Poglej, lahko greš v Mobisvet in tam kupiš telefon. Nihče ti ne brani. Mobitel in Simobil telefone kupujeta pri slovenskih zastopnikih proizvajalcev. Cene v sami osnovi določa proizvajalec. Tukaj je zagotovljen servis, SLO navodila itd. Razni privatniki pa telefone kupujejo v tujini, na raznih borzah mobilnikov. Nimajo SLO navodil, nimajo SLO menijev, tudi garancija je lahko problem ker te bo Teleray poslal nazaj skozi vrata s takšnim telefonom. Za servis in garancijo skrbi prodajalec, ki pač na lastne stroške telefon pošlje tam, kjer ga je on kupil in uredi servis.
Je ceneje, ampak z razlogom.
Zakaj so v SLO redne cene, kakršne so? Zato ker več kot 95% prodaje gre preko mobilnih operaterjev in subvencij. Redne cene na trgu se niso nikoli imele priložnost izoblikovati v konkurenčni bitki ker so količine, prodane v raznih big Bangih tako majhne, da so zanemarljive. Posledica je visoka priporočena prodajna cena, ki je izhodišče, t.i. "redne cene" pri operaterjih. Res pa je, da operaterji telefone dobijo ceneje, kot znaša "redna cena". Nekaj je redna cena za končnega kupca, nekaj pa nabavna cena za operaterja. Operater ne bo "redne cene" postavil na enako raven kot je njegova nabavna cena ampak bo sledil priporočeni redni maloprodajni ceni uvoznika. Že zato, da s svojo redno ceno ne ruši ostalih prodajalcev na trgu, ki telefonov ne dobijo tako poceni kot operater (manjše nabavne količine).
Sicer pa subvencionirani telefoni obstajajo le zato, ker tako hočejo kupci. Operaterji primarno prodajajo storitve in ne telefone. Telefone pač morajo zato ker so se kupci navadili, da jim operater ponudi malce cenejši nakup telefona, če kupci operaterju zagotovijo svojo zvestobo za določeno obdobje. Operaster potem iz mesečnih prihodkov, naročnin, krije tudi svoj vložek, ki ga mora prispevati, da pride do subvencionirane cene.
Ni pa nikomur na trgu smisel življenja prodajati najcenejše, džabe telefone. Preprosto ne gre ker so zneski naročnine in položnic zaradi cenovne vojne tako nizki, da se visoki zneski subvencij ne splačajo.
Še enkrat: Mobisvet ni primerljiv s ponudbo operaterjev ali pa kakšnega Bofa. Moj pogled nanje je enak, kot da se usedem v avto, peljem v Trst, kupim iPhonea in ga prodam kolegu v SLO po nižji ceni kot pa je recimo pri Tušmobilu redna cena za iPhone. Smo v EU, meje so odprte, prost pretok blaga in kapitala. Ko voli nek izvoli. Vsaka stvar ima pluse in minuse. Pri mnogih izdelkih je tako. Lahko plačaš manj, ampak te nekje priškrnejo. Lahko plačaš več in imaš full support in brez odrekanj. Vsak se odloči sam.
Dejstvo pa je, da se operaterji takšne igrice ne morejo iti. Majhni prodajalci se lahko. Kupijo 5, 10 telefonov določenega modela v tujini, prodajo, če crkne pošljejo nazaj v tujino in n a koncu nekaj malega zaslužijo, kupci pa nekaj prihranijo. Operater, ki na leto proda 200 ali 300 tisoč mobilnikov, se takšnih krošnjarskih poslov ne more iti.