Citat:
Uporabnik Ateist pravi:
Postopek je neboleč dokler ne spusti inekcija.
Meni so ga pulili 2 uri in povrhu se je še zlomil tako ,da mi je zobozdravnik moral prerezati delesen.
1 teden nisem moral pit niti vode od bolečine primla ni nobena tableta (KETONAL, TRAMAL ITD.)
Tako ,če imaš zdrav zob ga ne daj pipat.
Ti priporočam ,če bo tako kot je bilo pri meni ti bo prekleto žal.
ne kvasi neumnosti...
Modrostni zobje so eni taki čudni zobje, v bistvu jih ne rabimo več evolucijsko, pa se jih še nismo čist znebili. Če ima človek dovolj veliko čeljust, potem lahko mirno ostanejo v ustih. Problem nastane, če rastejo nepravilno. Tako da, če ti raste v sedmico, ali je njegovo izraščanje ovirano potem je indicirano puljenje.
V večini primerov, kjer zob raste postrani, oz. raste v soseda, gre pri puljenju za operacijo - izkles. Če gleda iz kosti večina krone zoba, se ga da normalno izpulit z vzodom in kleščami.
Torej da odgovorim na vaša vprašanja:
Greš zobozdravniku, ki te bo napotil na RTG slikanje (če še nimaš slike od recimo dopolnjene starosti 18 let, ali pa če je prejšnja stara več kot 5 let). Na podlagi slike in pregleda, ti bo svetoval, če svetuje odstranitev. Če gre za enostavno, pa je tvoj zobozravnik vešč puljenja, ti lahko to naredi on. Drugače dobiš napotnico za oralnega kirurga.
Z napotnico greš na prvi pregled, zraven neseš RTG slike (ortopan, lokalno, kar pač imaš). Kirurg naredi pregled, pove kako in kaj, dobiš datum za poseg.
Izkles zoba zgleda tako:
Pokrijejo te s sterilnim platnom, ti razkužijo predel obraza okrog ust, še prej pa (včasih tudi ne) dobiš eno razkužilno tekočino za usta spirat. Dobiš lokalno anestezijo za ta del čeljusti, to je najbolj boleč del postopka - vbod z iglo. Potem občutek za bolečino izgubiš, kljub temu pa še vedno čutiš pritisk, pa da se neki dogaja.
Zdravnik naredi s skalpelom rez (odvisno za kakšnega se odloči, npr. marginalni ali razbremenilni) in odstrani dlesen, ki pokriva zob. Pride do kosti nato pa ima več možnosti - če je treba obvrta malo kosti, drugače prereže zob in ga izpuli po kosih, kar je pri nepravilni legi dosti lažje, kot če poizkušaš izdreti cel zob na enkrat.
Ko mu uspe iz čeljusti spravit vse koščke zoba, še enrkat preveri, če je vse dobil ven, nato pa ti dlesen zašije. Dobiš tampon v usta, držiš not pol ure, tisti dan ne ješ nič toplega, hladni obkladki, pa lahko preden spusti anestezija vzameš že kaj proti bolečinam. Nekaj dni ne čistiš predela rane, ne drezaš vanj.
Šivi se poberejo ali na kontroli čez 1 teden, ali pa se sami odstranijo, potem kontrola ni vedno potrebna, razen ob težavah.
Če je enostavno, potem tisto razno razkuževanje in pokritje odpade, dobiš anestezijo, z vzvodom umakne del dlesni ob zobu, ga malo zmaje, prime s kleščami in je zunaj.
Da bi pa z laserjem kost vrtali mi je pa neznano, ker je kost izjemno občutljiva na termične dražljaje zato se vrta z ročnikom, ki ima relativno počasne obrate, kovinskimi svedri, ki režejo, v nasprotju z diamantnimi, ki delujejo bolj na principu frikcije, oz. delajo mnogo večji pritisk na manjši površini, vse skupaj pa se hladi s fiziološko raztopino.