Pogoji za penzijo 62 let/42 delovne dobe - predlog?

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.150
4.596
113
Jasno je, da se bo to moralo slej ko prej spremeniti, pa če je meni všeč ali ne. Bratranec v Nemčiji mi je v zadnjem pogovoru dejal, da bo kmalu v penziji, ker ima 45 let delovne dobe in je star že 63 let. Oziroma, če sva se prav razumela, bo šel na čakanje. On ne pozna slovenskih pojmov, jaz pa ne nemških.
Ko se je Bismarkov pokojninski sistem uvedel, je pokojnino dobil izplačano eden od osmih, ki so v sistem plačevali. Zaradi krajše življenjske dobe so drugi prej umrli.
Če bi se šli grdo, bi naredili tako reformo: leto delovne dobe je v solidarnostni medgeneracijskem pokojninskem sistemu je vredno toliko, kolikor je ZPIZ pobral skupaj plačil pretekli mesec / skupno število let delovne dobe vseh zavarovancev. Kolikor se pobere, toliko se lahko izplača.
Kar se mene tiče, je grdo, da ni priznano zastonj prisilno delo za državo v preteklosti. Torej vojska. Vsaj koledarsko obdobje v višini minimalne plače bi nam lahko priznali, čeprav ni čisto pošteno, ker smo morali biti tam 24 ur / dan in ne 8 ur. Pa še plačano ni bilo.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.150
4.596
113
Neko obdobje si si lahko to dobo dokupil. Pa to se na koncu ne šteje enakovredno. Mislim, da drugega ni.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.468
804
113
Pokojninski sistem so si izmislili bogati, da bi revni plačali za to, da se jim (revnim) socializem ne bi zdel privlačen. Takrat se je zdelo ok, ampak sedaj pa imamo stagnirajoče (v najboljšem primeru) prebivalstvo, BDP raste, ljudje pa živijo vse slabše (v povprečju, in v tem primeru starejši/upokojenci).

Za pokojnine oz. socialo nameniti delež BDP - zanesljivo bolj pomembno in produktivno kot za oklepnike in avanture v Afganistanih - znotraj tega pa se delno uteži s preteklimi prispevki. Pa ni potrebno nikomur stradat.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Če bi se šli grdo, bi naredili tako reformo: leto delovne dobe je v solidarnostni medgeneracijskem pokojninskem sistemu je vredno toliko, kolikor je ZPIZ pobral skupaj plačil pretekli mesec / skupno število let delovne dobe vseh zavarovancev. Kolikor se pobere, toliko se lahko izplača.
Vem kam ciljas, ampak ni posteno. Ce si ti nekaj vplaceval, zakaj bi dobil drugo?

Se manj pa je posteno spreminjanje oziroma ne-usklajevanje pogojev. Vcasih precej manj let in najboljsih 5, 10, 18, ... let. Poleg visjega odstotka.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.287
818
113
Glede na trende je logično, da bomo morali delati dlje. Nemška zavarovalnica EGRO, ker dela predikcije za življenska zavarovanja pravi, da bo 90% Nemcev, ki so rojeni sedaj živlelo 100 let.

Me pa moti do, da moja penzija ne bo odvisna od moje plače oz., da je penzija omejena. Če plačuješ penzijo od 10k EUR bruto nimaš nič od tega, ker ti penzijo omejijo. Torej takšni z visoko plačo plačujejo razne Zlatke Čordiće, Janulle, ipd.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Konec

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.468
804
113
To je t.i. solidarnostna komponenta tega sistema. Brez tega ostane samo individualno varčevanje oz. vlaganje. Ker prav res nobenega smisla pa nima od strani države podprto osebno varčevanje (kar vplačam, gre meni ali dedičem, če se pa pri vlaganju zgodi kak Enron, država priskoči na pomoč).
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.287
818
113
Vse to razumem. Na k pa mi gre, da s tem plačujem delomrzneže, kot so Čordić, Janull ipd. in tiste na minimalcih, ki z najnovešimi BMW-ju vozijo otroke v vrtec.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Ampak to ni problem pokojninskega sistema, je problem sociokomunizma...

Po moje bi bil za odhod v penzijo edini pogoj 40 let delovne dobe. Tisti ki je "študiral" do 40. leta, bo pač delal do 80. Pa vse izredne penzije bi morale iti v stroške pripadajočega ministrstva. Izredne penzije za kulturo v stroške ministrstva za kulturo, tiste borčevske na obrambo takoda bi v rednem pokojninskem delu ostali dejansko samo tisti, ki so vanj vplačevali.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Kar se mene tiče, je grdo, da ni priznano zastonj prisilno delo za državo v preteklosti. Torej vojska. Vsaj koledarsko obdobje v višini minimalne plače bi nam lahko priznali, čeprav ni čisto pošteno, ker smo morali biti tam 24 ur / dan in ne 8 ur. Pa še plačano ni bilo.
To ni čisto res. Zaradi vojske se mi je upokojitvena starost znižala za 8 mesecev, pa kot razvodnik sem imel tako plačo, da sem lahko tri soborce povabil na čevapčiče, pa še napili smo se pošteno. Seveda pa je bila to še Jugoslavija.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in jonny77

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.646
2.363
113
Pomurje
Glede na trende je logično, da bomo morali delati dlje. Nemška zavarovalnica EGRO, ker dela predikcije za življenska zavarovanja pravi, da bo 90% Nemcev, ki so rojeni sedaj živlelo 100 let.

Me pa moti do, da moja penzija ne bo odvisna od moje plače oz., da je penzija omejena. Če plačuješ penzijo od 10k EUR bruto nimaš nič od tega, ker ti penzijo omejijo. Torej takšni z visoko plačo plačujejo razne Zlatke Čordiće, Janulle, ipd.
Se ti zdi da plačuješ samo te navedene?
Kje so cigoti, šiptari, beli cigoti, delomrzneži, ljudje v SŽ, SiDG, TEŠ, RTV, fikusi, pllicisti vidnik psa s 4k€+ bruto...
Jih je čuda več kot teh kulturnikov
 
  • Všeč mi je
Reactions: Vojnik in Gavran

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.646
2.363
113
Pomurje
Ampak to ni problem pokojninskega sistema, je problem sociokomunizma...

Po moje bi bil za odhod v penzijo edini pogoj 40 let delovne dobe. Tisti ki je "študiral" do 40. leta, bo pač delal do 80. Pa vse izredne penzije bi morale iti v stroške pripadajočega ministrstva. Izredne penzije za kulturo v stroške ministrstva za kulturo, tiste borčevske na obrambo takoda bi v rednem pokojninskem delu ostali dejansko samo tisti, ki so vanj vplačevali.
Tako je.
Podpora nepotrebnih šudentov do 28 leta, delavce pa vozimo od vsepovsod
 
  • Všeč mi je
Reactions: Robert

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
po eni strani je seveda privlačno, da ti država "garantira" penzijo. vendar problem nastane, ko je v tej državi preveč lukenj in pogojev, da bi to dejansko funkioniralo. seveda v korist penzionista. po drugi strani pa na zahodu poskrbi za "mirno" življenje vsak sam. če lahko. ampak...dokler delaš, si lahko na stran daješ nekaj denarja in imaš vsaj nekaj za kasneje. pač, imeli smo socializem in smo nekako pričakovali, da nas bo mati država ves čas ujčkala in varovala. zdej pa...ups...
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
hja, to je pa realizem ja...ampak, na zahodu imajo pač bruto. dobiš vse. potem pa sam gruntaj, koliko boš dal na stran za penzijo. in kaj vse si boš privoščil. pri nas bi se pri tem sistemu največkrat čez noč pojavili novi avti pred bajto. čez pol leta pa ga ne bi bilo več. pa bajte tudi ne...pač nismo zrasli v tem sistemu, da si znaš pravilno postaviti limite pri varčevanju. pa tudi plače nikoli nismo imeli bruto :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.030
1.258
113
Vem kam ciljas, ampak ni posteno. Ce si ti nekaj vplaceval, zakaj bi dobil drugo?

Se manj pa je posteno spreminjanje oziroma ne-usklajevanje pogojev. Vcasih precej manj let in najboljsih 5, 10, 18, ... let. Poleg visjega odstotka.

Plus to, da mininalna penzija raste, ostale stagnirajo oz se prolagajajo samo rastocim stroskom zivljenja. Recimo moja babica je sla v penzijo s 730€ penzije, bila neki visji kader v podjetju 30+ let. Navadna delavka par his naprej je sla v penzijo s 420€ se mi zdi. Zdaj je ze na 600+, babica pa se vedno na dobrih 700.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.382
957
113
Obišči stran
Plus to, da mininalna penzija raste, ostale stagnirajo oz se prolagajajo samo rastocim stroskom zivljenja. Recimo moja babica je sla v penzijo s 730€ penzije, bila neki visji kader v podjetju 30+ let. Navadna delavka par his naprej je sla v penzijo s 420€ se mi zdi. Zdaj je ze na 600+, babica pa se vedno na dobrih 700.

In enako je z minimalno plačo...