Popoldanski s.p. - nejasnosti!

bune

Zelenc'
5. jun 2008
3
0
1
Pozdravljeni.
Najprej se opravičujem, če brezveze odpiram novo temo, ampak nikjer nisem našel še odgovorov na moja vprašanja.

Uglavnem:
sem še študent (status še 1,5 leta) in sem v fazi odpiranja "popoldanskega" s.p.-ja v IT branži. Ukvarjal se bom z webom, omrežji in servisom na terenu. Doma ne bom delal ničesar - ne bom imel "delavnice" za servis, razen programiral na računalniku. Pravtako NE bom zavezanec za DDV, ker bom imel prihodke nižje od kvote. Same "stroške" - dajatve raznim zbornicam, bankam itd. bi rad zmanjšal na minimum.. zakaj bi dajal, če ni potrebno ?

Kar mi je do sedaj jasno, je to:
- zastonj ustanovitev
- mesečni pavšal ~30€

Zanima me sledeče:
- ne bom DDV zavezanec. Bom vseeno plačeval davek na dobiček - sklepam, da ja ? Če ja, kdaj se to plačuje? Ob koncu leta mogoče ? Izračuni so po tisti lestvici?

- bančni račun: v Zakonu o plačilnem prometu nikjer izrecno ne piše, da je potrebno imet POSLOVNI račun (mesečni strošek od 10 € dalje). Torej, lahko imam samo ločen navadni/študentski račun, ki je skoraj zastonj ?

- varstvo pri delu - ga rabim, ali ne ? Glede na to, da bom programiral doma in šraufal na terenu, a rabim zato "izpit" iz varstva pri delu?

- ocena tveganja - iz Ministrstva za družino in socialne zadeve so mi odgovorili, da to rabim, vendar si lahko izdelam sam. Je že kdo to izdelal sam? Kakšen nasvet? Ker sicer če to izdela državni referent, je spet treba dat cesarju 100 Evrov za to.

- izbira imena: recimo, da obstaja firma "ABC d.o.o.", ali lahko jaz dam "ABC.si, IT storitve, Ime Priimek s.p." ? (opomba: ABC je zgolj primerek) ?

- obrtna/gospodarska zbornica: tu mi popolnoma nič ni jasno. Moram biti član, ali mi ni treba ? Zakaj ja, zakaj ne? Stroški ??

- do sedaj so me starši pisali v dohodnino, kot vzdrževanega družinskega člana. Kako bo zdaj s tem? Bom še vedno študent, a bom imel popoldanski s.p. - me bojo lahko pisali, ali si bom dohodnino moral pisati sam ?


Spet se opravičujem, če sprašujem bedarije, vendar mi zgornje stvari še niso popolnoma jasne, saj od različnih ljudi slišim različna mnenja.. zato bi rad informacije še od koga, ki je to dejansko preizkusil.

Za odgovore se vam vnaprej zahvaljujem!

Nejc
 

Mitzy

Fizikalc
19. jul 2007
1.079
0
36
Far from here
1. Tvoj dobiček je hkrati tudi tvoj dohodek, zato od tega plačuješ "dohodnino"

2. Bančni račun MORAŠ imeti, poglej si eno izmed tem kjer smo primerjali stroške. Jaz imam na A Banki, ker je eno leto zastonj, nato grem pa na Banko Koper kjer je tudi 1 leto zastonj
grin1.gif


3. Varstva pri delu kot popoldanec NE RABIŠ - Odgovor tržnega inšpektroja, ki sem ga spraševala po tem, je bil sledeč:

Inšpektor pri inšp. za delo v Kranju zagotavlja, da t.i. ,,popoldanci,, oz. s.p.- jevci, ki so zaposleni in opravljajo dejavnost dopolnilno, niso zavezani k izdelavi dokumentacije glede Izjave o varnosti in zdravstvene ocene .

4. ocena tveganja spada v Izjavo o varnosti

5. Poglej si na internetu pod "fantazijsko ime", če to ime ni zasedeno, ga lahko uporabiš

6. Obrtna zbornica so ljudje, ki mešajo meglo in ti ni potrebno biti včlanjen.

7. Še vedno si vzdržaevan član, gledati moraš samo na znesek, ki ga ne smeš preseči (ne vem koliko je zdaj).


Lp, Mitzy
 

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Citat:
Uporabnik Mitzy pravi:
1. Tvoj dobiček je hkrati tudi tvoj dohodek, zato od tega plačuješ "dohodnino"

2. Bančni račun MORAŠ imeti, poglej si eno izmed tem kjer smo primerjali stroške. Jaz imam na A Banki, ker je eno leto zastonj, nato grem pa na Banko Koper kjer je tudi 1 leto zastonj
grin1.gif


3. Varstva pri delu kot popoldanec NE RABIŠ - Odgovor tržnega inšpektroja, ki sem ga spraševala po tem, je bil sledeč:

Inšpektor pri inšp. za delo v Kranju zagotavlja, da t.i. ,,popoldanci,, oz. s.p.- jevci, ki so zaposleni in opravljajo dejavnost dopolnilno, niso zavezani k izdelavi dokumentacije glede Izjave o varnosti in zdravstvene ocene .

4. ocena tveganja spada v Izjavo o varnosti

5. Poglej si na internetu pod "fantazijsko ime", če to ime ni zasedeno, ga lahko uporabiš

6. Obrtna zbornica so ljudje, ki mešajo meglo in ti ni potrebno biti včlanjen.

7. Še vedno si vzdržaevan član, gledati moraš samo na znesek, ki ga ne smeš preseči (ne vem koliko je zdaj).


Lp, Mitzy

smile-1.gif


6. Članstvo je zakonsko določeno tako da mu naj ne bi ušel - če spada dejavnost pod obrtno zbornico, moraš biti njen član.

7. Olajšavo boš uveljavljal sam ali pa starši - odvisno, kaj se bolj splača.
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Citat:
Uporabnik bune pravi:
Ukvarjal se bom z webom, omrežji in servisom na terenu.

To ne spada po obrt kokr jaz vem tako da ti ni potrebno bit član nobene od teh dveh zbornic.

Pozabil si še stroške za računovodski servis, razen če boš račune vodil sam, kar pri enostavnem knjigovodstvu ni težko.

Pa še en nasvet. Ko boš na ajpesu izpolnjeval obrazec, napiši da ne pričakuješ nič dobička (da pričakuješ 5k€ prihodkov in 5k€ odhodkov), da jim ne boš celo leto vnaprej plačeval akontacijo dohodnine.
 

bune

Zelenc'
5. jun 2008
3
0
1
Živjo!

Uf.. hvala vam za ekspresne odgovore!

No, po vrsti:
Citat:
Uporabnik Mitzy pravi:
2. Bančni račun MORAŠ imeti, poglej si eno izmed tem kjer smo primerjali stroške. Jaz imam na A Banki, ker je eno leto zastonj, nato grem pa na Banko Koper kjer je tudi 1 leto zastonj
grin1.gif

Moram imeti.. vendar mora to bit POSLOVNI RAČUN, za katerega banke zaračunavajo kar lepo provizijo za vodenje, al je to lahko navaden osebni oz. študentski ? Četudi osebni/študentski je to razumljivo, da je ta ločen od tega, ki ga uporabljam zdaj za vsakdanje transakcije.

Citat:
Uporabnik Mitzy pravi:
4. ocena tveganja spada v Izjavo o varnosti
Razumem. Lahko to storim sam? Oz. kje ste vi to opravili, koliko ste plačali ?

Citat:
Uporabnik kavboj pravi:
Pozabil si še stroške za računovodski servis, razen če boš račune vodil sam, kar pri enostavnem knjigovodstvu ni težko.
Računovodstvo si bom vodil sam. Je treba tu na kaj posebnega paziti, ali je dovolj malo bolj dovršena tabelca v excelu ? Seveda bo enostavno knjigovodstvo. Vbistvu bom račune le izdajal. Kupoval ne bom nobenega materiala, razen pač stvari kot so npr. računalniki za namene "podjetja", ki jih bom potem dajal v stroške.
 

Mitzy

Fizikalc
19. jul 2007
1.079
0
36
Far from here
Citat:
Uporabnik bune pravi:
Živjo!

Uf.. hvala vam za ekspresne odgovore!

No, po vrsti:
Citat:
Uporabnik Mitzy pravi:
2. Bančni račun MORAŠ imeti, poglej si eno izmed tem kjer smo primerjali stroške. Jaz imam na A Banki, ker je eno leto zastonj, nato grem pa na Banko Koper kjer je tudi 1 leto zastonj
grin1.gif

Moram imeti.. vendar mora to bit POSLOVNI RAČUN, za katerega banke zaračunavajo kar lepo provizijo za vodenje, al je to lahko navaden osebni oz. študentski ? Četudi osebni/študentski je to razumljivo, da je ta ločen od tega, ki ga uporabljam zdaj za vsakdanje transakcije.

Citat:
Uporabnik Mitzy pravi:
4. ocena tveganja spada v Izjavo o varnosti
Razumem. Lahko to storim sam? Oz. kje ste vi to opravili, koliko ste plačali ?

Citat:
Uporabnik kavboj pravi:
Pozabil si še stroške za računovodski servis, razen če boš račune vodil sam, kar pri enostavnem knjigovodstvu ni težko.
Računovodstvo si bom vodil sam. Je treba tu na kaj posebnega paziti, ali je dovolj malo bolj dovršena tabelca v excelu ? Seveda bo enostavno knjigovodstvo. Vbistvu bom račune le izdajal. Kupoval ne bom nobenega materiala, razen pač stvari kot so npr. računalniki za namene "podjetja", ki jih bom potem dajal v stroške.


2. Ja, mišljen je bil poslovni račun in ne osebni (to dvoje mora biti ločeno) in ja, banke zaračunavajo mastne provizije za transakcije, zato sama delam samo z gotovino.

4. Za oceno tveganja sem ti že napisala, da to spada v Izjavo o varnosti in da tega kot "popoldanec" ne potrebuješ.



Koliko pa imaš kaj pojma o računovodstvu?
 

bune

Zelenc'
5. jun 2008
3
0
1
Hmm.. glede poslovnega računa nisem prepričan, da je potreben. Saj zakon tega nikjer ne zahteva in tudi od nekaterih s.p.jev, ki so sicer redni in ne popoldanski, sem slišal, da imajo zgolj navaden osebni račun. Mogoče se komu sanja, kje bi se o tem lahko pozanimal in dobil informacije iz prve roke? Na banki zagotovo ne, ker mi bodo zagotovo prodali poslovni račun
smile-1.gif



O računovodstvu nimam pojma popolnoma nič. Razmišljam pa o tečaju enostavnega knjigovodstva za male spje, ki ga organizira www.data.si
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Ja men je blo rečen na ajpesu, da moram met poslovni račun. Zdaj če vse nategujejo nevem. Strošek vodenja poslovnega računa te bo prišlo 10€ (plus minus €), tako da to tud ni nevem kakšen strošek.

Glede računovodstva se ti pa splača it na kakšen tečaj enostavnega knjigovodstva (mal se pozanimaj kateri je dober) čeprav imaš veliko gradiva in forum na računovodja.com.
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
Jst mam tut popoldanski s.p. že nekaj mesecev, sem pa momentalno še nezavezanec. No skratka, se pa zelo hitro približujem znesku 25.000 eur ko bom postal davčni zavezanec.

Kljub temu me pa zanima, če bi se mi vseeno splačalo zaprositi za to, da bom predčasno postal davčni zavezanec? Nimam stroškov z opremo in podobno, tu pa tam kupim kak aparat za svoje potrebe, kljub temu bi bilo fajn da bi dobil davek nazaj
evil.gif


Zanima me skratka, ali lahko v primeru, da sem davčni zavezanec, kljub temu dajem vse račune med stroške in si s tem znižujem svoje obveznosti na dohodninski lestvici?

Ker v tem primeru če prav razumem, imam potem dvojno korist, namreč da lahko dobim povrnjen davek ob morebitnem nakupu kake opreme, hkrati pa tudi dam račun med stroške s.p.-ja in si s tem znižam dohodnino?
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
glede 7. točke oz vprašanja glede olajšave za vzdrževanega družinskega člana.

Olajšavo uveljavljaš sam in ne starši!

pa še pojasnilo ki se nahaja v 115. členu zakona o dohnodnini
Za vzdrževanega družinskega člana zavezanca se šteje tudi otrok do 26. leta starosti, če neprekinjeno ali s prekinitvijo do enega leta nadaljuje šolanje na srednji, višji ali visoki stopnji in – razen družinske pokojnine ter dohodka za opravljeno začasno ali občasno delo na podlagi napotnice pooblaščene organizacije ali Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje, ki opravlja dejavnost posredovanja dela dijakom in študentom, v skladu s predpisi s področja zaposlovanja – nima dohodkov iz zaposlitve ali iz opravljanja dejavnosti . Za vzdrževanega družinskega člana se šteje tudi otrok, ki izpolnjuje pogoje iz prejšnjega stavka in je starejši od 26 let, če se vpiše na študij do 26. leta starosti, in sicer največ za dobo šestih let od dneva vpisa na dodiplomski študij in največ za dobo štirih let od dneva vpisa na podiplomski študij.


p.s. preden nekateri zelo prepričljivo govorite o določenih stvareh in fantu dajete neprave informacije, vsaj malo preverite če to res drži.
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Citat:
Uporabnik Spirit pravi:
Jst mam tut popoldanski s.p. že nekaj mesecev, sem pa momentalno še nezavezanec. No skratka, se pa zelo hitro približujem znesku 25.000 eur ko bom postal davčni zavezanec.

Kljub temu me pa zanima, če bi se mi vseeno splačalo zaprositi za to, da bom predčasno postal davčni zavezanec? Nimam stroškov z opremo in podobno, tu pa tam kupim kak aparat za svoje potrebe, kljub temu bi bilo fajn da bi dobil davek nazaj
evil.gif


Zanima me skratka, ali lahko v primeru, da sem davčni zavezanec, kljub temu dajem vse račune med stroške in si s tem znižujem svoje obveznosti na dohodninski lestvici?

Ker v tem primeru če prav razumem, imam potem dvojno korist, namreč da lahko dobim povrnjen davek ob morebitnem nakupu kake opreme, hkrati pa tudi dam račun med stroške s.p.-ja in si s tem znižam dohodnino?


V kolikor sam to presodiš lahko greš prej med zavezance za DDV, davčni zavezanec si že!
- da imaš prav, fino je dobiti davek nazaj......je pa potrebno davek tudi plačati. Da ne boš pri tem videl samo koristi vrnjenega davka, na izdanih računih boš moral tudi zaračunati DDV in potem razliko med vstopnim in izstopnim DDV-jem odvesti davčni. Če se ti to splača je odvisno predvsem od zneskov, ki bi jih vstopni in izstopni DDV predstavljal....Same dejavnosti (če je storitvena je manj opreme, če je proizvodnja je več opreme in s tem tudi več davka na prejetih računih ipd......od strank ki jih imaš (če so to končni porabniki oz. fizične osebe brez dejavnosti se jim za to ali je DDV- na računi malo jebe in s tem ko ti nisi davčni zavezanec lahko povečaš ceno storitve, če so stranke podjetja dobijo plačan DDV povrnjen in s tem storitve na račun da nisi zavezanec ne bi mogel dražiti.

- da v kolikor si zavezanec za DDV gredo med stroške za davek iz dejavnosti tudi vsi davčno priznani stroški, vendar le v višini osnove za DDV in ne celoten znesek materiala/storitve ipd. ki ti sedaj zbija dobiček. Po domače povedano DDV-ja ki ga boš dobil povrnjenega ne boš mogel uveljavljati med stroški.


Če se ti splača ali ne si pa malo sam preračunaj.


LP
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
Še eno vprašanje...

Pisanje dnevnic:
-ali si lahko s.p.-jevci ob kilometrini pišemo tudi dnevnice/poldnevnice? Ali pa moraš pač pisati ali samo dnevnice ali pa samo kilometrino?
 

asko

Fizikalc
22. jul 2007
2.565
3
38
Normalno da si lahko pišeš dnevnico, če si bil res na poti več kot 6 ur za znižano, 8-12 za polovično in več kot 12 ur za celo. Kilometrino si pa tudi lahko pišeš, če avto ni pisan na firmo. Je pa res, da je dobro imeti tako za dnevnice kot za kilometrino kak podpisan delovni nalog, dobavnico ali kaj podobnega s strani partnerja pri katerem si bil in je napisan pod namen potovanja na potnem nalogu.

Več o napakah pri pisanju potnih nalogov >>>