Odplačilo kredita - vprašanje

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
2
36
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
Ja ampak leasing je nekaj povsem drugega ker so ti dal stvar v najem, ti pa si se s pogodbo obvezal d ajo bos imel toliko in toliko casa v najemu.

Ja,če misliš poslovni najem (operativni leasing),tam se obvežeš da boš avto imel v najemu.
Pri finančnem leasingu,ki predstavlja vsaj 90% vseh leasingov,je pogodba sestavljena tako,da je avto tvoj takoj,ko ga poplačaš,torej tudi če na začetku podpišeš pogodbo za 5 ali 7 let.
Pri (finančnem) leasingu ni tehnično gledano nobene razlike med kreditom ali leasingom v smislu odplačevanja obrokov,% obresti in možnosti predčasnega poplačila. Razlika je samo v tem,da npr.avto ni napisan nate,ampak do odplačila na leasing hišo,pa ni potrebno plačevati zavarovanja,ker leasing hiša se zavaruje pred neplačevanjem pač tako,da je lastnica avtomobila.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
15.311
7.312
113
Ne, je pomembna razlika. Lizing je najem. Konec. Ja lahko se zmenis da bo stvar na koncu tvoja....ampak je najem. In ti si se pogodbeno zmenil za najem za toliko casa. Nisi si izposodil denarja (kjer je zakonsko doloceno da sproti placujes samo obresti na trenutno izposojen denar) ampak si vzel v najem nek predmet. in lizingodajalec je kupil predmet z namenom da ga odda v najem tebi, ki si se zavezal da ga bos imel v najemu toliko in toliko casa po taki in taki ceni (in tako bo lizingodajalec naredil profit). Sicer pomoje ni problem prej odplacat lizing ce jim das toliko denarja kot bi ga kumulativno odplacal do konca. ne vem pa kaj za njih davcno pomeni ce prej prenesejo lastnistvo nate (zaradi amortizacije itd) ko so nacrtovali oz. prej kot v petih letih.
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
2
36
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
Ne, je pomembna razlika. Lizing je najem. Konec. Ja lahko se zmenis da bo stvar na koncu tvoja....

Še enkrat in zadnjič ti povem iz prve roke (ker sem se precej let ukvarjal s tem),da ne razumeš razlike med leasingi...obstaja namreč veliko razlik med finančnim leasingom in operativnim najemom (o katerem govoriš ti)
Recimo da govorimo o leasingu avtomobilov...
1.Obstaja OPERATIVNI LEASING,ki se mu reče tudi poslovni najem. Za to obliko leasinga se fizične osebe praktično ne odločajo,razen v redkih primerih. Za tako obliko leasinga se odločajo predvsem firme,ki nočejo imeti avtomobila na firmo,in pač plačujejo mesečni NAJEM avtomobila,podobno kot bi šli na rent-a-car in bi ga rentali. Registracija,servisi,gume,amortizacija,lastništvo,urejanje pri morebitni nesreči,bonus pri zavarovanju,itd...vse to je pri operativnem leasingu stvar in skrb leasing hiše,nejemnik nima nič pri tem,on samo vozi avto. Tudi v prometni je leasing vpisan kot uporabnik in kot lastnik.Kilometrina je strogo določena in presežek kilometrov se plača,kar je določeno tudi v pogodbi.Ker ni vpisan v prometno,za vožnjo avtomobila leasingojemalec rabi od leasing hiše pooblastilo! Po izteku leasing pogodbe pravna oseba,ki je imela avto v najemu,po zakonu ne sme in ne more odkupiti avtomobila!! Obstaja seveda nenapisano pravilo,da tak avto ponavadi potem odkupi fizična oseba,ki ga je vozila (npr.direktor firme),ni pa nujno,najemnik ga lahko vrne brez obveznosti in velikokrat se tak avto potem proda naprej drugemu kupcu.
2.Obstaja FINANČNI LEASING,za katerega se odločajo tako firme kot fizične osebe! Pri tem leasingu je leasingojemalec v prometno vpisan kot uporabnik (res je,kot lastnik je še vedno vpisana leasing hiša,ampak samo do trenutka,ko uporabnik poplača dolg). Avto je pri uporabniku-firmi normalno zaveden v knjigah in se amortizira kot da bi bil kupljen brez leasinga.Servisi,gume,zavarovanje,zavarovalni bonus,morebitno urejanje pri nesreči,itd....vse to je pri finančnem leasingu stvar uporabnika in ne leasinga! Ker je vpisan v prometno doboljenje,za vožnjo uporabnik ne rabi nobenega pooblastila od leasing hiše. Kilometri niso omejeni in jih lahko uporabnik dela,kolikor želi. Leasingojemalec NE MORE kar vrniti avtomobila leasing hiši brez obveznosti! Na koncu se ne rabiš nič meniti,da bo stvar tvoja,poseben odkup ni potreben,ko poplačaš celoten dolg,leasing samo izda potrdilo,da je leasing poplačan,v tistem trenutku leasingojemalec postane 100% lastnik tudi formalno.

Praktično lahko rečemo torej,da je finančni leasing isti k.... kot kredit,s to razliko,da avtomobila ne moreš prodati,preden ga do konca ne poplačaš leasing hiši...
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.180
3.641
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik SHARK1 pravi:
Na koncu se ne rabiš nič meniti,da bo stvar tvoja,poseben odkup ni potreben,ko poplačaš celoten dolg,leasing samo izda potrdilo,da je leasing poplačan,v tistem trenutku leasingojemalec postane 100% lastnik tudi formalno.
Klobasaš neumnosti. Lizing stranki po izpolnitvi vseh pogodbenih obveznosti izda uradno pooblastilo za upravni postopek prenosa lastništva, da lahko sam (brez prisotnosti pooblaščene osebe z lizinga) opravi prenos lastništva iz lizinga na sebe. Sicer pa gre za pogodbeno razmerje, kjer lizing daje lizingojemalcu vozilu v uporabo, za kar mu po pogodbi za xy mesecev izda račun v določenem znesku. Preberi prosim kak vzorec pogodbe finančnega lizinga.
smirk-1.gif
In ravno zaradi tega nastajajo komplikacije v primerih ko stranke samovoljno plačujejo drugačne zneske kot je bil izstavljen račun in prihaja celo do tega, da konto za račun ni zaprt, ker se znesek ne ujema. Zato moraš pri lizingu vedno obvestiti lizingodajalca, da nameravaš plačati višji znesek od dogovorjenega, da oni v tem znesku tudi izdajo račun na katerega se sklicuje plačilo. Pa ni treba zraven mešati še operativnega lizinga in nam razlagati bistvenih pogodbenih razlik med finančnim in operativnim lizingom, ker vsi vemo da je govora o prvem.

Pooblastilo pa je čisto nekaj drugega kot neko potrdilo o plačanih obrokih.
 
Nazadnje urejeno:

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
2
36
Citat:
Uporabnik Pbutec pravi:
In ravno zaradi tega nastajajo komplikacije v primerih ko stranke samovoljno plačujejo drugačne zneske kot je bil izstavljen račun in prihaja celo do tega, da konto za račun ni zaprt, ker se znesek ne ujema.

Ne nakladaj preveč no
cool-1.gif

Torej pri kreditu lahko samovoljno plačuješ drugačne (višje) zneske (kot pravi Apolo),pri leasingu pa nastanejo komplikacije? Tako pogodba za kredit kot pogodba za leasing imata vključen plan plačil,oba lahko kadarkoli dokončno poplačaš,pogodbeno razmerje za uporabo vozila pri leasingu pri samem plačevanju nima nobene veze...(ima pa še kako veze pri operativnem leasingu,kjer imaš avto res samo v uporabi in plačuješ samo mesečni najem)
In ja,logično,da ti leasing izda pooblastilo za prenos lastništva,ko poplačaš ves dolg,kako boš pa drugače avto napisal nase??
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
15.311
7.312
113
V bistvu nakladas ti. Lepo da si opisal Finančni in operativni leasing vendar je očitno da ali s tem nisi delal ali pa si pol ze pozabil (ali pa si delal slabo - tudi to je opcija). Bistvo operativnega najema je, da izstavljen račun daš v stroške, pri financnem pa je vozilo vpisano med osnovna sredstva podjetja in si na njem obracunavas amortizacijo, sam obrok leasinga pa kot tak ni strosek ampak obveznost do virov sredstev.

Tko za zacetek. In ja, kredit lahko samovoljno poplacujes ker zakon doloca da ti vsak mesec obracunajo obresti na trenutno izposojen znesek. In ce ti pribijes 10000 eur na kreditni TRR bo racunalnik pac obracunal manj obresti, nekoc pa ugotovil da je kredit poplacan. Ti imas sicer res nacrt poplacila ampak ne morejo ti rpepovedati da kadarkoli vrnes del glavnice. Pri leasingu pa (ze petic pomoje) gre za faking najemno razmerje. Ki je morda podobno kreditu, vendar predmet ni tvoj (tudi ce si ti kot uporabnik vpisan na prometnem dovoljenju - kot lastnik pac nisi) in ga ne mores odtujiti. Docim avto na kredit lahko (na njem pac ni plombe kot na hisi). In ce ti po dveh mesecih reces da bi pa kar cel leasing odplacal, bi ti lahko (ampak dvomim da to kdo pocne) enostavno rekli "dragi SHARK1, ni problema, vendar morate vedeti, da smo to vozilo kupili z namenov da vam ga oddajamo, vi pa ste se obvezali da ga boste imeli v najemu. Ker smo ob tem racunali na tak in tak dobicek vas prosimo da poleg vrednsoti vozila placate se to." - Dopuscam seveda moznost da je drugace, da obstajajo drugacne resitve. Ne drzi pa tvoja trditev da je leasing kot kredit. Ker ni ze po svoji osnovi.
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
Citat:
Uporabnik JosipBroz pravi:
Citat:
Uporabnik SHARK1 pravi:
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Citat:
Uporabnik ferdo pravi:
In potem si upajo trditi, da so policaji neumni.
Kot je A8 rekel as simple as that. - preveriti je potrebno samo še stroške banke, vendar glede na trenutne obrestne mere depozitov, je odgovor v naprej znan.
Niti najmanj ni v naprej znan. Vezava depozita za n let z 2% mero ti lahko prinese več, kot plačilo obresti za kredit pri obrestni meri 5%. Pri depozitu imaš vsako leto višji znesek glavnice in s tem vedno višje obresti. Pri kreditu pa ti je glavnica vsak mesec nižja in s tem obresti vedno nižje.
Sem pred leti računal za 5 letni kredit, katerega se je splačalo poplačati tam v prvih dveh letih, saj je na začetku odplačevane dobe delež obresti v obroku precejšen, proti koncu dobe odplačevanja pa neznaten.

Telex,pa ti si pravkar izumil perpetuum mobile
aplauz.gif
Telex ima prav. Samo je mogoče malo preveč učeno napisal in potem zadeva izgleda neverjetna.
Treba je vzeti konkretne številke. V anuitetnem načrtu se vidi, koliko obresti plačaš z vsakim obrokom. Na začetku kredita je delež obresti zelo visok. Bolj kot gre kredit h koncu, manj je obresti za odplačat (ostaja pretežno samo še glavnica). Po domače povedano: večino obresti odplačate na začetku kredita.
In sedaj preprosta matematična operacija: seštejte vse obresti od danes pa do konca kredita, ki jih še morate odplačati. Dobite nek znesek A.
Denar, ki bi ga namenili za dokončno poplačilo kredita, dajte vezat (oz pridobite ponudbo) za enako obdobje, kot je od danes pa do konca kredita. Znesek obresti na to vezavo poimenujemo znesek B.
Če je B večji od A, potem je brez veze predčasno odplačati kredit.

spet smo pri ze 100x zapisani neumnosti. Ti celo dobo kredita odplacujes enake obresti po enaki stopnji. Vedno placas obresti na denar ki ga imas trenutno izposojenega. Ker si po recimo 20 letih vecino denarja ze vrnil, so seveda obresti nizje, ker imas izposojenega manj denarja. Do tega trenutka nisi odplacal vecino obresti ampak pac obresti na denar ki si ga imel do takrat izposojenega.
Daj, ne išči dlake v jajcu. Nikjer nisem rekel, da obrestna mera ni enaka čez celo dobo kredita (no, če smo že pikolovski; malenkost se lahko spremeni zaradi spremembe euribora).
Govoril sem o zneskih obresti (količini denarja). V vsakem obroku točno vidiš koliko je teh obresti. In bolj gre zadeva proti koncu, manj je teh obresti zajetih v obrok. Čeprav je obrestna mera ves čas enaka.
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Citat:
Uporabnik Pbutec pravi:
Citat:
Uporabnik SHARK1 pravi:
Na koncu se ne rabiš nič meniti,da bo stvar tvoja,poseben odkup ni potreben,ko poplačaš celoten dolg,leasing samo izda potrdilo,da je leasing poplačan,v tistem trenutku leasingojemalec postane 100% lastnik tudi formalno.
Klobasaš neumnosti. Lizing stranki po izpolnitvi vseh pogodbenih obveznosti izda uradno pooblastilo za upravni postopek prenosa lastništva, da lahko sam (brez prisotnosti pooblaščene osebe z lizinga) opravi prenos lastništva iz lizinga na sebe. Sicer pa gre za pogodbeno razmerje, kjer lizing daje lizingojemalcu vozilu v uporabo, za kar mu po pogodbi za xy mesecev izda račun v določenem znesku. Preberi prosim kak vzorec pogodbe finančnega lizinga.
smirk-1.gif
In ravno zaradi tega nastajajo komplikacije v primerih ko stranke samovoljno plačujejo drugačne zneske kot je bil izstavljen račun in prihaja celo do tega, da konto za račun ni zaprt, ker se znesek ne ujema. Zato moraš pri lizingu vedno obvestiti lizingodajalca, da nameravaš plačati višji znesek od dogovorjenega, da oni v tem znesku tudi izdajo račun na katerega se sklicuje plačilo. Pa ni treba zraven mešati še operativnega lizinga in nam razlagati bistvenih pogodbenih razlik med finančnim in operativnim lizingom, ker vsi vemo da je govora o prvem.

Pooblastilo pa je čisto nekaj drugega kot neko potrdilo o plačanih obrokih.
Vidva z Apolotom preveč dlakocepita. In kaj je Shark1 drugače napisal kot ti, glede zaključka lizinga, da si mu moral odgovarjati?
On je zapisal, da ko poplačaš celoten dolg, ti lizing izda potrdilo, da je lizing poplačan. Ti mu pa zelo nekorektno napišeš, da klobasa neumnosti. Češ, po poplačilu celotnega dolga mu lizing izda uradno pooblastilo. In v čem je razlika? V ničemer. Ampak ti očitno moraš vedno nekoga zmerjati.
No, če smo čisto natančni, ob zaključku izda lizing naslednjo dokumentacijo (ja, in vsa dokumentacija je uradna, ne rabiš tega posebej povdarjati):
-izjavo o poplačilu vseh obveznosti
-soglasje za odjavo oz. registracijo
S tema dvema dokumentoma prepišeš avto nase. Včasih teta za okencem zahteva še račun za vozilo.

No sedaj pa se posvetimo še računom, ki jih omenjaš zgoraj. Pri finančnem lizingu dobiš račun za vozilo že v začetku, ko si sklenil pogodbo. Mesečno pa dobivaš račune (obvestila za plačilo, položnice po domače) za obresti. Fizični osebi to ne koristi nič drugega, kot položnica za plačilo. Pravni osebi pa koristi za knjiženje obresti na ustrezen konto v bilanci. Če ti nakažeš višji znesek, kot je na obvestilu za plačilo, oz. v anuitetnem načrtu, bo ta znesek ostal na preplačilu in zanj ne boš dobil nobenega novega računa. Oziroma, če si se tako dogovoril z lizing hišo, ti naredijo reprogram (za katerega ti zaračunajo stroške) in ti izstavijo nov račun.
Lizing hiše ne zanima, če imaš ti probleme s knjiženjem previsokih plači v svoje knjige. Oni tvoja plačila razporejajo po anuitetnem načrtu, višek pa ostaja na preplačilu. Ko zapade naslednji obrok, se pokrije (lahko v celoti, lahko samo deloma) iz tega preplačila. Za rešitev tvojih problemov s knjiženjem, pa ti na tvojo željo pošljejo seznam vseh tvojih plačil in njihovo razporeditev, da si potem pravilno knjižiš še v svojih knjigah.
 
Nazadnje urejeno:

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
V bistvu nakladas ti. Lepo da si opisal Finančni in operativni leasing vendar je očitno da ali s tem nisi delal ali pa si pol ze pozabil (ali pa si delal slabo - tudi to je opcija). Bistvo operativnega najema je, da izstavljen račun daš v stroške, pri financnem pa je vozilo vpisano med osnovna sredstva podjetja in si na njem obracunavas amortizacijo, sam obrok leasinga pa kot tak ni strosek ampak obveznost do virov sredstev.

Tko za zacetek. In ja, kredit lahko samovoljno poplacujes ker zakon doloca da ti vsak mesec obracunajo obresti na trenutno izposojen znesek. In ce ti pribijes 10000 eur na kreditni TRR bo racunalnik pac obracunal manj obresti, nekoc pa ugotovil da je kredit poplacan. Ti imas sicer res nacrt poplacila ampak ne morejo ti rpepovedati da kadarkoli vrnes del glavnice. Pri leasingu pa (ze petic pomoje) gre za faking najemno razmerje. Ki je morda podobno kreditu, vendar predmet ni tvoj (tudi ce si ti kot uporabnik vpisan na prometnem dovoljenju - kot lastnik pac nisi) in ga ne mores odtujiti. Docim avto na kredit lahko (na njem pac ni plombe kot na hisi). In ce ti po dveh mesecih reces da bi pa kar cel leasing odplacal, bi ti lahko (ampak dvomim da to kdo pocne) enostavno rekli "dragi SHARK1, ni problema, vendar morate vedeti, da smo to vozilo kupili z namenov da vam ga oddajamo, vi pa ste se obvezali da ga boste imeli v najemu. Ker smo ob tem racunali na tak in tak dobicek vas prosimo da poleg vrednsoti vozila placate se to." - Dopuscam seveda moznost da je drugace, da obstajajo drugacne resitve. Ne drzi pa tvoja trditev da je leasing kot kredit. Ker ni ze po svoji osnovi.
V prvem delu posta si lepo opisal računovodski vidik operativnega in finančnega lizinga, ter razliko med njima. V drugem delu pa si ju spet pomešal med sabo, kar se tiče predčasnega poplačila.
FINANČNI LIZING:
Pri fizični osebi moraš po zakonu (zakon o potrošniških kreditih) diskontirati vse bodoče obresti v višini 100% - to pomeni vse. Prav tako ne smeš zaračunati nobenih stroškov predčasnega zaključka. Obstajajo sicer majhne izjeme, ampak o njih ne bi, da ne zakompliciramo preveč.
Pri pravni osebi pa imaš malo več manevrskega prostora. Vse pa je odvisno od pogodbe, ki je sklenjena med lizingom in stranko. Ponavadi se tudi pri pravni osebi naredi 100% diskont bodočih obresti, se pa lahko zaračunajo stroški predčasnega zaključka. Ponavadi v višini 3% od preostale glavnice.

OPERATIVNI LIZING:
Tukaj pa pride v poštev tvoja zgornja razlaga, da je lizing kupil vozilo za stranko z namenom oddajanja za določeno obdobje. Če stranka predčasno prekine pogodbo in vrne vozilo, je jasno lizing hiša ob pričakovani prihodek in ima pravico (tudi vse pogodbe o operativnem lizingu so zapisane tako), da stranki zaračuna vse bodoče najemnine po pogodbi.
 

gloglo

Fizikalc
20. maj 2014
1.399
1
36
Citat:
Banka je nekomu posodila 30.000 EUR in v desetih letih zaslužila na njemu 5.000 EUR.
Ta ista banka pa je za 30.000 EUR depozita v desetih letih plačala 5.000 EUR obresti.

Od česa torej živi banka?

Banka enako ne plasira sredstev depozitov, kot si ti to prestavljaš, ima jih predvsem za obratni kapital podjetji, limite, hitre kredite, katere so prece večje obrestne mere kot stanovanski kredit...

Banke si denar tudi sposojajo po še manjši obrestni meri........
Skratka ti pa gledaš, da dolgoročna kredite finacirajo iz depozitov only... depoziti so več ali manj kratkoročni od meseca, treg leta več je že bolj redko...

brezskrbi banke fest služuji potem so tukaj še stroški ki jih banka zaračunava komitentov (vodenje računa kredita... zavarovanje predčasna poplačila in ne vem kaj še)...

Skratka banka te vedno nategne!
Če pa uporabljaš njihovo kredo za valutne razlike, ti pa po domače bluzijo.... to vem iz prve roke, kot fizični osebi..
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
15.311
7.312
113
Citat:
Uporabnik JosipBroz pravi:
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
Citat:
Uporabnik JosipBroz pravi:
Citat:
Uporabnik SHARK1 pravi:
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Citat:
Uporabnik ferdo pravi:
In potem si upajo trditi, da so policaji neumni.
Kot je A8 rekel as simple as that. - preveriti je potrebno samo še stroške banke, vendar glede na trenutne obrestne mere depozitov, je odgovor v naprej znan.
Niti najmanj ni v naprej znan. Vezava depozita za n let z 2% mero ti lahko prinese več, kot plačilo obresti za kredit pri obrestni meri 5%. Pri depozitu imaš vsako leto višji znesek glavnice in s tem vedno višje obresti. Pri kreditu pa ti je glavnica vsak mesec nižja in s tem obresti vedno nižje.
Sem pred leti računal za 5 letni kredit, katerega se je splačalo poplačati tam v prvih dveh letih, saj je na začetku odplačevane dobe delež obresti v obroku precejšen, proti koncu dobe odplačevanja pa neznaten.

Telex,pa ti si pravkar izumil perpetuum mobile
aplauz.gif
Telex ima prav. Samo je mogoče malo preveč učeno napisal in potem zadeva izgleda neverjetna.
Treba je vzeti konkretne številke. V anuitetnem načrtu se vidi, koliko obresti plačaš z vsakim obrokom. Na začetku kredita je delež obresti zelo visok. Bolj kot gre kredit h koncu, manj je obresti za odplačat (ostaja pretežno samo še glavnica). Po domače povedano: večino obresti odplačate na začetku kredita.
In sedaj preprosta matematična operacija: seštejte vse obresti od danes pa do konca kredita, ki jih še morate odplačati. Dobite nek znesek A.
Denar, ki bi ga namenili za dokončno poplačilo kredita, dajte vezat (oz pridobite ponudbo) za enako obdobje, kot je od danes pa do konca kredita. Znesek obresti na to vezavo poimenujemo znesek B.
Če je B večji od A, potem je brez veze predčasno odplačati kredit.

spet smo pri ze 100x zapisani neumnosti. Ti celo dobo kredita odplacujes enake obresti po enaki stopnji. Vedno placas obresti na denar ki ga imas trenutno izposojenega. Ker si po recimo 20 letih vecino denarja ze vrnil, so seveda obresti nizje, ker imas izposojenega manj denarja. Do tega trenutka nisi odplacal vecino obresti ampak pac obresti na denar ki si ga imel do takrat izposojenega.
Daj, ne išči dlake v jajcu. Nikjer nisem rekel, da obrestna mera ni enaka čez celo dobo kredita (no, če smo že pikolovski; malenkost se lahko spremeni zaradi spremembe euribora).
Govoril sem o zneskih obresti (količini denarja). V vsakem obroku točno vidiš koliko je teh obresti. In bolj gre zadeva proti koncu, manj je teh obresti zajetih v obrok. Čeprav je obrestna mera ves čas enaka.

A pa spremljas debato od zacetka? Vprasanje je kdaj se splaca poplacilo kredita. Kok si ti obresti na zacetku placal je irelevantno. Cist vseeno. Ker je edino vprasanje koliko obresti dobis na recimo depozit 20k eur in koliko obresti bi placal za izposojo do poplacila. Koliko obresti si placal do takrat je popolnoma vseeno (pi.zda a je to res tok nedojemljivo no).
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
2
36
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
Ker je edino vprasanje koliko obresti dobis na recimo depozit 20k eur in koliko obresti bi placal za izposojo do poplacila. Koliko obresti si placal do takrat je popolnoma vseeno (pi.zda a je to res tok nedojemljivo no).

Ni realna primerjava! Gledati moraš EOM,ne pa absolutno višino obresti v eur!
Pri depozitu dobiš obresti šele na koncu vezave,pri kreditu pa jih banki plačuješ že mesečno,skupaj z glavnico,KAR NI ISTO oz.precej spremeni celotno matematiko! (kdor tega ne razume,mu lahko prikažem na praktičnem primeru)
In potem se pojavljajo vprašanja nekaterih,kje banka zasluži,če ti da v 5 letih 5k obresti na glavnico,ti ji pa pri kreditu istočasno daš 5k obresti...
bonk.gif

Upam sicer,da ti to razumeš,pa si se samo napačno izrazil...
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36


[/QUOTE]

A pa spremljas debato od zacetka? Vprasanje je kdaj se splaca poplacilo kredita. Kok si ti obresti na zacetku placal je irelevantno. Cist vseeno. Ker je edino vprasanje koliko obresti dobis na recimo depozit 20k eur in koliko obresti bi placal za izposojo do poplacila. Koliko obresti si placal do takrat je popolnoma vseeno (pi.zda a je to res tok nedojemljivo no).

[/QUOTE]

Pa ti si pravi spin doctor. Sedaj, ko sem ti pokazal, da o lizingu ne veš čisto vsega, se pa vračaš na debato od začetka.
No, pa naj bo. Evo en konkreten primer iz realnega sveta.
Do konca kredita je ostalo še točno 5 let. Če bi se plačevalo normalno do konca, bi bilo potrebno plačati še 17.967 EUR. Če pa bi na današnji dan bilo narejeno predčasno poplačilo, bi bilo potrebno plačati 16.574 EUR. Torej se prihrani 1.393 EUR obresti.
Torej na današnji dan imamo na razpolago 16.574 EUR denarja. Se splača narediti predčasni zaključek ali ne?

Shark1, prosim tudi za tvoje mnenje.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.180
3.641
113
Marlbor
Eni trdijo, da se ne splača, ampak je bolje ta denar dati na vezano vlogo ...
bonk.gif

Ti pa na osnovno vprašanje teme odgovarjaš s vprašanjem, ki ga je zastavil že sam avtor. Hvala za vse tvoje nasvete.
hysterical-1.gif
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Če vežeš znesek 16.574 € npr. pri DIBA speltni banki so obresti 1,65% (za depozit nad 365 dni) in ti v 5 prinese obresti za 1.413,23 €.

PS- pa to še niso najugodnejše obresti!
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.180
3.641
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Če vežeš znesek 16.574 € npr. pri DIBA speltni banki so obresti 1,65% (za depozit nad 365 dni) in ti v 5 prinese obresti za 1.413,23 €.

PS- pa to še niso najugodnejše obresti!
Bo mogoče držalo, torej si s takšno obrestno mero stroškovno na istem. Ampak ob tem si pozabil, da ti v primeru poplačila kredita ostaja mesečna anuiteta, ki jo lahko daješ v varčevanje in dobiš še dodatnih 500eur obresti.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Torej se kredit v vsakem primeru splača predčasno poplačati in smo tepci tisti, kateri trdimo, da je potrebno izvesti preračun
bonk.gif