Kot je že omenil dominic večina folka uporablja samo osnovne funkcije telefona. Recimo moja starša imata oba Nokio in telefona uporabljata za klicanje, SMSe, občasno za navigacijo, pa za narediti kakšno fotko in tu je več ali manj konec. Telefona spleta še nista povohala, niti elektronske pošte.
Android je hit, ker je nov (hype) in folk se lepi na besedo novo. Že pred leti je Symbian ponujal na kupe aplikacij v času, ko so drugi o njih še sanjali. Ni bilo, da ni bilo, od glasovnih slovarjev, blokerjev nadležnih klicateljev, skrivanja SMSov izbranih številk, varnostnih aplikacij za skrit nadzor nad ukradenim telefonom, dvix predvajalnikov, številnih navigacij...
Android (in iOS) je naredil korak naprej s tem, ko se je prej začel uporabljati in prilagajati zaslonom na dotik. Nokia je tu povsem zaspala na preteklih lovorikah. Če bi bila malo bolj resna z Maemom, katerega korenine segajo v leto 2005 (če se ne motim), bi bila danes zgodba drugačna tako pri telefonih kot tudi pri tablicah. Tako pa se zna zgoditi, da se bo še nekaj časa lovila za lasten rep, sploh če se ji ne izide španovija z MS-om.
Sicer pa, če pogledate statistiko spletne uporabe telefonov - http://gs.statcounter.com/#mobile_os-ww-monthly-201012-201112 (link ni mogoče vstaviti s forumskimi orodji), vidite, da je bil delež Symbiana v decembru 2010 29,66%, leto kasneje pa 33,46%. Celoletna krivulja pokaže, da je bil njegov delež dokaj konstanten. Strmo pada Blackberry, o WP pa praktično še ni ne duha, ne sluha.