Oprana oblačila imajo čuden grd vonj - ??

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.771
626
113
Za dezinfekcijo pralnega stroja je najboljše uporabljati namenska sredstva, recimo tole: https://www.spar.si/online/cistilo-za-pralni-stroj-lemon-splendid-31/p/596881

Seveda pereš prazen stroj, po možnosti na 60 stopinj (v navodilih tablet piše da je 30 dovolj, ampak od viška ne boli glava). Enkrat na mesec bo čisto ok.

Še mogoče ena samoumevna - ampak stroj je po pranju vedno treba pustiti odprt, zato da se posuši. Sicer je lahko že to problem. Pa jaz bi v tej fazi še filter očistil, lahko da je tam polno umazanije (lasje ipd.).
 

Zanzibar

Majstr
16. sep 2007
1.062
122
63
Ena od opcij je tudi da daš par tablet za pomivalni stroj v boben in gasa na polni 90 program.
 
Hej vsem..

Torej, doma imamo problem, da nekatera oblačila že takoj, ko se posušijo, imajo čuden neprijeten vonj.. In se obračam na vas, če je imel kdo podoben problem in kako ste ga rešili...

Naj takoj povem, da imamo urejeno (tudi prenovljeno) hišo in bivalne razmere, pralni in sušilni stroj star nekje 3 leta (oba Beko, 9kg), v hiši ni vlage (zadnje 3 leta tudi lokalni rekuperatorji, ki delujejo venomer) in tudi v hiši ni tega neprijetnega vonja. Sicer bo to bolj moja vedla, ampak uporabljamo nek Ariel pralni prašek (ali gel, nevem točno), mehčalec pa Duel Soft Lotus in večina cot vredu diši, pri nekaterih cotah pa ne more več izprat tega nekega čudnega vonja. Je pa res, da je večina teh cot starejših (pižame, kratke majice, jopice, ki jih najraje nosimo)..

In tudi ko odpremo omaro, se ven iz omare takoj zavoha ta neprijeten vonj.. In če so oblačila v omari par dni, že dobijo ta neprijeten vonj. Je pa res, da edino omara je kar precej stara in sumiva, da se je omara navlekla tega neprijetnega vonja. Po drugi strani pa hči ima omaro staro par let (okoli 5, se mi zdi) in tudi pri njej vedno bolj opažamo ta neprijeten vonj..

Nekatere cote suši v sušilnem stroju, večina pa zunaj na balkonu in pozimi tudi nekaj v dobro prezračeni zgornji kopalnici. Količino pralnega praha in mehčalna si tak vzame stroj samo, kolko rabi, in tudi na nekem "eko" programu ne pere.. In pri veliki večini cot upošteva tudi stopinje, na katerih se naj perejo.. Tak da vse dela pravilno.. In tudi posuši jih vredu..

Saj ne vem, kaj bi še omenil, da bi čimbolj nazorno opisal okolje in razmere, v katerih se te cote nahajajo, ker je moja že včasih jezna sama na sebe, ko opere cote, midva s tamalo pa ji rečeva, da spet smrdijo... V planu imava menjavo celotne spalnice in otroške sobe, ampak se bojim, da bo problem še vedno prisoten...

Je imel kdo podoben problem in kaj je bil vzrok in kaj bi lahko bil vzrok za neprijeten vonj?

najprej:
- vsako žehto ki jo pereš peri na največji možni temperaturi, ogni se eco programom. Peri na bombaž
- Uporabi funkcije, ko t so višji nivo vode, dodatna izpiranja. V najslabšem primeru pred pranjem zalaufaš program namakanje in izklopiš centrifugo, tako perilo napojiš v z vodo in jo posledično dobiš nekaj več v cikel pranja.
-Stroj 1 x mesečno očisti s čistilom (preveri tudi gumo okrog vrat, sam se najde marsikaj) in programom čiščenja, predal čisti po vsaki uporabo
https://www.winnis.it/prodotto/curalavatrice/ to le rabm jaz
- preveri v nastavitvah stroja ( če maš to opcijo, miele jo ma) kako je s količino vode, številom izpirajn pri posameznem programuu, funkciji. Jaz sem to pri mojem milčiju (tnx mielefan) nabil do amena. Nema da nema
- ne pustiti stroju da misli namesto vas, stroj ne voha cot vi pa jih..tisti programi (eco samodejan doziranj aitd) so tko tko.....bolj za lepo videt. Boljš malo večji račun za vodo kt alergije
-pralna sredstva kje jih kupuješ..ariel pšri nas ali pa tujina/tuje trgovine...razlika noč in dan. če ti uspe nabavi kakega dasha (prah) glej da je base di ossigeno, če maš opcijo se zapelji v tujino. Mehčalci glih tko, tist pri nas so jajc. Jaz vazmem kakega winnisa, coclinota (bolj zaradi vonja), chanteclar, chico..jih nabavljam v tigoti, če rabiš javi

je možno da je omara smrdela že prej? koliko je stara? če nima neke hude vrednosti in če je ne moreš rešiti vonja pejt po novo (moemax, lesnina itd). Drugča pa poskusi puščati vrata omare odprta, da se prezrači mogoče si pomagaš s kako sivko, morda rožmarin da jo/ju daš notr (še prej pa v kako vrečko)
 

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.173
1.175
113
Mogoče mal mim vprašanje ampak. Od kje pa voda v pralnem stroju?
Kolega je imel enako težavo, pa je na koncu ugotovil, da ima sanitarno vodo posebej rezervoar. Rešil tako, da je neke tablete v rezervoar dodajal.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Predlagam prenehanje uporabe mehcalca. Saj ti susilec zmehca cunje.

Cesar ne susis s susilcem pa mehcaj z alkoholnim kisem. Kot so opisali.
 
  • Všeč mi je
Reactions: visek_izobrazbe

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
33.050
5.743
113
blizu močvirne prestolnice
Bom še jaz napisal. Pri nas je tekoči prašek ampak tam kjer je predalček za mehčalec damo vedno kis za vlaganje brez vonja,mi damo Eco kis. Brisače vedno peremo z trdim praškom in vedno na 90.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.716
366
83
nemenabijat , od začetka te teme je dobra 2 tedna, od katerih smo dober teden bili na dopustu... ;)

Sma pa z mojo že naredla neke plane, ki jih boma postopoma preizkušala..

Najprej boma nabrala te cote, ki imajo ta čuden vonj (nekak opažama, da so to po večini cote, ki jih nosimo med spanjem in starejše bolj nošene cote) in najprej samo te cote poskušat oprat s kisom in/ali pa na višji temperaturi (četudi bodo skup skočile, jih bomo pa uporabili v kleti/garaži za brisanje raznih umazanih stvari).

Pred tem boma še pogledala navodila, če se da v pralnem stroju "izključit" kak morebiten "eko način uporabe vode"..

Že več mesecev (let) pa je v planu tudi obnova zgornje etaže (spalnih prostorov, omar, postelj), ampak zaradi lenobe odlašamo stvari iz mesca v mesec.. :D

Skratka, boma potestirala in bom tudi napisal ugotovitve. Ampak v prihodnjih tednih, sedaj imamo druge reči in dopuste... ;)
 
nemenabijat , od začetka te teme je dobra 2 tedna, od katerih smo dober teden bili na dopustu... ;)

Sma pa z mojo že naredla neke plane, ki jih boma postopoma preizkušala..

Najprej boma nabrala te cote, ki imajo ta čuden vonj (nekak opažama, da so to po večini cote, ki jih nosimo med spanjem in starejše bolj nošene cote) in najprej samo te cote poskušat oprat s kisom in/ali pa na višji temperaturi (četudi bodo skup skočile, jih bomo pa uporabili v kleti/garaži za brisanje raznih umazanih stvari).

Pred tem boma še pogledala navodila, če se da v pralnem stroju "izključit" kak morebiten "eko način uporabe vode"..

Že več mesecev (let) pa je v planu tudi obnova zgornje etaže (spalnih prostorov, omar, postelj), ampak zaradi lenobe odlašamo stvari iz mesca v mesec.. :D

Skratka, boma potestirala in bom tudi napisal ugotovitve. Ampak v prihodnjih tednih, sedaj imamo druge reči in dopuste... ;)
a posteljnina potem tud smrdi/ima čuden vonj ali ne?
 

barvica

Rent-a--MILF
11. feb 2013
1.562
135
63
KSZ...joj vsi ste neki znalci.
Pa ne bom diskutirala ali resnično perete ali ne.
Po moji stari kmečki pameti gre takole.
Čim manj kompliciranja. Smo 4 članska družina, 3 babnice, 4 če šteješ mačko in mož.
Spodnje perilo imamo več ali manj bombažno, ki prenese visoke temperature.
1 TEDENSKO se torej pere spodnje perilo, kuhinjske krpe, nogavice na 95 stopinj. 1 mesečno dodam pralno sodo za čiščenje pralnega stroja ravno v to žehto.
Na 60 stopinj se pere vsa posteljnina in brisače. Gledamo na to da je bosteljnina iz bombaža ali lana. Nikakršnih poli vlaken...
Na 40 gredo ostale cunje, glede na barvo. ponavadi posebej perem črno, jeans in rdečo posebej. Za črne cunje uporabljam Dash tekoči detergent, za ostalo pa Dash prašek. V kolikor oblačila malce zaudarja po potu, uporabljam čistilo za le to. Za vse ostale madeže pa Dr.Backman čistila za specifične madeže. Za organske madeže pa uporabljam Sil čistilo v spreju.
Ne uporabljamo mehčalcev ali bilo kakšnih pralnih zadev.
Najpomembneje je da se oblačila takoj po pranju vzamejo iz pralnega stroja in obesijo in ja uporabljam energijo sonca in vetra za sušenje.
For more tips am tricks do follow me☺️
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.646
1.256
113
Brez mehcalca na sonce in veter....vonj ne more bit baš nešto....pa tud nisem še videl da bi na 40 karkoli smrdelo po potu. Pomoje sploh ne pereš ti, ampak desc.....pa mal opazuješ in pomanjkljivo opisuješ.
 

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.590
498
83
KSZ...joj vsi ste neki znalci.
Pa ne bom diskutirala ali resnično perete ali ne.
Po moji stari kmečki pameti gre takole.
Čim manj kompliciranja. Smo 4 članska družina, 3 babnice, 4 če šteješ mačko in mož.
Spodnje perilo imamo več ali manj bombažno, ki prenese visoke temperature.
1 TEDENSKO se torej pere spodnje perilo, kuhinjske krpe, nogavice na 95 stopinj. 1 mesečno dodam pralno sodo za čiščenje pralnega stroja ravno v to žehto.
Na 60 stopinj se pere vsa posteljnina in brisače. Gledamo na to da je bosteljnina iz bombaža ali lana. Nikakršnih poli vlaken...
Na 40 gredo ostale cunje, glede na barvo. ponavadi posebej perem črno, jeans in rdečo posebej. Za črne cunje uporabljam Dash tekoči detergent, za ostalo pa Dash prašek. V kolikor oblačila malce zaudarja po potu, uporabljam čistilo za le to. Za vse ostale madeže pa Dr.Backman čistila za specifične madeže. Za organske madeže pa uporabljam Sil čistilo v spreju.
Ne uporabljamo mehčalcev ali bilo kakšnih pralnih zadev.
Najpomembneje je da se oblačila takoj po pranju vzamejo iz pralnega stroja in obesijo in ja uporabljam energijo sonca in vetra za sušenje.
For more tips am tricks do follow me☺️
Čim manj kompliciranja ja… pa cela ekspertiza :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Marxon

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Za povprečnega desca je kompleksno že to, da se cunje znajdejo v košu za umazano perilo... :aplauz: Kako pridejo od tam v omaro pa bog ve, morda so posredi palčki in sneguljčica :sprasujemse:
 
  • Haha
Reactions: sajkek in sad

casio

Pripravnik
19. nov 2014
529
15
18
Bi lahko kdo prilepil link trgovine, kjer bi dobil kis po katerem cunje ne bodo smrdele po njem. Midva sva poskusila parkrat s kisom pa je smrdela cela omara po kisu. Hvala
 

barvica

Rent-a--MILF
11. feb 2013
1.562
135
63
Brez mehcalca na sonce in veter....vonj ne more bit baš nešto....pa tud nisem še videl da bi na 40 karkoli smrdelo po potu. Pomoje sploh ne pereš ti, ampak desc.....pa mal opazuješ in pomanjkljivo opisuješ.
Ja to bo. Tako se pač pere in verjemi tudi cunje ostanejo dolgo časa v uporabi. Neki bio in eko sranja oz. programi na 30 in manj stopinj pač ne ubijejo mikrobe, ki jih pač tudi mi človečki oddajamo... sicer pa čakam tvojo expertizo....
 

barvica

Rent-a--MILF
11. feb 2013
1.562
135
63
Bi lahko kdo prilepil link trgovine, kjer bi dobil kis po katerem cunje ne bodo smrdele po njem. Midva sva poskusila parkrat s kisom pa je smrdela cela omara po kisu. Hvala
In kolk sta ga dala?? Če uporabljaš kis, ga uporabi takrat, ko pereš na visoki temperaturi.
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.646
1.256
113
Ja to bo. Tako se pač pere in verjemi tudi cunje ostanejo dolgo časa v uporabi. Neki bio in eko sranja oz. programi na 30 in manj stopinj pač ne ubijejo mikrobe, ki jih pač tudi mi človečki oddajamo... sicer pa čakam tvojo expertizo....
Ja na 95 ne bodo prav dolgo v uporabi. Z modernimi praski 60 in predpranje povsem zadosca. Na 90 samo brisace kadar pucam kopalnico po tleh z njimi (na morju), sicer na 60. Brisace so itak samo bele, in se obrises 1x po tusiranju in prat. Temno gre vse na 40, po potrebi s predpranjem. 60 je za barvne brisace in robo s plaze/bazena. Mehcalec vedno, seveda nek moder vonj, ne pa kokps/vrtnica. Ob belem perilo vedno se tableto proti kamnu. Vedno povisan nivo vode in 1400 obratov. Pere se dnevno, obesi takoj ko koncano in ne na gosto. Pozimi gredo gate in stumfi na radiator. Programi pod 40⁰ in pod 60min so prepovedani, razen za volno, superge in reklce. To je to. Aja, pa kis (ceprav z vonjem) nic ne smrdi, ne glede na to ali ga das namesto mehcalca ali pa v glavni cikel. Neke posebne koristi ni, raje tablete