Novo pri T2 III.

WPT78

Majstr
6. maj 2015
1.109
-862
83
Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije obvešča javnost, da je družbi T-2 po uradni dolžnosti izdala odločbo o razveljavitvi odločbe o dodelitvi radijskih frekvenc, št. 38144-7/2024/8, z dne 13. junija 2024. Družba T-2 je pridobila frekvence v pasu 2300 MHz na podlagi javnega razpisa z javno dražbo, in sicer za frekvence 2300 – 2330 MHz v občinah Kranj, Ljubljana, Maribor, Murska Sobota, Nova Gorica, Novo mesto, Ptuj, Slovenj Gradec, Velenje, Izola in Piran; za frekvence 2310 – 2330 MHz v občinah Cerklje na Gorenjskem, Jesenice, Kamnik, Slovenska Bistrica, Slovenske Konjice, Šempeter–Vrtojba, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Domžale, Medvode, Mengeš in Trzin; ter za frekvence 2320 – 2330 MHz v občinah Celje in Koper.
V skladu z navedeno odločbo o dodelitvi radijskih frekvenc bi družba T-2 za dodeljene frekvence morala Republiki Sloveniji plačati nadomestilo za učinkovito rabo omejene naravne dobrine v višini 1.098.800 evrov. Do roka za plačilo dodeljenih frekvenc, ki je potekel 17. julija 2024, tega zneska kljub dodatnemu pozivu agencije ni storila, temveč je agencijo obvestila o odpovedi dodeljenim frekvencam zaradi spremenjenih okoliščin.
Agencija obvešča javnost, da po razveljavitvi odločbe o dodeljenih frekvencah te posledično ostajajo nepodeljene. Agencija jih bo razpisala v okviru prihodnjih razpisov za namene uporabe 5G frekvenc za lokalno uporabo.

 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.467
446
83
A je njihov mobilni del za kaj bolj uporaben? Kar poznam "uporabnikov", so ga dobili free zraven fiksnega interneta & televizije, SIMke pa sploh niso dvignili ali pa jim lezi v predalu.

Prestopam k njim in bom tudi sam dobil maxi mobi paket, ki vsaj na papirju deluje super. V praksi je zgodba verjetno drugacna?
 

verma

Pripravnik
2. nov 2011
258
10
18
Mobilni paket je neuporaben. Dokler je bil roming pri telekomu je bilo OK.Pri koči na Nanosu ni signala, v UKC nisi dosegljiv. Podatki pred BAUHAUSOM na Rudniku ne delajo.
 

Samo Svoj

Guru
27. jan 2022
6.590
2.709
113
"Kud ste bre navalili ko svinje na koruzo?"

T-2 je v postopku dokončne prodaje Telemachu, trenutno ima sklenjen nacionalni roaming z A1, kar kaže na to, da tudi temu teče voda v grlo pri uporabi omrežja. Ko bo UVK dal tako ali drugačno soglasje za prevzem, bo konec A1 roaminga in bo vse v Telemach omrežju, ker T-2 omrežje je po količini zelo majhno in ni vredno piškavega oreha.
 

Breyton

Majstr
2. avg 2007
1.482
119
63
40
Malo tu,malo tam :)

Skrivnostno: T-2 ne želi plačati frekvenc, ki jih je dobil. Zakaj?​


Telekomunikacijsko podjetje T-2, ki mu je grozil stečaj, se je prek razpisa Agencije za komunikacijska omrežja in storitve (Akos) konec leta 2023 potegovalo za frekvence (za lokalno uporabo). Njihova kandidatura je bila uspešna, je razvidno iz marca objavljenih rezultatov na Akosovi spletni strani. Vendar pa družba, katere predsednik uprave je Robert Erzin, potem ni želela plačati dobljenih frekvenc, ki so si jih izborili.

Kot smo poročali, sta se tako agencija kot družba T-2 odločili, da zadev (še) ne bosta pojasnjevali. Akos pravi, da je postopek še odprt, zato ga ne morejo razgrniti pred javnostjo, T-2 pa, da gre za poslovno skrivnost. Zaplet je sicer razkril Akos v prijavi lobističnega stika: "T-2 je obvestil agencijo, da ne bo plačal za frekvence, pridobljene po nedavnem razpisu (za lokalno uporabo)." Kdo je lobiral, ni navedeno.

Akos je sicer poročal o dveh lobističnih stikih - 2. in 10. septembra letos. To je le nekaj dni potem, ko je Telemach objavil prevzem T-2.

T-2 si je izboril za 1,1 milijona evrov frekvenc
Agencija je marca letos na svoji spletni strani objavila rezultate: "Na razpisu za omrežja v radiofrekvenčnih pasovih 2300 MHz in 3600 MHz za lokalno uporabo je kandidiralo devet ponudnikov za različna območja oziroma občine." Agencija je frekvence do leta 2041 oziroma 2042 podelila v okviru prvega kroga.


Poleg T-2 so frekvence na javnem razpisu dobili še Luka Koper, Cablex-T, Cablex-M, Cinkarna Celje, Cablex Plastik, Občini Ilirska Bistrica in Ajdovščina ter Telekom Slovenije.

Iz objavljenega seznama na spletni strani Akos je videti, da bi moralo plačilo za dobljene frekvence vse sodelujoče skupaj stati 1,5 milijona evrov, od tega skoraj 1,1 milijona evrov tega zneska odpade na T-2. Ta si je izboril frekvence po več krajih po državi, v frekvenčnih pasovih od 2300 do 2320 megaherca (MHz) in od 2390 do 2400 MHz, najdražje pa so bile frekvence na območju Ljubljane - 390 tisoč evrov.

Z izjemo T-2 so vsi sodelujoči za pridobljene frekvence v okviru javnega razpisa za dodelitev radijskih frekvenc v radiofrekvenčnih pasovih 2300 MHz in 3600 MHz za lokalno uporabo zneske poravnali. Kdaj zadnji med njimi, z Akosa niso odgovorili.

Administrativni stroški in varščina?​

Kaj bi odstop od dobljenih frekvenc pomenil za T-2? Akosov razpis resda predvideva možnost umika ponudbe, vendar le do izteka roka za predložitev ponudb. Sicer pa je bilo treba skupaj s prijavo na razpis predložiti tudi izjavo, da je ponudba veljavna do najmanj 20. avgusta 2024.

Sogovornik, ki je dobro seznanjen z dogajanjem na telekomunikacijskem trgu, a je želel ostati anonimen, je pojasnil, da naj bi operater v takšnem primeru ostal brez denarja, ki ga je plačal za administrativne stroške dražbe oziroma akontacije. Čez palec je ocenil, da bi to lahko v primeru T-2 znašalo več deset tisoč evrov.

Iz Akosa so na to odvrnili, da administrativne stroške v okviru javnih razpisov zaračunavajo le v primeru izvedene dražbe: "Za frekvence za lokalno uporabo, ki so bile predmet razpisa, o katerem povprašujete, in so bile namenjene lokalnim skupnostim ter posameznim panogam, kar je agencija tudi poudarjala v okviru svojih aktivnosti, do dražb ni prišlo."

Razlog? V nobeni od občin in za noben ponujen frekvenčni blok ni bilo presežnega povpraševanja, zaradi česar so družbe frekvence pridobile po izklicni ceni.

Brez konkretnih odgovorov​

Z Akosa podrobnosti o pogovorih s T-2 niso želeli razkriti, govoriti pa niso želeli niti o hipotetičnem scenariju, kakšni penali bi lahko sledili, ko nekdo na razpisu odda ponudbo, dobi frekvence, potem pa tega zneska ne želi plačati.

O posledicah za morebiten odstop smo večkrat povprašali tudi T-2, prav tako nas je zanimalo, ali je morebiti razlog, da frekvenc ne bodo več potrebovali zaradi prevzema s strani Telemacha, kot predvideva naš sogovornik. Njihov odgovor je bil kratek: "Gre za poslovno skrivnost, zato zadeve ne moremo komentirati."

Časovnica: Na kratko od prijave na razpis do prevzema​

Če na hitro preletimo časovnico dogajanja:
  • 3. novembra 2023 Akos objavi razpis za dodelitev radijskih frekvenc za zasebna omrežja (za lokalno uporabo)
  • 20. decembra 2023 ob 10. uri se je iztekel rok za prijave na razpis
  • 8. marca 2024 agencija na spletni strani objavi rezultate razpisa, kdo vse je dobil frekvence in zneske za plačilo
  • v začetku aprila 2024 Slovenski državni holding (SDH) vloži predlog za stečaj operaterja T-2
  • sredi junija 2024 T-2 in Telemach javnosti sporočita, da je bila sklenjena pogodba o nameravani prodaji in nakupu
  • v drugi polovici junija SDH in T-2 dosežeta dogovor glede poplačila dolga
  • septembra 2024 T-2 obvesti agencijo, da ne bo plačal za frekvence, za katere je oddal ponudbo
  • oktobra 2024 zaplet še ni rešen, ne T-2 ne državna agencija pa javnosti ne želita javnosti pojasniti dogajanja
 
  • Všeč mi je
Reactions: WPT78