Paradižnik Lušt

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #9334
  • Začetni datum
I

Izbrisan uporabnik #9334

Se strinjam, zadnji dve leti res ni imel tako izrazitega okusa - letos ga pa ima. Ravno zato me je zanimalo, če kdo kaj več ve glede tega. Predvsem dobre sorte, ker Lušt ni sorta.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.076
1.281
113
Ne pametujem. Je ded iz Lusta po radiu letos nekje februarja razlagal, da so rastline vzgojene na Nizozemskem, nato pa s sleperjem prepeljane k njim. Dve leti nazaj pa so bile iz Madzarske.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.847
4.355
113
Bo treba tole sprobat, če res drži, ker glavni problem okusa paradižnika je v tem da so prezgodaj obrani
in se ne razvijejo želeni encimi ter tako ne doseže želenega okusa...

tomato tomejto

He said that he and his colleagues at the US Department of Agriculture, Agricultural Research Service, and the University of Florida dipped Florida-grown green tomatoes in hot water, about 51C, for five minutes and then let them cool at room temperature.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.567
9.274
113
Citat:
Uporabnik Miikech pravi:
Ne pametujem. Je ded iz Lusta po radiu letos nekje februarja razlagal, da so rastline vzgojene na Nizozemskem, nato pa s sleperjem prepeljane k njim. Dve leti nazaj pa so bile iz Madzarske.

še kako leto nazaj je ded razlagal da sadike dobijo v Avstriji..tako da res očitno od leta in cene, kje se pač da ceneje kaj dobit.

gld naokus in vonj.. Jagode v en mu skladišču zelenjave recimo špricajo z aromo, da vsaj dišijo približno po jagodah-vsaj te prve industrijske. Tako to gre.
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.842
645
113
Jaz ga redno dobivam direkt iz Renkovcev in je še vedno bil veliko boljši od ostalih paradižnikov (letos in prejšnja leta), ki se jih v tem času lahko kupi v trgovinah.
 

Sijan

Fizikalc
3. sep 2007
2.265
0
36
Letošnje Luštove morm tud jst pohvalit - bogat, poven okus. Kupljeno v zadnjem tednu v Hoferju.
 

Clancy

Majstr
20. avg 2007
788
353
63
Čisto na začetku, je Luštov paradižnik kupljen v Tušu, bil res odličen. Naslednaj leta pa se ni več razlikoval od ostalih uvoženih paradižnikov. Tudi tisti paradižnik, ki sem ga lani dvakrat kupil v njihovi trgovini je bil za nič, vključno z jagodami od Panvite, ki so se tam prodajale.

Morda so se pa letos res kaj popravili... ali pa so izboljšali gensko tehnologijo
evil.gif
 

quagga

Pripravnik
4. jul 2015
111
1
18
Okus paradižnika je zelo odvisen od pogojev v času ko zori. Predvsem mora dozoreti na rastlini. Lušt je standarden hidroponski paradižnik vzgojen na tak način, kot vse ostalo na trgu. Tudi tisto opraševanje s čmrlj je standard za rastlinjake...
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Kalkulacija, zakaj je lušt kdaj šit je preprosta. Ali ga dobijo brez prevoza v hladilnicah in takoj prodajo, ali pa sedi v ohlajenem kamionu in potem še v trgovini 1 teden hlajen predno se proda.

Paradajz in nizke temperature ne gredo skup, paradajza NIKOLI ne shranjujte v hladilniku in tudi ne kupite iz hladilnika. Nobena sorta ni imuna na "kontra" zorenje, kot ga povzročajo hladne temperature.

En idealen primer... ste kdaj jedli dober češnjevec v meku? V fast food jointu? Niste, ker od njih zahtevajo tiste izjemno nizke temp. shranjevanja. Solata je mogoče celo bolh hrustljava in boljša, paradajz je pa neužiten pa ni za to kriv direktno MCD.
 

Matic78

Pripravnik
19. jun 2011
231
1
18
Ce kdo rabi kvalitetne sadike paradiznika poiscite na fb Jernej Mazej ali skupino cudoviti svet paradiznika. Ima cca 240 razlicnih sort paradiznika in je po mojem eden najvecjih poznavalcev paradiznika pri nas.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Sedaj še samo katero sorto vzet, je phantasy res tako dober kot berem na netu ?
rabim zgodnjo sorto za solate in mezgo v jeseni, ali pa sproti.
 
22. jul 2007
12.860
1.333
113
123
Ja letos je lušt spet takšen kot je bil na začetku, prejšnji 2 leti ni bil tako dober edino ceno je imel isto
tongue-1.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.212
1.835
113
Kot rečeno..ne sekiraj se zaradi sadik. Paradižnik bo rasel v naravnih pogojih v zemlji in bo svetlobna leta boljši od vsega sr.anja, ki ga trenutno lahko kupiš po trgovinah (vključno z našimi proizvajalci...se ve).
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Evo, popoldne jih je moja prepikirala. Jih je 96 komadov
smile-1.gif
. Zaenkrat še ni vredno slikat, ko bo, se bom pa z veseljem pohvalil.
Sveti križ božji
cheer.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.212
1.835
113
Khm
wink-1.gif
96? A to si jih vzgojil iz semena?

Sem mislil da si sadike nabavil.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Iz semena ja. Saj zato sem pa vprašal, če je to hibrid in kaj je za pričakovati.
Pa malce pozen sem tudi, ampak ne toliko ...
smirk-1.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.212
1.835
113
Najbolje je, če kje probaš domač paradižnik (pri znancu) da ti da enega in si shraniš seme.

Pri nas je to foter stalno telovadil...ali dobil od koga ali hranil svoje.

Kar se pa hitrosti tiče..po mojih izkušnjah po kakem mesecu ne opaziš več razlike med onimi prvotno 'ta malimi' sadikami in drugimi, ki so bile večje. Bolj je pomembno da jih ne posadiš prehitro na vrt.
Mi smo jih dali lani (prvič poskusno) v hobuke od jupola (ena sadika, en hobuk) da smo jih lahko imeli pod nadstreškom (ter par sadik na vrtu ki so pod streho tega istega nadstreška). In moram rečt da je ok izpadlo.
Brez strehe se več ne gremo...praktično vsako leto bil črn.
 

lemar

Fizikalc
8. jan 2008
406
57
28
Paradižnik (ne glede na sorto) potrebuje toploto, dovolj pognojeno prst in dovolj vode
cheer.gif
, to je vsa umetnost dobrega ukusa. Brez zemlje in sonca ni nič. Lušt, na žalost, je enak kot drugi industrijski umetni paradajzi, brez zemlje in naravne svetlobe/toplote. Podobna zadeva kot razlika med domačim piščancem in klasičnim iz farme.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Samo popravek... Paradižnik potrebuje vlaho na korenine, na plodove in liste pa ne. Zato najbolje uspeva pokrit/v rastlinjkih (pri nas), kjer mu je toplo, suho in dovolj vode na koreninah...