Okolju prijazni avtomobili

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.536
5.549
113
a ni tako, da natankas vec elektrike kot je poraba? zaradi izgub?

A to na popnilnicah pa ne racunajo? Sami placajo?

Kaj pa doma? Se gleda koliko na natankanega v avtu ali iztankanega na polnilnici?

Resno sprasujem, ceprav domnevam, glede na to, da odgovora ne vem, ni to neka pereča tema in problem.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.216
1.839
113
Fantje..neverjetno ste (smo) s prelivanjem žolča okoli električarjev .
Realnost je taka da na koncu bomo vsi na njih, realnost je taka da z vidika uporabnika je elektrika top zadeva, realboat je taka da je trenutno za marsikaterega neizvedljiva opcija (stanovanke in možnost polnjenja, doseg, cena, zmogljivoti energetskega sistema.. itd)...realnost je taka da se ne bomo nič ceneje vozili.
Kot povsod..nova tehnologija ima svoje prednosti in slabosti. Porodni krči so vedno prisotni a slej kot prej se zadeve poštimajo in nekaj bolj uporabnega slej kot prej prevaga. Tudi tule bo (tudi zato ker bomo primorani v to).

...........

Pa drgač, kako kej
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in uncle_sam

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.077
1.474
113
39
Mislim da nek normalen EV, ki ni ravno SUV neaerodinamicna opeka ne gre kaj dosti prek 20 kWh/100 km, pri vožnji 130 km/h. Če ni ravno - 10 stopinj...

To ni vožnja za šleperji.

Največja razlika v udobju pa je pri mestnem fijakanju in da klima dela, ko kje cakas v avtu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mags

jezek

Guru
24. jul 2008
2.676
1.272
113
Ne, za casa mojega zivljenja ne bomo vsi na ev. Trenutno je v Slo 1% evjev. V 20 letih ne vem ce bo 20%.
 

LarryClay

Majstr
10. feb 2023
927
949
93
Čez 20 let bo na cestah kar se tiče osebnih vozil že preko 50% električarjev in preko 90% nove prodaje.
 

LarryClay

Majstr
10. feb 2023
927
949
93
Sure.
Elektrifikacija se še dobro začela ni.
Sedaj prihajamo v fazo, ko je jasno, da ponudba vozil ne bo več nikakršen problem. Cela poplava bo v naslednjih petih letih.
In bo treba na naslednjo fazo - vtičnica na vsako polnilno mesto. In tukaj bo podobno kot v prejšnji fazi. Malo se bomo gledali in delali, da kao delamo, potem bodo nas pa Kitajci zasuli z rešitvami po tretjini evropske cene. Z sončnimi elektrarnami nas pa že zasuvajo. V zakonodaji EU in SLO, pa že imaš, da boš v roku X let moral na večino parkirišč postavit polnila mesta in jih pokrit s sončnimi elektrarnami. Torej to te čaka, tudi če voziš dizlarja. Na parkir plac boš moral postavit polnilnico.
In potem bo masovno odmiranje vozil na naftne derivate. Ker bo elektrike večino leta ko dreka. Nafto pa še vedno moraš iz Arabije tovorit.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Najbolji in mags

LarryClay

Majstr
10. feb 2023
927
949
93
Pa še za navdih in razmišljanje, danes je v Sloveniji spot cena za odjem elektrike spet negativna.
Kaj šele bo, ko bo sončnih kapacitet x50, ko bo obvezno prekrit z njimi vsa parkirišča in večino večjih streh.
Večino sončne elektrike danes dobivamo od Orbana. Pa tako naftaško blebeta ta Orban, kao najboljši prijatelj od Putke, dela pa drugo - postavlja enormne solarne kapacitete Made in China.
 
  • Všeč mi je
Reactions: CLIO15

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.480
5.945
113
pri taščici
LarryClay
Ce mi placajo porabo elektrike po negativni ceni, sem pripravljen ugasniti SE v tem casu in nafilati avto.
Tako pa sem toliko "fer" da preko vikenda podnevi obicajno nafilam oba EV, oziroma.sta vsaj priblizno polna v nedeljo popoldan.
 
  • Všeč mi je
Reactions: uncle_sam