Plesen v omari

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.635
6.462
113
Pred dnevi sem opazil na hlačah v omari nekakšne sive madeže. Bila je plesen. Hlače sem dal v čistilnico itd... Danes pa sem opazil še na par drugih hlačah enako. Izgleda da imam v garderobni omari v spalnici faking plesen. Pred cca 16-17 leti sem vzel v najem neko starejšo hišo, za katero sem kmalu potem ugotovil, da je polna vlage. Tam sem živel samo 3 mesece, vendar se mi zdi da se je garderobna omara takrat navzela vlage in posledično je plesen tu. Zanima me, kaj lahko storim, da bi preprečil, da se mi na oblekah pojavi ta plesen. Pozanam razne pripomočke proti moljem, za plesen pa nimam pojma, če sploh kaj obstaja? Kaj storiti, saj omare zaenkrat ne bi menjal, saj to ni malo denarja? Obstaja karkoli da se lahko obesi v omaro in da nekako potegne nase to sranje?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Vlaga = plesen

V omarah je problem ker so ponavadi potisnjene ob steno (po možnosti še zunajo), če je v stanovanju malce več vlage se ravno v omarah zgodi kondenzacija.

Pomaga redno zračenje omar (pustiš 1x na teden čez dan odprto), cunje ne smejo biti natlačene (se lahko zračijo), v stanovanju mora bit zadosti nizka vlaga če ni jo moraš znižat.

Zaenkrat daj vse ven z omare, omaro spucaj z nekim razkužilom (raztopina varekine ipd.) ali namenskim fungicidom. Pusti da se posuši, potem daj noter cunje, tiste ki so vidno plesnive operi oz. nesi v čistilnico, ostale skrtači ker imajo zelo verjetno tudi na površini trose od plesni.

Aja dobra stvar je da se sedaj začenja kurilna sezona ki bo izsušila zrak. Za prehodna obdobja pa si lahko omisliš razvlažilnike (tiste električne, oni na "sol" pomagajo en k...).
 

Smajo

Fizikalc
15. maj 2012
548
25
28
hraše
1. preveri če je plesen oz vlaga za omaro, če je stena hladna in omara preblizu potem je to to, uporabi sprej SPEKTRA SANITOL
2. V omaro nikoli vlažne oz., do konca posušene obleke, Obleke lahko opereš s tem plesni na obleki ne bo več, omaro pa razkuži: npr: SPITADERM, to je pri meni delovalo.
3. na dno omare sedaj dajem CERESIT.
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.635
6.462
113
Omara je dvojna ( levo-desno ) v sredini pa predalniki. Odprto ima non stop, tako da kar se zračenja tiče ni problema. Opazil pa se to plesen že lani na usnjenem suknjiču in takrat sem mislil, da sem mogoče nevede dal vlažno v omaro. Tokrat pa sem plesen - sive madeže opazil na hlačah, ki jih nisem nosil od lanske zime. Omara ni naslonjena na zid, saj je vmes kotna letev, tako da je med omaro in zidom cca. 3 cm. Zid tudi ni vlažen, saj bi to opazil. Je pa res, da je moje stanovanje kletno, hiša pa stara cca. 35 let...
Tale SPITADERM se lahko kupi kje? Je to strupena zadeva?
Kaj je CERESIT in kje ga dobiti?

Hvala lepa za pomoč in odgovore
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.331
5.850
113
pri taščici
Merilec vlage postavi v omaro pa nam sporoči koliko bo pokazal. Bo pa sedaj (ko ste najbrž začeli ogrevati) pokazal vsaj 10% manj kot pred tremi tedni.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Kaj pa, če gre za lesno gobo?
Sicer bi bilo zelo nenavadno da bi 'preskočila' na obleko, vendar se vseeno splača preverit.

Kako jo spoznaš:
- na površini masivnih delov pohištva se pojavi belo-siva koprena, podobna gosti pajčevini
- velikokrat se razrašča kakor drevo, ni pa to nujno
- če jo 'obrišemo', se v nekaj tednih zopet pojavi na bližnjem mestu
- les na mestu napada je videti po strukturi kakor oglje, toda veliko bolj svetle barve

Vendar je hišna goba nevarna le za pohištvo iz masivnega lesa, iverica ji 'ne diši'

Upam (upaj), da je to moje predvidevanje napačno.
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
si pogledal za omaro?
jst sem lani imel za omaro plesen. pa isto radiator vgasnjen, perilo pa sušil na "konju".
2dni sem pucal z neko rumeno flaško. v merkurju dobil za slabe 3€. pa omare sem odmaknil od stene za 10cm. zaenkrat je mir.
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.635
6.462
113
Od znotraj omara sploh ne izgleda plesniva ali karkoli drugega. Predale imam prazne že leta, saj smrdijo po plesni, čeprav so čisti in brez kakšnih madežev. Trenutno nisem doma in situacije ne morem preveriti podrobno. Bom pa v ponedeljek in takrat si bom zadevo ogledal. Kje lahko kupim te CERESIT vrečke, za katere sem prilepil link malo višje?
 
22. jul 2007
12.799
1.313
113
123
Ne kupuj teh ceresit zadev, to je samo trenutno metanje denarja skozi okno.
Raje nabavi električni razvlažilec zraka, najcenejše se dobi že za cca.100€.
klik ampak ta nima termostata za uravnavanjem vlage, bolje če ga ima
wink-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.331
5.850
113
pri taščici
Ravno zaradi tega ker spiš na hladnem, imaš še večjo vlago v zraku.
Ne vem kdaj si lahko vzameš čas za zračenje, ampak probaj zjutraj (največ vlage v zraku) ko vstaneš prezračiti prostore s popolnoma odprtimi vrati, okni, odgrnjeninimi zavesami. Skratka čimhitreje zamenjati zrak. Nikakor pa ne imeti na kip odprtega okna, blizu omare po možnosti.
Lahko pa čez dan malo odpreš radiator, zvečer pred spanjem zadevo prezračiš, zapreš radiatorje in zaspiš. Če ti je to prevelik dnevni podvig, potem kupi razvlaževalec. Ceresita ne svetujem. Na dolgi rok bo dražji.
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.635
6.462
113
Odločil sem se da omaro izpraznem in jo vržem stran. Stran bom vrgel tudi obe nočni omarici, saj tudi ti dve smrdita. Za obleke pa si bom kupil stojalo na koleščkih in začasno rešil problem. Ko bom splanico adaptiral, pa bom tako ali tako zamenjal popolnoma vse. Od tal, okna, postelje in omare. Jbg...

Hvala za pomoč
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.635
6.462
113
Ne bi rekel, da imam v sobi vlago. Ne vem od kod bi prišla. Stene niso plesnive ali vlažne.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.331
5.850
113
pri taščici
Spravljal vlažne cunje v omaro?
Dvomom da boš z menjavo pohištva dolgoročni rešil problem plesni.
Reskiraj 20 evrov za neko vremensko, ali pa si nekje sposodi vlagomer.
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.635
6.462
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Spravljal vlažne cunje v omaro?
Dvomom da boš z menjavo pohištva dolgoročni rešil problem plesni.
Reskiraj 20 evrov za neko vremensko, ali pa si nekje sposodi vlagomer.

Vlažne cunje ne spravljam v omaro. Lahko da sem pred časom dal notri usnjen suknjič, pa da je bil mogoče vlažen od dežja. Drugače pa ni šans. Soba je popolnoma suha in o kakšni vlagi ne duha ne sluha. Omara, nočne omarice in predalnik pa imajo duh. In to od takrat kot sem napisal. Je pa res, da se mi je plesen na oblekah v tako množični obliki pojavila prvič. Zato bom omaro izpraznil in ob priliki razturil.