Pectus excavatum

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.726
6.623
113
Imam Pectus excavatum. Nekje 2cm, ali pa slaba 2cm. Zadnjih nekaj mesecev sem zelo aktiven, a opažam, da nekega velikega napredka pri kondiciji ni. Vedno je problem v tem, da pridem zelo hitro do visokega utripa (~180), zaradi česar moram potem upočasniti. Zjutraj imam relativno nizki utrip, 60, a tudi kakšna domača zahtevna opravila mi zlahka povišajo pulz.
Bral sem, da imajo ljudje s PE pogosto težave s črpanjem zadovoljive količine krve ob visoki telesni aktivnosti:

Citat:

However, the ability of the heart to pump effectively during strenuous exercise may not be normal. Several medical studies have indicated that the sternum may press on the heart enough that the heart cannot fill with blood and pump it out as rapidly as with a normal chest.

Razmišljam, da je tudi pri meni tak problem, glede na zgoraj napisano.

Pred par dnevi sem to omenil tudi osebni zdravnici, opravila je EKG in rekla da "ni idealen" in me napotila h kardiologu. Ampak kaj, ko so tu čakalne dobe 90+ dni.
Gugl vrne podatke o operacijah, ki popravijo zadeve, a je okrevanje dolgo, torej če res potrebujem operacijo, bi jo želel asap, nisem več v rosnih letih (30+). Zato razmišljam, da bi rajši šel samoplačniško na pregled h kardiologu. Našel sem tudi, da je najboljše opraviti CT, kjer se lepo vidi v kakšnem položaju je srce, glede na prsnico in hrbtenico, torej predvidevam, da bom še na to moral.

Ima kdo izkušnje glede tega, ali več infa?
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Imam Pectus excavatum. Nekje 2cm, ali pa slaba 2cm. Zadnjih nekaj mesecev sem zelo aktiven, a opažam, da nekega velikega napredka pri kondiciji ni. Vedno je problem v tem, da pridem zelo hitro do visokega utripa (~180), zaradi česar moram potem upočasniti. Zjutraj imam relativno nizki utrip, 60, a tudi kakšna domača zahtevna opravila mi zlahka povišajo pulz.
Bral sem, da imajo ljudje s PE pogosto težave s črpanjem zadovoljive količine krve ob visoki telesni aktivnosti:

Citat:

However, the ability of the heart to pump effectively during strenuous exercise may not be normal. Several medical studies have indicated that the sternum may press on the heart enough that the heart cannot fill with blood and pump it out as rapidly as with a normal chest.

Razmišljam, da je tudi pri meni tak problem, glede na zgoraj napisano.

Pred par dnevi sem to omenil tudi osebni zdravnici, opravila je EKG in rekla da "ni idealen" in me napotila h kardiologu. Ampak kaj, ko so tu čakalne dobe 90+ dni.
Gugl vrne podatke o operacijah, ki popravijo zadeve, a je okrevanje dolgo, torej če res potrebujem operacijo, bi jo želel asap, nisem več v rosnih letih (30+). Zato razmišljam, da bi rajši šel samoplačniško na pregled h kardiologu. Našel sem tudi, da je najboljše opraviti CT, kjer se lepo vidi v kakšnem položaju je srce, glede na prsnico in hrbtenico, torej predvidevam, da bom še na to moral.

Ima kdo izkušnje glede tega, ali več infa?

prilepi EKG.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
V ekg je res nekaj sprememb ki bi potrebovale nadaljno diagnostiko.
Glede na spremembe (difuzne nespecificne ST elevacije, nakazan bifascikularni blok) bi priporocal nujno opravit Diferencialno krvno sliko in CRP. Namrec lahko je v ozadju mio/perikarditis.
Prvenstveno pa potrebujes UZ srca in ne kardiologa "kot taksnega".
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.726
6.623
113
CRP rezultate imam od 18.3.2013, vrednost S-CRP je bila takrat 2.0 mg/L. EKG pa je datum 29.3.2013. Imam tudi "komplet" krvno sliko izpred cca leta dni, ampak to verjetno ni več aktualno ?

Res je, da imam trenutno manjše bolečine v področju prsnice, predvsem pri globokem vdihu (dihanje s prsnim košem) ali pa če zelo razširim roke. Sam sem imel na sumu costochondritis, ker je dokaj pogost pri ljudeh s PE, ki so tudi fizično aktivni. Pred cca 2 mesecema sem imel podobne bolečine, ki so po nekaj dneh izginile. Tudi sedaj je tako, da je po nekaj dneh zelo bolje.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Glede na EKG bi te preiskave potreboval te dni, a ce bi bilo kaj resnega v smislu miokarditisa bi se ze v tem casu pokazalo.
2 cm ni nic posebnega v smislu pectus excavatus. TAko da se to ne obremenjuj.
Opravi UZ srca in je to to zaenkrat.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.726
6.623
113
Kul, hvala. Potem lahko tudi brez problema "poženem" srce na višje obrate? oz predvsem, telovadim pri visokem pulzu, dlje časa?

Če ne grem samoplačniško, kako bo potem to zgledalo? Prvo pridem po 90 dneh h kardiologu, ki ugotovi isto, da potrebujem UZ in ga opravi takoj, ali spet kaj čakam? Če zadeva ni tako nujna, potem nima smisla, da grem samoplačniško?
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Nekateri kardiologi imajo UZ vkljucen v prvi pregled, spet drugi to naredijo odlozeno.
Pred tezjimi obremenitvami bi vsekakor bilo dobro da imas narejen UZ srca.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.726
6.623
113
Hvala še enkrat, pokličem jutri v rogaško, pa da vidimo.

Ali se priporoča koga drugega?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.726
6.623
113
Danes sem se spomnil, da sem bil že pred 10 leti na UZ srca, takrat sem imel neke težave s kolabiriranjem ponoči. Zadeva je bila samo enkraten dogodek in se ni več ponovilo.

Tudi takrat sem imel na EKG napisano slednje:
left atrial abnormality
abnormal left axis deviation
incomplete right bundle branch block

lahko poslikam še tisti EKG, čeprav ne vem, če sploh čemu koristilo, ker glede na napisane te tri postavke sem očitno že takrat imel podobne težave?
Po mnenju kardiologa takrat ni bilo prisotnih nobenih bolezni srca, zabeležil je edino lažjo pulmonalno insufienco.
Kaj je pulmonalna insufienca, oz zaradi česa nastane sploh, se lahko kako izboljša in če bi lahko bilo to vzrok zakaj EKG ni "idealen" ?
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Danes sem se spomnil, da sem bil že pred 10 leti na UZ srca, takrat sem imel neke težave s kolabiriranjem ponoči. Zadeva je bila samo enkraten dogodek in se ni več ponovilo.

Tudi takrat sem imel na EKG napisano slednje:
left atrial abnormality
abnormal left axis deviation
incomplete right bundle branch block

lahko poslikam še tisti EKG, čeprav ne vem, če sploh čemu koristilo, ker glede na napisane te tri postavke sem očitno že takrat imel podobne težave?
Po mnenju kardiologa takrat ni bilo prisotnih nobenih bolezni srca, zabeležil je edino lažjo pulmonalno insufienco.
Kaj je pulmonalna insufienca, oz zaradi česa nastane sploh, se lahko kako izboljša in če bi lahko bilo to vzrok zakaj EKG ni "idealen" ?

Avtomatsko ocitavanje EKG ni relevantno. EKG odcita zdravnik.
Slo je verjetno za insuficienco pulmonalne zaklopke, torej blago "spuscanje" ene od srcnih zaklopk, ki je pri mlajsih lahko normalen pojav. Res pa da pulonalna insuficienca lahko delno pojasni inkompletni desnokracni blok.
Velika verjetnost bo da bo tokratni UZ povsem normalen. Ker pa so v EKG vidne dolocene motnje prevajanja ki so lahko tudi prehodne, lahko pa so posedice strukturalnih napak na srcu, je dobro narediti UZ.

Lahko pa primerialno prilepis se starega.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.726
6.623
113
Ne rata mi s telefonom. Je še tisti stari EKG, na enem dolgem 10cm širokem papirju, kjer je mreža narisana, kar pa ni povšeč kameri na telefonu.
Bom poskusil čez vikend, z boljšim hardwarom.

Spomnil sem se še, da tudi kapacitete pluč nimam ravno normalno, nekoliko manj, je lahko posledica PE? Nekaj so sicer omenjali astmo, ampak je nimam.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:

Spomnil sem se še, da tudi kapacitete pluč nimam ravno normalno, nekoliko manj, je lahko posledica PE? Nekaj so sicer omenjali astmo, ampak je nimam.

"Kapaciteta pljuč" je zelo širok pojem. In PE nima nobene veze pri tem.
Astma pa se izkljuci z bronhodilatatornim testom, vkolikor so pretoki v startu upocasnjeni/premali.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.726
6.623
113
4.4 VCmax, normalno bi naj bilo 5.4 če se ne motim?

imam konec meseca test za astmo, ampak glede na to da nimam nekih težav, dvomim da jo imam, edino če je zelo blaga oblika.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Taksna gola vrednost ne pove cisto nic. Ali se pogovarjamo o celotnem spirometrijskem izvidu (in dosezenih normah) ali pa bomo gnali strah v kosti ker tam neka stevilka "ne stima".
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.726
6.623
113
Tole:

http://shrani.si/f/28/X5/3heht2o3/dsc0676.jpg

Se opravičujem, če delujem malce pikolovski, ampak gledam tole "luknjo" v sredini prsnega koša in nekako skoraj ne morem verjeti, da ne bi vplivala na nič, še posebaj, ker so v tem predelu tako vitalni organi. Drugo so recimo noge, ki so na (), kar me niti ne skrbi preveč
wink-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.726
6.623
113
Ok, pol pa mi res ni nič več jasno
wink-1.gif


Se javim spet, ko dobim UZ srca, oz karkoli že pač bo naredil kardiolog.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.726
6.623
113
Nekaj sem se še spomnil.

19.1.2013 sem imel pritisk 109/74
20.4.2013 pa 105/68

So kakšni razlogi za padanje pritiska, ki bi lahko bili povezani s težavami, opisanimi v tej temi? Ali pride do padca pritiska "normaln", če se človek začne bolj fizično "naprezat" ? sicer koliko vem, še par let nazaj, sem imel pritisk 120/80, ampak takrat sem se gibal manj kot nič.