Clanek iz dnevnika
Njegov sistem je bil počasen, a je deloval in mu omogočal, da postane pisec elektronske pošte, kljub temu, da v utrdbi, kjer se je nahajal ni imel ne interetne povezave ne telefonske linije. Njegove metode, ki jih je za AP podrobno opisal eden od pripadnikov organizacije za boj proti terorizmu, so zahodnim silam povzročale precejšne probleme, saj so bile praktično neizsledljive.
Bin Ladnov sistem je povsem temljil na diciplini in zaupanju. Je pa za seboj pustil obsežen arhiv elektronske pošte, ki ameriški uradniki sedaj skrbno pregledujejo. Trume elektronskih podatkov, ki so jih odkrili v njegovem skrivališču, razkrivajo na tisoče sporočil in potencialno tudi na tisoče elektronskih naslovov.
Iz skrivališča v 'internetne kavarne' in od tam v svet
Bin Laden je na računalniku natipkal svoje sporočilo in ga shranil na mali prenosni USB ključ. Nato je ta ključek predal zvestemu kurirju, ki se je odpravil v oddaljeno kavarno z internetno povezavo. Na tej lokaciji je iz USB ključka prenesel sporočilo na računalnik, ga prekopiral in poslal po elektronski pošti. V obratnem postopku je bin Laden pošto tudi prejemal.
Proces je bil počasen in je imel svoje slabosti, bil pa je tako pikolovski, da so celo veterani obveščevalnih služb presenečeni nad dejstvom, da ga je bin Ladnu uspelo vzdrževati tako dolgo. ZDA so vedele, da pokojni vodje komunicira s svojimi pripadniki, niso pa niti slučajno slutili razsežnosti tega komuniciranja, ki ga sedaj razkriva najdeni material.
Mornarica je našla prek 1000 USB ključev, na njih naj bi bili zabeleženi vsi pogovori med bin Ladnom in ostalimi pripadniki al Kaide. Da organizacija uporablja na tisoče različnih elektronskih naslovov, je že znano, ameriške oblasti pa ne vedo, koliko od teh naslovov še ostaja aktivnih.
Da bodo pregledali ves zaseženi material, jim bo vzelo še precej časa. Pravzaprav ga je toliko, da so že rekrutirali vse arabsko govoreče uslužbence obveščevalnih služb. Zaenkrat naj ne bi našli nobenih podatkov o morebitnih novih zarotah in načrtih napadov.