo peljal drugače.

Meni kariera ni pomenila nič. In trenutno mi je relativno OK …. ko potegnem črto, so prispevki plačani in lahko si privoščim kakšno kavico :).
V Nemčiji bi temu rekli soliden srednji sloj. Čestitke.

Verjetno si star okoli 45 let. Računaš na državno pokojnino pri 65? Ali boš živel od privarčevanega? V Nemčiji bi nekdo v tvoji poziciji kupil dve stanovanji in v starosti živel od najemnine.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.401
1.018
113
Celje
Obišči stran
V Nemčiji bi temu rekli soliden srednji sloj. Čestitke.

Verjetno si star okoli 45 let. Računaš na državno pokojnino pri 65? Ali boš živel od privarčevanega? V Nemčiji bi nekdo v tvoji poziciji kupil dve stanovanji in v starosti živel od najemnine.

Trenutno nekih večjih stroškov v smislu kredita nimava in tudi ko potegnem črto pod ostalimi mesečnimi stroški, so ti relativno nizki. Zato zaenkrat še ni potrebe po porabljanju privarčevanega. Žal ta del zelo dobro opravlja inflacija. Nepremičnine pa so za moj občutek trenutno nerealno visoko...

Po 65 računam, da bo drobiž od pokojnine takrat zadoščal za položnice in kavico s prijatelji.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.026
92
48
Računaš na državno pokojnino pri 65? Ali boš živel od privarčevanega?
Tebi se pa vidi, da si “tujec”. V Sloveniji vsi mislimo, da bo nekdo drug moral poskrbeti za nas. Potem pa imaš stare ljudi bivšega srednjega sloja s lastniškim stanovanjem v 4 nadstropju brez dvigala, ki v starosti pridejo 2x na mesec po tistih štengah.

Vem, da je v Nemčiji drugače in hudo mi je ko vidim mnoge prijatelje iz srednjega sloja, ki finančno stagnirajo ali izgubljajo, še manj pa so sposobni vsaj malo pomagati svojim otrokom, da bi se postavili na noge. Vidim ljudi, ki se bližajo penziji pa imajo 25 letne otroke z lastno službo živeti doma, ker si enostavno ne morejo ničesar privoščiti.

To je bila tudi ena od iztočnic mojega vprašanja.

igi ja razumem. DINK (double income, no kids), sam svoj gospodar, zadovoljen s svojim življenjem…

V Sloveniji je marsikaj sorazmerno lahko če lahko živiš v Novem Mestu ali Celju. Stroški so manjši kot v Ljubljani (ali tudi v Mariboru), še vedno pa imaš ugodnosti mestnega življenja.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.026
92
48
Trenutno nekih večjih stroškov v smislu kredita nimava in tudi ko potegnem črto pod ostalimi mesečnimi stroški, so ti relativno nizki. Zato zaenkrat še ni potrebe po porabljanju privarčevanega. Žal ta del zelo dobro opravlja inflacija. Nepremičnine pa so za moj občutek trenutno nerealno visoko...

Po 65 računam, da bo drobiž od pokojnine takrat zadoščal za položnice in kavico s prijatelji.
Napisal si, da vaju je bolezen “vrgla iz tira”, ampak če sem prav razumel si plačeval vse prispevke in si tudi za čas bolezni dobival “bolniško”. Sam si videl, kako smo ranljivi kjlub “social-net”u.

Nimata otrok, da bi poskrbeli za vaju - nič slabega v tem. Potem lahko vsaj premoženje zapravita!

Koliko materialno misliš, da bi vidva potrebovala v starosti? (Ali vajino stanovanje’hiša primerno starosti? Ali bi lahko plačala pomoč, nego? Kaj če bomo imeli še naslednjih 5 let 5% inflacije?)
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.401
1.018
113
Celje
Obišči stran
Napisal si, da vaju je bolezen “vrgla iz tira”, ampak če sem prav razumel si plačeval vse prispevke in si tudi za čas bolezni dobival “bolniško”. Sam si videl, kako smo ranljivi kjlub “social-net”u.

Nimata otrok, da bi poskrbeli za vaju - nič slabega v tem. Potem lahko vsaj premoženje zapravita!

Koliko materialno misliš, da bi vidva potrebovala v starosti? (Ali vajino stanovanje’hiša primerno starosti? Ali bi lahko plačala pomoč, nego? Kaj če bomo imeli še naslednjih 5 let 5% inflacije?)

Bolezen (ženina) me je naučila prav tega, kako ranljivi smo in da danes je lahko vse OK, jutri se ti pa dobesedno podrejo vsi plani. Lahko poiščeš/plačaš top zdravnike, pa določenih stvari ne boš spremenil. Bolniška je v tem primeru seveda pomagala, se pa občutno spremenijo prioritete, dohodek se občutno zmanjša, stroški se povečajo (ker če imaš nekaj € viška pač poskusiš še kaj izven tega kar nudi zdravstveno zavarovanje).
In še nekaj sem se naučil, da na zalogo se preveč obremenjevati, sploh za stvari na katere nimamo vpliva ni OK. V tem sicer nisem najboljši, ker vseeno prevečkrat pomislim, kaj pa če... (bo inflacija še naslednjih 5 let 10% ;) )

Nepremičnina je primerna tudi za starost/bolezen. Tudi nekih hudih stroškov z njo naslednjih 30 let nebi smelo biti. In do konca življenja lahko načeloma zapraviva vse do nule. Zato me "samo" 5% inflacija trenutno ne skrbi. Še vedno delam toliko, da je dohodek "povprečen" in lahko nekaj dodajam na varčevalni račun. Bi pa bilo smiselno razmisliti o drugačni obliki varčevanja.

Je pa dejstvo, da če gre nekaj zdravstveno hudo narobe, potem tudi denarja hitro zmanjka. In tu nekih varovalk nimam.


Smo zašli iz teme.
Kar sem hotel povedati je, da tudi, če si samo "delavček" in imaš dodatno še neko popoldansko dejavnost, se da zaslužiti več od povprečja. Se ti pa v tej kombinaciji praviloma plačujejo nizki prispevki. Posledično bodo dohodki v primeru bolezni in kasneje pokojnine ne prav visoki.

Na drugi strani pa ima en "zdravnik" plačane dosti večje prispevke in bo imel "na koncu" vseeno večje dohodke.
In v luči tega bi jaz s trenutnim razmišljanjem šel študirati, ker milijonov pa vseeno nisem našparal :)