Okolju prijazni avtomobili

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.608
6.863
113
Ignoranca nemške premije do EV scene nas je pripeljala na rob propada avtoindustrije v EU? In kaj folk "govori"...le tako naprej, da bo le še smrdljivi ICE naprodaj, namesto da bi vsi čimprej prešli na EV...

Konačni dojam zadnjih nekoliko godina je da Kinezi ne pakuju vise samo EV proizvod, već je sam proizvod postao “statement”. Oni proizvode bolja i pouzdanija električna vozila a ono što je nekad bio sinonim “made in germany” danas je to Kina. Poruka koju salju je definitvno: “Oprosti, Njemačka, Game Over je." Europa je izgubila u svojoj vlastitoj igri zbog ignorancije i straha od nove, bolje tehnologije. Mnogi stručnjaci su upozoravali prije 10 godina da se ne lobira protiv EV-a i da se ulaže u tranziciju, ali su to ipak učinili i radili kontra... uglavnom britanske, njemačke i francuske kompanije svojim “science denial” infodemijskim propagandama (aston gate i slicni). Buducnost EU je zbog tih korpumiranih dizelskih lobija trenutno zastrašujuca i doci ce do kolapsa EU autoindustrije, jer kapitalizam se ponasa kao da je komunista. Kritike ne postoje, OEM placaju i podmazju novinare da iz modela u model pakuju sto vise led lampica, zvucnika u ispuhe i sto losije pogonske sustave da imaju odrzivu “vojsku” pretplatnika. Kinezi sa svojim proizvodima donose nesto neobicno, nesto cime su EU kupci godinama okovani, a to je da koriste dijelove u EV koji su komercijalno dostupni. Ovaj 600kw karbon sleave motor (kao 10 Passata) koristi komercijalne SKF lezajeve, dok recimo EU i korejanci koriste namjerno nedostupne dimenzije da morate motor baciti i kupiti novi. Svaki dio kineksog EV imate kupiti na web shop ili cak na aliexpressu, dok mi semering i ležaj za EQV trazimo 3 mjeseca. Pitanje je samo jel EU toliko sljepa da ne vidi siru sliku, jer cijela ekonomija EU ovisi iskljucivo od autoindustrije, industrije u kojoj su vec izgubili dominaciju a recesija kuca na vrata.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe in Najbolji

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.476
5.661
113
Ignoranca nemške premije do EV scene nas je pripeljala na rob propada avtoindustrije v EU? In kaj folk "govori"...le tako naprej, da bo le še smrdljivi ICE naprodaj, namesto da bi vsi čimprej prešli na EV...

Konačni dojam zadnjih nekoliko godina je da Kinezi ne pakuju vise samo EV proizvod, već je sam proizvod postao “statement”. Oni proizvode bolja i pouzdanija električna vozila a ono što je nekad bio sinonim “made in germany” danas je to Kina. Poruka koju salju je definitvno: “Oprosti, Njemačka, Game Over je." Europa je izgubila u svojoj vlastitoj igri zbog ignorancije i straha od nove, bolje tehnologije. Mnogi stručnjaci su upozoravali prije 10 godina da se ne lobira protiv EV-a i da se ulaže u tranziciju, ali su to ipak učinili i radili kontra... uglavnom britanske, njemačke i francuske kompanije svojim “science denial” infodemijskim propagandama (aston gate i slicni). Buducnost EU je zbog tih korpumiranih dizelskih lobija trenutno zastrašujuca i doci ce do kolapsa EU autoindustrije, jer kapitalizam se ponasa kao da je komunista. Kritike ne postoje, OEM placaju i podmazju novinare da iz modela u model pakuju sto vise led lampica, zvucnika u ispuhe i sto losije pogonske sustave da imaju odrzivu “vojsku” pretplatnika. Kinezi sa svojim proizvodima donose nesto neobicno, nesto cime su EU kupci godinama okovani, a to je da koriste dijelove u EV koji su komercijalno dostupni. Ovaj 600kw karbon sleave motor (kao 10 Passata) koristi komercijalne SKF lezajeve, dok recimo EU i korejanci koriste namjerno nedostupne dimenzije da morate motor baciti i kupiti novi. Svaki dio kineksog EV imate kupiti na web shop ili cak na aliexpressu, dok mi semering i ležaj za EQV trazimo 3 mjeseca. Pitanje je samo jel EU toliko sljepa da ne vidi siru sliku, jer cijela ekonomija EU ovisi iskljucivo od autoindustrije, industrije u kojoj su vec izgubili dominaciju a recesija kuca na vrata.
Nemška premija ima več kot dovolj EVjev na trgu. Kje ti vidiš ignoranco? Ignoriramo jih kupci, ker jih nočemo. Zakaj smo že 1000x predebatirali. Avtoinduatrijo jr zaklala sama EU z njenimi pravilniki, ker dela na silo in ne pusti, da se prehod zgodi naravno po ekonomski poti.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.608
6.863
113

Tak se dela.
Pri nas jamra ker se bo tes zaprlo…so what, namecite baterije tja pa gremo naprej z razvojem
 

Najbolji

Guru
20. feb 2008
4.501
1.006
113
Nekje sem prebral, da bi dovolj naredili ze s tem, ce bi vsak delujoc trafo opremli z baterijami, na ta nacin bi uspesno razbremenil omrezje. Sam to se ne bo zgodilo. Razlog: neposreden strosek za upravljalca omrezja, zadnje tendence pa so prevalitev cimvec na stranko oz. koncnega uporabnika. Sploh one z EV (baterija). Jebite se, operaterji, postimajte omrezje, saj je vase. Profit pa seveda ugrabit zase... drzava, kok te mam rad, matr. Ta neoliberalni kapitalizem mi gre iskreno nekam. Ko je profit je kapitalizem, ko so potrebna vlaganja pa komunizem. Imamo kar volimo, res smo voli.
 
  • Všeč mi je
Reactions: WeWatchingYou

Najbolji

Guru
20. feb 2008
4.501
1.006
113
Drugace pa ja, tako se dela, big picture bo kmal bol jasn:
Megapack bistveno vecji profit za Teslo kot avteki, kateri tud ce 'pusijo' nekaj casa ni katastrofa. Nasi 'ICE dinozavri' ne vejo s kom majo opravka in kje jih brije na vsej crti. Cisti navlek iz ruske odvisnosti na us stran. EU pa seveda out of equation.
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.476
5.661
113
Nekje sem prebral, da bi dovolj naredili ze s tem, ce bi vsak delujoc trafo opremli z baterijami, na ta nacin bi uspesno razbremenil omrezje. Sam to se ne bo zgodilo. Razlog: neposreden strosek za upravljalca omrezja, zadnje tendence pa so prevalitev cimvec na stranko oz. koncnega uporabnika. Sploh one z EV (baterija). Jebite se, operaterji, postimajte omrezje, saj je vase. Profit pa seveda ugrabit zase... drzava, kok te mam rad, matr. Ta neoliberalni kapitalizem mi gre iskreno nekam. Ko je profit je kapitalizem, ko so potrebna vlaganja pa komunizem. Imamo kar volimo, res smo voli.
Z zelenimi baterijami bomo naredili zeleni svet.... ups čakaj...
 

LarryClay

Guru
10. feb 2023
1.071
1.073
113
Nam pa kar ne uspe in ne uspe biti Nova Švica. Samo še en mandat pravijo, da rabijo, pa da res bo. Pa samo še TEŠ7, pa NEK2 za 30 milijard EUR rabimo.

Kitajci pa med tem tudi gradijo velike baterijske hranilnike in zapiranjo termo elektrarne na premog, saj so tudi te pri njih začele zahajati v ekonomsko nerentbilnost, po domače delat izgube.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.943
1.841
113
Kitajci pa med tem tudi gradijo velike baterijske hranilnike in zapiranjo termo elektrarne na premog, saj so tudi te pri njih začele zahajati v ekonomsko nerentbilnost, po domače delat izgube.

Lepa pridiga. To vam je župnik zjutraj predaval na EV maši, ali mami včeraj pravljico za lahko noč?

Pa še malo iz realnega sveta...
1000036128.png
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.943
1.841
113
Da, to smo že obdelal, to so uspeli narediti s pomočjo nafte, ki jo prodajajo, in pa izjemno visokih davščin na ICE.
To jim je uspelo z veliko količino korenčka in palice. Veliko korenčka za EV in velika palica za ICE. Komplet plansko gospodarstvo, china style. Ko pa je v igri demokracija in zmanjka za korenček, pa dobimo nemški scenarij

1000036129.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.503
1.051
113
Titograd
Norveška ima ogromne zaloge nafte, ki jo prodajajo dalje. Nemčija tega nima, subvencije so papa, rezultat je viden. Stranki se mora zadeva splačati, simpl.

Saj bo cela evropa trpela če bo njihova avtoindustrija, mi je jasno. Ampak, kaj pa so pričakovali, da se bo še kar naprej z enakim tempom kupovalo npr. komaj povprečno zanesljive olupljene golfe za 30k€ s čakalno dobo 1 leta?!

Čeprav ima jamrajoči VAG še vedno milijardne DOBIČKE...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Najbolji

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.144
1.180
113
www.adriamedia.si
Pa saj to pravim,
Vsaj za AC polnilnice bi bila cena 14 do 18 cent polna kapa,sploh za tiste ki so bile delane z subvencijami od eko sklada.
Takih je zelo malo.
Pa malo mi pokaži matematiko kako za 14-18 centov prodajat, pa da je všteta nabavna cena štroma, amortizacija, vzdrževanje + support (na strani lastnika) plus stroški ponudnika storitve polnjenja.
Hint: na večini polnilnic padeš že na prvi postavki, cena eletrike.
 

LarryClay

Guru
10. feb 2023
1.071
1.073
113
Lepa pridiga. To vam je župnik zjutraj predaval na EV maši, ali mami včeraj pravljico za lahko noč?

Pa še malo iz realnega sveta...

Evo ti našega župnika glede gradnje novih ...
Termovke tudi tam gredo po poteh našega TEŠ6, ugašajo jih, ker ko je sonce, delajo minus. Letos 3 mesece off, naslednje leto 4, čez 10 let bodo pa tudi pozimi off, ker bo konstantna izguba.

 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.608
6.863
113
Ker pri partiji ni problem denar. Tudi EV proizvajalcev je malo morje a samo par z resnim poslovanjem
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
13.018
3.910
113
Takih je zelo malo.
Pa malo mi pokaži matematiko kako za 14-18 centov prodajat, pa da je všteta nabavna cena štroma, amortizacija, vzdrževanje + support (na strani lastnika) plus stroški ponudnika storitve polnjenja.
Hint: na večini polnilnic padeš že na prvi postavki, cena eletrike.
Kaj pa vaše elektrarne, ko prodajajo viške elektrike ko je cena 0€ takrat je vse kar je več profit.

Čez dan in weekend se da za to ceno prodajat.