Problem: plesen v vogalih

uli

Pripravnik
6. okt 2007
103
0
16
Lep pozdrav

Imam sledeč problem: Hiša stara 30 let fasada nič izolirana res da je zid debel 50 cm to pomeni zidana 30 cm cegu potem pa obzidana zunaj 12cm porolit cegu in znotraj 8 cm porolit cegu. Pred 5 leti menjana okna plastika ideal 5000. Temperatura v stanovanju zaradi otrok 22-23°C 24 ur na dan v spalnici malo manj.Problem je zračenje, zrači se približno 3- 4 krat na dan ko se gre z otroki ven se okna odprejo da nastane prepih po približno 30 min se okna zaprejo. Največji problem je spalnica. Opazil sem da se pogosto pojavi na spodnjem delu šipe kapljice vode. Spalnico luftamo še večkrat. Kaj narest: ali je probem neizolirana fasada, ali narobe luftamo,aja pa podstreha je izolrirana z 30 cm urse df 40.
Hvala za odgovore
 

maurice

Pripravnik
30. apr 2008
866
2
18
Imam enak problem. Sem v večstanovanjski hiši/bloku in sem/smo na sredini. Blok je star 45 let in enako zidan kot si ti napisal.
Baje da imamo previsoko temperaturo in preslabo cirkulacijo zraka.
Naslednja okna bodo lesena in kvalitetna - dražja od PVC in zeloo boljša. Pa vsekakor mora imeti hiša ali stanovanje ustrezno prezračevanje z zračniki.
 

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.472
362
83
Problem je hladno steklo in okvir. Slaba izolativnost okna. Je dvoslojno z "1.1" ali podobnimi stekli? Tudi, ko (če) boš fasado dodatno izoliral bo okvir in steklo še vedno ostalo hladno in s tem mesto kondenzacije. Je pa notranji sloj zidu zagotovo veliko hladnejši kot že bi zunaj nosil kakih 12-16 cm volne.

Če je fasada še s kakimk stiroporom zaprta pa... Tok zraka (vlage) iz objekta mora biti.

V spalnici pa je verjetno največ vlage. Največ izdihanega vlažnega zraka na volumen.

Sicer naj pa stroka pove...
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
problem je k vse dihta. les vsaj malo spuca vlago skozi, ampak tudi ne bo tako kot je bilo nekoc. to je cena dobre izolacije in akvarijev.
 

maurice

Pripravnik
30. apr 2008
866
2
18
Imaš prav glede stekla.
To je bil prvi poseg ob prenovi stanovanja (zasteklitev balkona) in nisem zadovoljen, ker mi mojster, ki je to delal, je svetoval in seveda izvedel steklo brez plina (med dvema stekloma) pa tudi profil je bolj tanek in maloprekaten. Tako da imam v spalnici oziroma na zaprtem balkonu, ki je podaljaš v spalnico, navadna stekla brez plina vmes.
Razmišljam, da to vržem ven in dam noter kaj bolj kvalitetnega.
OStala okna so ustreznejša in tam ni vlage na njih oziroma kondenza.
Je pa balkon izoliran tko kot mora biti in je težava samo v oknih.
 

Bakki33

Fizikalc
8. dec 2007
415
60
28
Čisto preprosta rešitev: prezračit je treba prostore.

To pa ne pomeni odpret okno na kip za pol ure, ampak odpreti okno na stežaj v vsaj dveh prostorih (ki po možnosti gledata na različne strani stavbe) in ustvariti prepih. Dovolj bo dva krat po 5 do 10 minut. In vlaga bo čudežno izginila. Tako govori stroka.
Če ne verjameš, pokliči 080 **** - številko dam na ZS, da mi kdo ne bo očital reklame
grin1.gif
 

Bakki33

Fizikalc
8. dec 2007
415
60
28
Stekla brez plina?!?! Seveda je bilo ceneje... Koliko?? Po mojem ni bilo vredno...

Zamenjaj stekla za ustrezna!
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.386
5.897
113
pri taščici
Nekateri jamrajo (prosim ne mi o jamBranju) da plin sčasoma uide ven. Lahko da je plin problem, lahko da je preslab profil, alahko da je pretanko steklo problem. Če imaš roso samo na steklih potem je najbrž težava v steklu ali pa v profilu med stekloma.
Sam imam v flatu starem 25 let cca 25 C, vlage nikjer, spim na zastekljenem balkonu(pvc, dvoslojno steklo mislim da 6+1x+4mm), tudi ni vlage. Ne luftaj 30 minut, ker s tem samo shladiš flat. če konkretno lahko narediš prepih,se zrak zamenja v nekaj minutah, povšrine in predmeti pa ostanejo topli. V pol ure se ti vse ohladi.
Ponavadi zluftam zjutraj za kakšno minuto (prepih, v tem času se zaprem v kopalnico).
 

Maci

Fizikalc
18. jan 2010
2.989
0
36
Isti problem se je pojavil pri nama, v nekaj let starem stanovanju, zaradi očitno slabe izdelave in pa tudi vlage. Splesnel je del omare
crazy1.gif
in je tam ven butnilo. Zdaj se je plesnenje ustavilo, ker sva z ogrevanjem stanovanje presušila in ker vsak dan stanovanje tudi prezračiva, je pa neprijetno in bo treba nekako sanirati, kaj je za omaro pa (še) nočem vedet.

Baje se dobijo neki premazi proti plesni, malo pogooglaj.
 

sbor

Pripravnik
22. avg 2007
562
0
16
Nekako zasledujem, da vsi pišete okna 1.1 so slabo izolativna, problematična. A ste vsi menjali okna 1-2 leti nazaj? Kakšna 4 leta nazaj je bilo 1.1 že luksuz. Ne vem kdo si lahko privošči vsakih 5 let menjati stekla ali cela okna.
Po drugi strani pa zanimivo - včasih smo pozimi vsi tarnali nad suhim zrakom, ki ga je povzročalo ogrevanje, zdaj pa je problem preveč vlage. Treba bo spremenit navade...
 

Maci

Fizikalc
18. jan 2010
2.989
0
36
Ja seveda... ker so okna v dostih primerih kriva za vlago, plesen, saj preveč dihtajo oz. jih marsikdo "ne zna uporabljat" in stanovanja se premalo zračijo.

Poznam 2 takšna primera, kjer je bil problem plesni oz. velike vlage zaradi oken.
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.756
2.042
113
za šankom
ksz...

druga rešitev pa je motnaža klime.v 2 urah pobere veliko vlage iz stanovanja in težav ne bo.spalnica se pa itak zrači cel dan dokler ne greš spat.vsaj pri nas imamo oken na kip cel dan ne gelde nato ali je zunaj 5 ali -10 stopinj
 

Maci

Fizikalc
18. jan 2010
2.989
0
36
Citat:
Uporabnik shift pravi:
vsaj pri nas imamo oken na kip cel dan ne gelde nato ali je zunaj 5 ali -10 stopinj

zmaga.gif
ja, to full pomaga, pa še bolje se spi
 

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.472
362
83
Citat:
Uporabnik sbor pravi:
Nekako zasledujem, da vsi pišete okna 1.1 so slabo izolativna, problematična. A ste vsi menjali okna 1-2 leti nazaj? Kakšna 4 leta nazaj je bilo 1.1 že luksuz. Ne vem kdo si lahko privošči vsakih 5 let menjati stekla ali cela okna.
Po drugi strani pa zanimivo - včasih smo pozimi vsi tarnali nad suhim zrakom, ki ga je povzročalo ogrevanje, zdaj pa je problem preveč vlage. Treba bo spremenit navade...
S telim se pa še kako strinjam. Sam sem k veliki sreči počakal, da so zadeve šle en potreben korak naprej. Če bi menjal prej gotovo tega nebi dojel pravi čas. Cenovno so še vedno zelo konkretne razlike.

Dejstvo je da je hladen predmet vir kondenzacije. Ko tega ni kondenzacije ni.

Problem kondenza pri nezadostno izolativnih oknih pa je "stroka" reševala z navodili o rednem zračenju. Zračenje je več kot nujno tudi pri manj prevodnih oknih. Pri nekem normalnem bivanju pa sledi vlage na oknih nebi smelo biti.
 

Bushez

Pripravnik
4. okt 2007
127
0
16
LJ
Bo treba bolj zračit prostor oz hišo. Vlažen zrak rabi dlje časa da se segreje, že zato je dobro zračit.
Mene pa zanima koliko imate stopinj v stanovanju?
Pri nas se peč ugasne ko se v sobi segreje do 21,5 stopinj C.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
Dokler objekt ne bo izoliran bo plesen ostala. Tako da se ne sekiraj.

V vogalih je najhladnejši konec in tam pride do kondenza (logično da v spalnici je največ, ker tam veliko dihate in je dovolj vlage).

Samo zračenje ne bo pomagalo, pa tudi vpliva ne na to.

Pri nas se je tudi pojavilo po menjavi oken...temu jaz pravimda se zdaj vidi koliko toplote je šlo v prazno zaradi prepiha mimo rež okna.
 

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.472
362
83
Kot komu paše. Bivalni del okoli 20-22, spalnice grejo na 16, stopnišče 16... čez dan. Ponoči spalnice malo več, ostalo se spusti... Na vseh radiatorjih so termostatske glave. Večinoma digitalne.
Črpalke so zaenkrat nonstop vklopljene vkolikor je topla voda. Peč na drva z zalogovnikom.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.386
5.897
113
pri taščici
Tudi meni se zdi tole nakladanje o vlagi v stanovanjih prodajanje megle. POtem nam pa trgovine na veliko ponujajo vlažilce zraka ki naj bi jih montirali na radiatorje (ali drugam) in nam bi izboljšali klimo v prostoru.
Jaz osebno imam presuh zrak v stanovanju (TETOL, 23-25 C pri zaprtem radiatorju, v kopalnici pri priprtem 26-28.)
Bom pa ob priliki zmeril vlago v prostoru (ko bo flat prazen, in recimo zjutraj v "spalnici). Aja še ta minus ima spalnica, da je znotraj izolirana s stiroporjem,ki pa vemo da ne prepušča vlage.

Kot so že pisali: problem so hladne površine in ne vlaga.
Saj če pridete z mrzlega zunanjega okolja v stanovanje se vam tudi očala zarosijo. Zanimivo kajne, TV ekran ali pa vitrina omare pa ni zarošena (pa vse je v istem prostoru pri enaki količini vlage). So očala čarovniške da privlačijo vlago?
 

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.472
362
83
Mal smo pojme pomešali oz. preveč posplošili. Govorimo predvsem o kondenzu na na otip mokrih oknih, vlažnih stenah...
In ne o vlagi v zraku, ki je sicer osnova ("surovina") za kondenz.
Ko je kondenz prisoten pa je do plesni le še korak oz. nekaj časa, da se naseli.
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.756
2.042
113
za šankom
ksz...

kot je že nekdo napisal.hoteli smo dobro izolativna okna in jih imamo,hoteli smo ultra dobro izolacijo steno in jo imamo.ko pa se nam rosijo šipe pa mislimo da bo konec sveta.vse to gre na račun dobre izolacije.ne glede na faktor šipe bo vedno ob hudih zunanjih temperturah na njih kondenz ker bo razlika med zunanjo in notranjo temperaturo 30 stopinj ali več