Okolju prijazni avtomobili

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.832
618
113
EU
Mislim da ga v tiste majhne EV komaj stlačiš. Ravno zadnjič sem razmišljal, če bi ga vzel s seboj na vožnjo, pa sem se premislil, ker sem rabil prostor še za drugo prtljago. Medtem ko imam v klasičnem karavanu vsekakor dovolj prostora za njega in ga občasno rad vzamem s seboj.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Za vsako stvar obstaja neko orodje, ki je najboljše. Napačno je pa misliti da bo eno orodje kar za vse stvari. En avto ne more biti dober v vsem ne glede na pogon. Recimo VW California ni ne avtodom ne avto, je kompromis.

Prav tako je EV kompromis, nekater stvari so boljše druge slabše, skozi leta bodo še tiste zadnje slabe stvari odpravljene, ker to pač prinese napredek v tehnologiji. Kako dolgo se bo to vleklo bomo pa videli.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.832
618
113
EU
Za vsako stvar obstaja neko orodje, ki je najboljše. Napačno je pa misliti da bo eno orodje kar za vse stvari. En avto ne more biti dober v vsem ne glede na pogon. Recimo VW California ni ne avtodom ne avto, je kompromis.

Prav tako je EV kompromis, nekater stvari so boljše druge slabše, skozi leta bodo še tiste zadnje slabe stvari odpravljene, ker to pač prinese napredek v tehnologiji. Kako dolgo se bo to vleklo bomo pa videli.
Edini kompromis, ki ga jaz sklepam je cena, s ciljem čim več muske za ta denar. Sicer me pa kompromisi, s katerimi se sooča EV proizvajalec, res ne zanimajo. Bom pač kupil manj kompromisno alternativo :evil:

Recimo VW California ma da je ta hud dizel, če želi biti uporabna in na srečo je, ker tam je doseg res bistven.
 
Nazadnje urejeno:

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.873
394
83
Ja, Wnyaq 60 je malo majhna baterije in malo počasno polnjenje.AMpak vseeno, ne rabiš po 20 min filat, razen če imaš katerega od unih Enyaqov, ki imajo le 50 kW polnjenje. In ja, bistvo je, da na cilj prideš za ne več kot ene 20% baterije, pa tam napolniš poceni na AC.
Če pa greš na jug, je pa res treba malo bolje planirat. Ampak tudi to se bo uredilo sčasoma.
Ampak hej, celo leto se voziš praktično zastonj, 1x na leto pa pač potrpiš par polnjenj.
Nimam nič. Tista spletna stran mi je tako izračunala...
Ima znanec kono s 64kw, in porabo cca 11kw, cca 100km v eno smer, po ac vozi 130km - dom-sluzba, 99% ac, pa pravi, da pride sem in tja pa se ostane cca 50%. Njemu se definitivno splaca. Pa se testno je dobil za dober denar.

Sama pot bi verjetno šla tekoče. Vidim, da bi pa na cilju imel "težave". Sedaj se pripeljem pred vhod. Z ev pa bi bilo potrebno pešačit ali sedet v avtu ali...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Znanec te je lepo "vložil" z porabo Kone. Okrog 17 - 18kWh/100km pri 100km/h in okrog 25kWh/100km pri 130km/h. Razen če vozi 90km/h in za tovornjaki...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek in novaa

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.300
1.061
113
Nimam nič. Tista spletna stran mi je tako izračunala...
Ima znanec kono s 64kw, in porabo cca 11kw, cca 100km v eno smer, po ac vozi 130km - dom-sluzba, 99% ac, pa pravi, da pride sem in tja pa se ostane cca 50%. Njemu se definitivno splaca. Pa se testno je dobil za dober denar.

Sama pot bi verjetno šla tekoče. Vidim, da bi pa na cilju imel "težave". Sedaj se pripeljem pred vhod. Z ev pa bi bilo potrebno pešačit ali sedet v avtu ali...
Po ac 130 in mu porabi 11kwh na 100km ? Kona?
Hmmmm
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Po ac 130 in mu porabi 11kwh na 100km ? Kona?
Hmmmm

No go.
Razen, če se po avtocesti vozi samo po klancih navzdol ali pa je realna hitrost 70 km/h. :)
Pri 130 km/h bo Kona Electric med 22 in 25 kWh / 100 km, odvisno od sezone. V hudi zimi, -15 C tudi do 30 kWh.

11 kWh na 100 km se da dosegat pri primestni vožnji, če voziš kot star ded, pa še to tekom umirjenih temperatur, tam med 15 in 25 stopinj C.

Kona je vseeno mala kravica. Čudežev ni moč delati. Se pa da vozit z umirjeno hitrostjo, recimo 110 km/h in imet porabo tam okrog 15 kWh na 100 km tekom umirjenih temperatur.

Zima je pa sovražnik vseh električarjev. Gostejši zrak se pozna pri porabi pri višjih hitrostih, pri vseh hitrostih se pa pozna, da je treba avto ogrevat z energijo iz baterije. Pri fosilcih se pa avto ogreva v principu z odpadno toploto motorja.
 

kegelj

Fizikalc
30. apr 2012
406
93
28
Znanec te je lepo "vložil" z porabo Kone. Okrog 17 - 18kWh/100km pri 100km/h in okrog 25kWh/100km pri 130km/h. Razen če vozi 90km/h in za tovornjaki...
A tole pa kar malo na pamet?
Kona ima pri 100 km/h porabo krepko pod 15 kWh/100 km. Pri 130 pa tudi nima preko 20.
Poraba, kot jo navajaš zgoraj velja za krave tipa enyaq, id4 itd.
 

kegelj

Fizikalc
30. apr 2012
406
93
28
Da ne bo rekla kazala, dodajam povezavo, kjer so navedene realne porabe, kakršne imajo tudi lastniki.