Normiranec in davčni obračun?

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.857
113
Normiranci (morda tudi ostali prejemniki?) prikažejo od OZS prejete maske kot državno pomoč (3x26€=78€) v prihodkih, nato to enako kot subvencionirane prispevke izvzamejo v 2.6?
blazko hvala za ta pojasnila!
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.323
372
83
Ce je v zakonu navedeno, da je pomoc izvzeta iz obdavcitve, in je obrazec DDD ostal nespremenjen od poletja, potem je pomojem to edina moznost.

disclaimer: ze nekaj casa nisem vec na tekocem s slovenskimi predpisi, zato napisano jemlji z doloceno stopnjo rezerve.
 

jstsmblaz

Zelenc'
3. dec 2012
4
0
1
VanZ je napisal pravilno, tako temeljni dohodek kot subvencionirane prispevke najprej vstejes med celotne prihodke, potem pa jih v locenih postavkah izvzames. Posledicno je oboje neobdavceno.
[/QUOTE]

Sem pravkar klical na davčno in je gospa povedala, da subvencionirani prispevki so samo del dobička, se jih nikjer ne izvzema. Spremenjena zakonodaja, menda od danes tudi na njihovi spletni strani.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.323
372
83
Strange.
Lansko poletje sem zaprl s.p. in jih izvzel iz zakljucnega DDD kot navedeno zgoraj. To je bilo takrat tudi splosno razumevanje, ampak se FURS ocitno ni izneveril tradiciji, in z nasprotnim mnenjem pononvo vnasa zmedo.
Potem zagotovo to pomeni, da bodo Vanove maske obdavcene. Se dobro, da mu zbornica ni subvencionirala pilotskih mask z 10x ceno... :rolleyes:
Sicer pa so v splosnem normiranci pri subvencijah prikrajsani, ker so z izjemo oproscenih prispevkov (ocitno samo tistih iz prvih dveh let poslovanja), obdavcene. Jaz sem recimo po odprtju dobil subvencijo za samozaposlitev od obcine, od katere sem drzavi gladko moral placat davek.
 
  • Wow
Reactions: ales85

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.857
113
Maske so mi donirali (neobdavčeno, razen, če moram to prijaviti kot darilo?) veliki vodje z Islandije :)
Mogoče se bo tudi za MTD sedaj izkazalo, da je kriterij za upravičenost pomoči skupen (DDD 1. 2020-2019) in ne davčni priznan (DDD 8. 2020-2019) prihodek.

Nekaj je razloženo na https://www.ultra-as.si/ali-moram-vrniti-temeljni-mesecni-dohodek-in-placila-oproscene-prispevke/
Temeljni mesečni dohodek in oproščeni prispevki po ZIUZEOP so prihodek samozaposlenih, vendar se ne bodo prištevali k osnovi za primerjavo prihodkov med obdobji, ki jih opredeljuje drugi odstavek 37. člena ZIUZEOP.

Vendar je to le mnenje in ne uradna razlaga. Že subvencionirani prispevki za normirance v tem primeru ne sledijo temu mnenju, saj se jih nikjer ne izvzame.

 
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.222
5.239
113
Ve kdo, če je to že sprejeto in kateri obrazec (domnevam, da za FURS) je pravi za tole:


Nadomestilo za karanteno samozaposlenim - povračilo možno tudi za nazaj

Predlog dopolnitve zakona predvideva, da bodo samozaposleni upravičeni do nadomestila karantene ali zaradi višje sile obveznosti varstva otrok (zaradi odrejene karantene). Višja sila sicer velja za varstvo otrok do (vključno) petega razreda osnovne šole. Do povračila bodo samozaposleni upravičeni za čas trajanja karantene oz. višje sile. Povračilo bo mogoče uveljaviti tudi za nazaj, saj je predvideno obdobje od 1. julija do 31. decembra letos.



torej za karanteno (ko je otrok negativen, a v stiku) in je treba biti z njim doma.
 

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.345
146
63
37
No ker meni je racunovodkinja rekla, da jim se ne dela. Pa tud sam sem gledal, so na edavkih obrazci le za zacetek leta 2021.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.564
942
113
Kaj moraš to povračilo potem prikazati kot prihodek v letni odločbi za dohodnino za sp. in od tega plačati davek ali že oni prispevke in davek odvedejo pri izplačilu?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.222
5.239
113
To tudi mene zanima...

In pa se... Zdaj sem jaz to uveljavljala 15.1. za nazaj. Dobila še nisem nič torej.

In pa se... Zdaj, ko sem uveljavljala recimo to karanteno, a moram v PODO obrazcu to označiti kot bolniško ali moram plačati zdaj prispevke za tiste dni? Malo je sitno tudi, ker se je šlo za oktober, kaj to popravljam za nazaj potem?
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.323
372
83
Kot normiranec moras vse(!) prihodke, vkljucno z drzavnimi pomocmi, subvencijami ipd., vkljucit med prihodke.

Nekatere od njih, primarno je bila to samo delna oprostitev prispevkov v prvih dveh letih poslovanja, lahko v obracunu nakndano izvzames. Vecine pac ne, posledicno so te pomoci tudi obdavcene.

S koronskimi predpisi se spreminjajo tudi obrazci (DDD), kjer v novih postavkah lahko izvzames dolocene prihodke iz naslova drzavnih pomoci. Kaksno je stanje danes zal ne vem, bosta morala preveriti sama. Najlazje tako, da odpreta DDD na edavkih.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.222
5.239
113
Mogoče veš odgovor na drugo vprašanje. Je karantena tako kot tistih mesečnih dobrih jurja lansko leto ali kot bolniška za nego otroka npr. Ko potem podo obrazec drugače izpolnes in prispevke imaš drugače obračunane. Po moji logiki sicer prvo, ampak tle logika nima kaj dosti zraven.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.323
372
83
Pojma nimam, dve leti bo odkar sem naredil kriz cez s.p. in Slovenijo, tko da tematike ne spremljam vec :zardelalter:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe