Odstranitev neizraslega modrostnega zoba

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Vem da so na Alterju raznovrstni stručkoti, upam, da je tudi kak strokovnjak za pamet (modrostne zobke).

Zanima me kakšni so postopki odstranitve neizraslega modrostnega zoba obstojajo. Problem imam z modrostnim zobom spodaj desno. Rastem pravokotno na vse ostale zobe v spodnji vrsti in seveda še ni ven pokukal, ker ne more. Zadeva me sicer ne boli in ne dela težav. So mi pa na stomatološki kliniki pri ob odstranitvi zgornjega izraslega modrostnega zoba rekli, da bi bilo tudi spodnjega dobro dati ven. Od tega tedna naprej zgornjih modrostnih zob nimam več.

Nekaj sem slišal o tem, da zob razbijejo na več delov in ga po kosih poberejo iz čeljusti. Menda obstojata dve varianti oostranitve; klasična in z laserjem. Kakšne so razlike?
 

Ateist

Fizikalc
9. jan 2009
2.254
0
36
Na svojem
Postopek je neboleč dokler ne spusti inekcija.
Meni so ga pulili 2 uri in povrhu se je še zlomil tako ,da mi je zobozdravnik moral prerezati delesen.
1 teden nisem moral pit niti vode od bolečine primla ni nobena tableta (KETONAL, TRAMAL ITD.)
Tako ,če imaš zdrav zob ga ne daj pipat.
Ti priporočam ,če bo tako kot je bilo pri meni ti bo prekleto žal.
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Jaz bi izbral klasični način operacije, nevem lahko da kakšen košček notri ostane, ma brezveze za moje pojme uglavnem. PA tudi tako kakšna je pa cena enega in drugega? Si pa daj to čimprej ven, lahko ti začne porivat druge zobe (če praviš da raste pravokotno) pa ti lahko skrivi zobe.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.345
383
83
Se pridružujem vprašanju.

Spodnja 8-ica mi raste skoraj naravnost v 7-ico in ni šans, da bi izrasla. Stanje je sicer stabilno že leta in težav nimam (razen, da je prostor med zoboma težko čistit) edino zdravnica mi sem ter tja omeni, da mogoče bi kazalo zadevo odstranit. Ampak ne pri njej.

Nisem še zbral korajže / volje / cajta, da se pozanimam pri kirurgih, zato tudi nimam pojma, kako stvari potekajo.
sprasujem se.gif
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Jaz sem dal vse štiri ven. Pri zgornjih dveh je postopek enostavnejši, hitrejši, manj boleč (po operaciji), jemanje antibiotikov pa ni potrebno. Za spodnja dva velja obratno.

Gre pa takole - usedeš se na stol in dobiš injekcijo. Zatem sledi 10-15 minutno čakanje, da injekcija "prime". Nato te prekrijejo z zeleno haljo čez glavo tako, da ti ven gledajo samo usta in postopek se začne. Če ti modrostni zobje še niso pokukali na dan (tako kot meni), kirurg najprej s skalpelom prereže dlesen, da pride do zoba. Kri kaplja in curlja.
evil.gif
Potem cca. 3 dni ne ješ na strani, ki je bila operirana, med tem pa jemlješ antibiotike (samo pri spodnjih dveh modrostnih) in/ali tablete proti bolečinam, v kolikor jih rabiš. Jaz sem vzel samo 2 - po operaciji ter pred spanjem po posegu. Zadeva ni tako huda, kot se morda sliši, ko opraviš prvi poseg pa je sploh veliko lažje ...
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Ateist pravi:
Postopek je neboleč dokler ne spusti inekcija.
Meni so ga pulili 2 uri in povrhu se je še zlomil tako ,da mi je zobozdravnik moral prerezati delesen.
1 teden nisem moral pit niti vode od bolečine primla ni nobena tableta (KETONAL, TRAMAL ITD.)
Tako ,če imaš zdrav zob ga ne daj pipat.
Ti priporočam ,če bo tako kot je bilo pri meni ti bo prekleto žal.

ne kvasi neumnosti...

Modrostni zobje so eni taki čudni zobje, v bistvu jih ne rabimo več evolucijsko, pa se jih še nismo čist znebili. Če ima človek dovolj veliko čeljust, potem lahko mirno ostanejo v ustih. Problem nastane, če rastejo nepravilno. Tako da, če ti raste v sedmico, ali je njegovo izraščanje ovirano potem je indicirano puljenje.

V večini primerov, kjer zob raste postrani, oz. raste v soseda, gre pri puljenju za operacijo - izkles. Če gleda iz kosti večina krone zoba, se ga da normalno izpulit z vzodom in kleščami.

Torej da odgovorim na vaša vprašanja:
Greš zobozdravniku, ki te bo napotil na RTG slikanje (če še nimaš slike od recimo dopolnjene starosti 18 let, ali pa če je prejšnja stara več kot 5 let). Na podlagi slike in pregleda, ti bo svetoval, če svetuje odstranitev. Če gre za enostavno, pa je tvoj zobozravnik vešč puljenja, ti lahko to naredi on. Drugače dobiš napotnico za oralnega kirurga.

Z napotnico greš na prvi pregled, zraven neseš RTG slike (ortopan, lokalno, kar pač imaš). Kirurg naredi pregled, pove kako in kaj, dobiš datum za poseg.

Izkles zoba zgleda tako:
Pokrijejo te s sterilnim platnom, ti razkužijo predel obraza okrog ust, še prej pa (včasih tudi ne) dobiš eno razkužilno tekočino za usta spirat. Dobiš lokalno anestezijo za ta del čeljusti, to je najbolj boleč del postopka - vbod z iglo. Potem občutek za bolečino izgubiš, kljub temu pa še vedno čutiš pritisk, pa da se neki dogaja.
Zdravnik naredi s skalpelom rez (odvisno za kakšnega se odloči, npr. marginalni ali razbremenilni) in odstrani dlesen, ki pokriva zob. Pride do kosti nato pa ima več možnosti - če je treba obvrta malo kosti, drugače prereže zob in ga izpuli po kosih, kar je pri nepravilni legi dosti lažje, kot če poizkušaš izdreti cel zob na enkrat.
Ko mu uspe iz čeljusti spravit vse koščke zoba, še enrkat preveri, če je vse dobil ven, nato pa ti dlesen zašije. Dobiš tampon v usta, držiš not pol ure, tisti dan ne ješ nič toplega, hladni obkladki, pa lahko preden spusti anestezija vzameš že kaj proti bolečinam. Nekaj dni ne čistiš predela rane, ne drezaš vanj.
Šivi se poberejo ali na kontroli čez 1 teden, ali pa se sami odstranijo, potem kontrola ni vedno potrebna, razen ob težavah.

Če je enostavno, potem tisto razno razkuževanje in pokritje odpade, dobiš anestezijo, z vzvodom umakne del dlesni ob zobu, ga malo zmaje, prime s kleščami in je zunaj.

Da bi pa z laserjem kost vrtali mi je pa neznano, ker je kost izjemno občutljiva na termične dražljaje zato se vrta z ročnikom, ki ima relativno počasne obrate, kovinskimi svedri, ki režejo, v nasprotju z diamantnimi, ki delujejo bolj na principu frikcije, oz. delajo mnogo večji pritisk na manjši površini, vse skupaj pa se hladi s fiziološko raztopino.
 

Ateist

Fizikalc
9. jan 2009
2.254
0
36
Na svojem
Citat:
Uporabnik doctorz pravi:
Jaz bi izbral klasični način operacije, nevem lahko da kakšen košček notri ostane , ma brezveze za moje pojme uglavnem. PA tudi tako kakšna je pa cena enega in drugega? Si pa daj to čimprej ven, lahko ti začne porivat druge zobe (če praviš da raste pravokotno) pa ti lahko skrivi zobe.



Da ti neveš kako se to zgodi je tvoje neznanje ,če si nekakšni zdrastveni delavec.
Ti razložim ,ko ti ga hoče spulit se zob okruši in odlomi. Ko se odlomi je potrebno prerezat dlesen in potem verjetno se slabo vidi in škrbine oziroma to kaj se odkruši ostane v luknji katera je 2x večja od zoba.
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Saj zgornja dva sem že dal ven samo sta bila že zunaj. Oba posega so izvedli na Stomatološki kliniki v LJ. Obakrat so mi zob ven spravili z nekakšnim izvijačem. Mojster je nekaj vrtel tisti izvijač, jaz sem moral pa mal odpirat in zapirat usta. Prvič ni bilo ne vem kakšnih bolečin in tudi ustnice nisem imel "trde" od injekcije, drugič sem pa injekcijo malce dalj čutil.
Spodnji je pa bolj strašljiv, zanj sploh nisem vedel, do decembra, ko sta mi začela nagajat zgornja dva v kompletu in me je zobozdravnica poslala na ortopan.

Mene je kirurg, ki je gledal ortopan opozoril na možnost gnitja neizraslega modrostnega zoba, ker lahko ob sedmici (sosednji zob) pride do modrostnika hrana.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Slovenet pravi:
Saj zgornja dva sem že dal ven samo sta bila že zunaj. Oba posega so izvedli na Stomatološki kliniki v LJ. Obakrat so mi zob ven spravili z nekakšnim izvijačem. Mojster je nekaj vrtel tisti izvijač, jaz sem moral pa mal odpirat in zapirat usta. Prvič ni bilo ne vem kakšnih bolečin in tudi ustnice nisem imel "trde" od injekcije, drugič sem pa injekcijo malce dalj čutil.
Spodnji je pa bolj strašljiv, zanj sploh nisem vedel, do decembra, ko sta mi začela nagajat zgornja dva v kompletu in me je zobozdravnica poslala na ortopan.

Mene je kirurg, ki je gledal ortopan opozoril na možnost gnitja neizraslega modrostnega zoba, ker lahko ob sedmici (sosednji zob) pride do modrostnika hrana.

tudi to je možno, če maš sliko doma jo poskeniraj pa ti kaj več povem, samo načeloma grejo taki zobje ven, pač čimprej k kirurgu da dobiš datum, ker so čakalne vrste dolge kar nekaj mesecev za izklese
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Slovenet pravi:
Aja datum dobim po pošti. Baje enkrat leta 2010.

definitivno za ven, datum 2010? kje to, na stomatološki kliniki? lahko greš še do kakih drugih kirurgov s koncesijo, sotošek je eden tak v LJ, pa da vidiš, če ma morda kaj prej možnost, čeprav skor dvomim, da bi blo do 2010 za čakat..

a spod 5 ti pa ni zrastla nikol a ne - js bi si dal implantat tam not, sam je ~ 1000 eurov, pa mal placa bi moral ortodont nardit prej verjetno
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Citat:
Uporabnik Ateist pravi:
Citat:
Uporabnik doctorz pravi:
Jaz bi izbral klasični način operacije, nevem lahko da kakšen košček notri ostane , ma brezveze za moje pojme uglavnem. PA tudi tako kakšna je pa cena enega in drugega? Si pa daj to čimprej ven, lahko ti začne porivat druge zobe (če praviš da raste pravokotno) pa ti lahko skrivi zobe.



Da ti neveš kako se to zgodi je tvoje neznanje ,če si nekakšni zdrastveni delavec.
Ti razložim ,ko ti ga hoče spulit se zob okruši in odlomi. Ko se odlomi je potrebno prerezat dlesen in potem verjetno se slabo vidi in škrbine oziroma to kaj se odkruši ostane v luknji katera je 2x večja od zoba.

Midva se nerazumeva - saj zato bi se jaz odločil za klasični način, ne pa da ga nekaj drobijo pa potem ven vlečejo... velika verjetnost je da kaj ostane - moje mnenje.

PA zobozdravstvo nima nič skupnega z "navadnim" zdravstvom
wink-1.gif
 

Egonislaw

Fizikalc
12. dec 2007
2.600
-4
38
Mb
www.pkr.com
Puljenje modrostnega zoba je GROZA!

Res, da ne boli tak močno, ker si pod anestetikom ampak ti dejansko čuješ in vidiš kak ti ga trga ven. In potem ko inekcija popusti...OMG
uf-1.gif
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Ja stomatološka klinika. Tam so mi tudi zgornja dva dali ven. Desnega ravno včeraj.

Tiste 5-ke spodaj sploh ne pogrešam. Zgodba s 5-ko spodaj je taka, da ni nikoli popolnoma zrasla, bila je ven manj kot polovico, pol me je pa enkrat začela bolet kot nora, sem šel na nedeljo k dežurnemu, naslednji dan mi jo je pa takratni zobar spulil. Tam mam že skoz luknjo.
A nisem za ortodonta pri 28 že malce prestar
sprasujem se.gif
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Če bi bil tudi spodnji tak kot sta bila zgornja dva, ni problema. Včeraj so mi desnega zgoraj pulili, danes sem bil že v službi. Antibolečinskih tabletk sem včeraj zvečer popapcal en Lekadol, pri prejšnjem pa nič. Res pa me čakata še dva litra sladoleda za jutri. Danes pa še malce čutim zadevo sam ni sile.
Res pa nekaj dni ževečiš samo na eni strani pa mal paziš pri umivanju zob.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Slovenet pravi:
Ja stomatološka klinika. Tam so mi tudi zgornja dva dali ven. Desnega ravno včeraj.

Tiste 5-ke spodaj sploh ne pogrešam. Zgodba s 5-ko spodaj je taka, da ni nikoli popolnoma zrasla, bila je ven manj kot polovico, pol me je pa enkrat začela bolet kot nora, sem šel na nedeljo k dežurnemu, naslednji dan mi jo je pa takratni zobar spulil. Tam mam že skoz luknjo.
A nisem za ortodonta pri 28 že malce prestar
sprasujem se.gif

prestar nisi skor nikol, je pa res, da je odvisno kolk te moti, jaz sem v tem poklicu in bi me, je pa to kar investicija za neki kar te ne moti, pač če te zanima, greš k ortodontu se pokazat (je samoplačniško za vse nad 18 let), pol pa v dogovoru z kirurgom not implantat

vse skup verjetno čez par tisočakov
 

trust

PEPČEK 2007
2. maj 2008
2.023
0
36
20km iz Idrije
1 implatant stane nekje 1600 evrov.
1 keramični zob s štiftom pa 260 evrov
prevleka recimo 200 evrov

Implatant naj bi imel dobo 30 let medtem ko mostiček pa kakšnih 10 let.
Ampak za implatant se odločimo takrat, ko imamo zdrava sosednja zoba, če nimamo zdrava sosednja zoba se sosednji zob pobrusi in potem se lahko da gor mostiček.
98% je možnosti za uspešno zdravlajnje, tako da tistih dveh % pač nekdo po domače naje*e. 6 mesecev pa traja vse skupaj.

Vidim, da imaš kar vredu zobe tako, da za manjkajoči zob v ustni votlini priporočam implatant. Cena za implatant pomoje bi se dalo dobit še kje ceneje.
 
Nazadnje urejeno:

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.543
2.404
113
Jaz imam zapoznelo adentozo al nekaj tazga.

Pri tem tempu mi pridejo ravno do 60 leta ven
bonk.gif


Kaj se bo takrat, lahko kakšno protezo na njih nasadilo
tongue-1.gif
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.352
980
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Ateist pravi:
Postopek je neboleč dokler ne spusti inekcija.
Meni so ga pulili 2 uri in povrhu se je še zlomil tako ,da mi je zobozdravnik moral prerezati delesen.
1 teden nisem moral pit niti vode od bolečine primla ni nobena tableta (KETONAL, TRAMAL ITD.)
Tako ,če imaš zdrav zob ga ne daj pipat.
Ti priporočam ,če bo tako kot je bilo pri meni ti bo prekleto žal.

Imam podobne izkušnje.... Oba z ženko sva imela napotnici za odstranitev. In ker dela v zdravstvu (pa malce pozna situacijo
wink-1.gif
) ni hotela v domačem kraju... Se je "pametno" dogovorila na stomatološki v LJ.... No pri obeh je bila jeba in drobljenje zob in.... aua..... vsaj 14 dni nisem jedel skoraj nič, krvavel cel teden, potem pa še fizioterapija za raztegovanje, ker rumove kroglece nisem spravil v usta.... imam še 2 za odstranit ampak ne zberem poguma....