Torej, ti praviš "tisti, kateri nimajo kmetijstvo za glavno dejavnost ", njim ne gre dobro - saj meni hobiji tudi ne prinašajo prav veliko.
Državno lastništvo gozdov je pa sploh problem :
https://metinalista.si/kdo-so-lastniki-slovenskih-gozdov/ vseh 20%
cerkev si lasti več kot 3% slovenskih gozdov.
Metropolitana pa naj bi imela zastavljenih še več kot 800 ha gozda na Gorjancih (morda pa jih je že odkupila)
-
3.600 hektarjev gozdov v okolici Tržiča je v lasti družine Born. Dedinje so tri hčere Karla Borna, baronice Maria Renata Ludowika Schloser, Maria-Louise Hedwig de Peič in Elizabeth Maria Antonia Born Ortner.
-
2.200 hektarjev gozdov je v lasti družine Attems. Johannes Attems in njegovi sestri Eleonore Drasche in Gabrielle Rau - vsi trije živijo na Dunaju, so vnuk in vnukinji grofa Ferdinanda Attemsa ( 1885 - 1946). Leta 2013 so po približno 20 letih sodnih postopkov dobili nazaj gozdove na Pohorju in v okolici Slovenske Bistrice.
-
1.600 hektarjev gozdov med Turjakom in Kolpo je v lasti Jurija Rudeža (z mamo Cvetko), z njimi upravlja Posestvo Ugar.
-
929 hektarjev gozdov ima Hubert Kosler, potomec dunajskega trgovca Janeza Koslerja, ki je v 19. stoletju kupil grad Ortnek in pripadajočo posest v bližini Velikih Lašč. Njegov sin, ravno tako Hubert Kosler, vodi robotski podjetji Yaskawa Slovenija in Yaskawa Ristro.
"Slovenski zasebni gozdovi se srečujejo s težavo velike razdrobljenosti parcel. Zaradi dednega prava ima veliko gozdnih parcel po več lastnikov, ki ne vedo, kje imajo parcele, niti ne znajo z gozdom pravilno gospodariti. Zasebni gozdovi so veliko bolj zanemarjeni, donos lesa in drugih gozdnih proizvodov je manjši, slabša pa je tudi njihova kakovost. Izstopajo večji gozdni posestniki in nekatere kmetije, ki znajo ravnati z gozdom in jim gozd pomeni preživetje. Na splošno pa velja, da država bolje gospodari s svojimi gozdovi, kot pa večji del zasebnih lastnikov."