Normiranec in davčni obračun?

darko11

Majstr
21. jul 2007
1.203
178
63
Človek plačuje davke in želi tisto, kar mu pripada. To JE kapitalizem.
FDV-jevci, oz. kaviar levičarji, bi pa kravo samo molzli ne pa tudi futrali. :D
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: sad in 8888

igi

Guru
13. okt 2007
5.353
981
113
Celje
Obišči stran
Da ne odpiram nove teme...

Sem s.p., samozaposlen, normiranec.

Če dobim še nakazilo preko avtorske/poslovodske pogodbe v višini par jurjev se obračuna in plača akontacija dohodnine.
Ali bom to dohodnino dobil naslednje leto povrnjeno, če drugih dohodkov, razen normiranega s.p. (kjer je davek dokončen in se ne všteva v davčno osnovo) nimam?

Ali sem si to narobe predstavljal?
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.345
383
83
Da, dobis povrnjeno.

Predstavljas si pravilno.

Sem imel pred leti podobne primer, za nagrado sem dobil kotizacijo za konferenco, za kar mi je izplacevalec tudi placal akontacijo dohodnine.

V praksi sem dobil konferenco + 25% vrednosti konference v denarju. :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.775
1.859
113
Se v prihodnje letu za nas magnatske normirance karkoli spreminja? Ničesar nisem zasledil.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.345
383
83
Omejitev v tej obliki je obstajala zgolj pri snovanju zakona na MF. V resnici je potem obveljalo, da se s.p. s polnimi prispevki steje kot zaposlen (se pravi kot se s.p. z enim zaposlenim), zato zanj velja visja meja. Za t.i. popoldance pa nizja.

Nizja meja je bila vcasih res pri 50k letno, v dveh zaporednih letih (se pravi si mejo lahko presegel vsako drugo leto in vseeno ostal normiranec).

Kako je danes za popoldance nisem siguren. Za "polne" s.p. je meja 300k skupaj v dveh zaporednih letih.

Skratka, za potrebe te debate velja:
s.p. brez zaposlenih = popoldanski s.p.
s.p. z vsaj enim zaposlenim = s.p. ki placuje polne prispevke (lahko pa ima seveda tudi dodatne zaposlene)
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Omejitev v tej obliki je obstajala zgolj pri snovanju zakona na MF. V resnici je potem obveljalo, da se s.p. s polnimi prispevki steje kot zaposlen (se pravi kot se s.p. z enim zaposlenim), zato zanj velja visja meja. Za t.i. popoldance pa nizja.

Nizja meja je bila vcasih res pri 50k letno, v dveh zaporednih letih (se pravi si mejo lahko presegel vsako drugo leto in vseeno ostal normiranec).

Kako je danes za popoldance nisem siguren. Za "polne" s.p. je meja 300k skupaj v dveh zaporednih letih.

Skratka, za potrebe te debate velja:
s.p. brez zaposlenih = popoldanski s.p.
s.p. z vsaj enim zaposlenim = s.p. ki placuje polne prispevke (lahko pa ima seveda tudi dodatne zaposlene)
Obstaja kaksen vir za to? Uradno pojasnilo etc?
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.345
383
83
Obstaja kaksen vir za to? Uradno pojasnilo etc?
Vprasaj racunovodjo ali furs ali evem svetovalce.
Jaz ti potrdim iz prve roke, da navedeno drzi kot pribito. Informacijo o prvotni ideji sem dobil od zaposlenega na MF, ki je sodeloval pri pripravi zakonodaje. Bil je presenecen, da je potem meja 100k obveljala tudi za "obicajne" s.p. Ideja birokratov je bila dejansko ta, da 100k lahko doseze le s.p., ki ima vsaj se enega zaposlenega. K sreci je potem obveljalo drugace.

Sem sel pa preverit ZDOH. Meja za vstop je se vedno 100k / 50k. Ce si v prejsnjem letu presegel to mejo, ne mores postati normiranec. Kar je relevantno samo za "obicajne" s.p.-je, ki bi presedlali med normirance. Za novo registrirane s.p. pa ta omejitev po mojem mnenju ne obstaja.

Meja pri kateri te vrzejo iz normiranca pa je ze omenjenih 300k v dveh zaporednih letih, pri cemer zavarovalna osnova ne igra vloge. Torej takole na hitro izgleda (nisem sel v poglobljeno branje), da lahko tudi popoldanec sluzi v povprecju 150k letno in se vedno ostane normiranec. Seveda so pri njem normirani stroski omejeni na 40k.
 
Nazadnje urejeno:

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Meja je že nekaj časa 300k v dveh letih, zaposleni oz popoldanc ali ne, kolikor vem, ne igra nobene. Je pa potem razlika v absolutni meji za normirane stroške.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.309
5.833
113
pri taščici
Berem da normiranec ni možen za študente, upokojence in tiste ki niso zaposleni za polni delovni čas.
Kaj pa tisti ki so 4 ure zaposleni, 4 ure pa upokojeni?

Da ali ne?
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.977
9.090
113
39
MB
11.12 sem zaprl normiran s.p.

zdaj gledam, pa v edavkih nimam ne avansa za dohodnino, niti prispevkov za december.

a je to spet kaka fora za katero ne vem :D
 

jstsmblaz

Zelenc'
3. dec 2012
4
0
1
če sem pravilno razumel glede 2020 prihodkov normiranca in ddd-ddd:

prihodki = vsi prihodki s.p.-ja + mtd + prispevki, ki jih je plačala država

mtd se odbije od osnove za dohodnino = ga vpišeš v 2.8

osnova za dohodnino = vsi prihodki s.p.-ja + prispevki, ki jih je plačala država

ali je treba te prispevke tudi kam posebej vpisat?
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.775
1.859
113
če sem pravilno razumel glede 2020 prihodkov normiranca in ddd-ddd:

prihodki = vsi prihodki s.p.-ja + mtd + prispevki, ki jih je plačala država

mtd se odbije od osnove za dohodnino = ga vpišeš v 2.8

osnova za dohodnino = vsi prihodki s.p.-ja + prispevki, ki jih je plačala država

ali je treba te prispevke tudi kam posebej vpisat?
Če sem prav dojel, prispevke izvzameš v 2.6 (isto kot prvi dve leti po odprtju, ko so delno subvencionirani).
Koliko je bilo subvencionirano marca 2020, 50%?
 
  • Všeč mi je
Reactions: jstsmblaz

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.345
383
83
Za marec se gleda stevilo dni med tednom (od ponedeljka do petka, aka delovnih dni) za katere je veljala oprostitev. Ta je veljala od 13.3. dalje, neoproscen delez je 9/22, preostanek so ti subvencionirali.

VanZ je napisal pravilno, tako temeljni dohodek kot subvencionirane prispevke najprej vstejes med celotne prihodke, potem pa jih v locenih postavkah izvzames. Posledicno je oboje neobdavceno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jstsmblaz in VanZ