Citat:
Uporabnik futuristic pravi:
Sem prebral dosti o temu senzorju in sem imel napisan konkreten post o prednostih in slabostih takega senzorja.
Ko sem pa stisnil send, me je pa qrčev server odjavil in sem vse zgubil.
V glavnem, če povzamem na kratko. Kamera v Nokiji 808 je volumensko ogromna in neprimerna za novo generacijo pametnih telefonov.
Bi pa bila primerna za kompaktne fotoaparate, ki imajo dosti več placa na voljo.
Kamera ima tri prednosti:
- 42 MP, kar pomeni da so zadovoljni tako marketingarji kot tudi nevedni kupci
- zelo velik senzor omogoča kropanje namesto zooma in tako aparat ne rabi premikajočih leč
- na zelo nizkem nivoju jemlje povprečje večih pixlov, da ugotovi pravilno barvo za pixel na sliki, posledično je manj šuma kot pri na navadnih 8MP senzorjih
Slabosti:
- celoten sistem volumsko zasede preveč prostora, da bi bil primeren za v telefone
- ko maksimalno "nazoomaš", senzor ne more več povprečiti pixlov in zato je kvaliteta enaka kot na navadnih senzorjih.
(v bistvu si naredil samo crop na velikost navadnega senzorja in slika bo temu primerna)
- pixli so enako veliki kot pri Samsungu galaxy S II (1,4um)
Če bi ta isti senzor imel dejansko samo 5MP, kolikor je privzeta resolucija potem bi bili pixli veliki cca 4um in to bi pa dejansko bila revolucija saj bi lahko slikal skoraj po temi, pa bi bile še vedno ok slike.
Se precej motiš.
Sodoben smartphone ima procesorsko moč ki je nekako superračunalnik napram kateremukoli kompaktu, v bistvu je večina kompaktov na ravni kalkulatorja. Tudi DSLRji ne dosegajo surove moči smarphona, je pa res da imajo dražji par namenskih procesorjev ki lahko sliko s senzorja obdelajo hitreje (ampak so namenski, torej znajo samo prekladat pixle v vnaprej zapisanih algoritmih).
Vse raziskave v smeri revolucije fotografije se gredo po logiki "postprodukcije" tistega kar senzor zajame. Več senzor zajame, več lahko iz tistega narediš. Če imaš senzor z veliko resolucijo imaš avtomatično več podatkov, več podatkov z dobrim procesorjem in algoritmom pridela boljšo sliko.
Recimo če se v klasičnem prikazu že "cropa" senzor na samo 3/4 dejansko lahko streseno sliko narediš kristalno ostro (kontra stvar od optične stabilizacije). Z veliko procesorsko močjo lahko iz ogromne množice slabih pikslov dobiš precej več podatkov, recimo med slikanjem dejansko na vsako 1/1000 sekunde shaniš stanje teh pisklov in na koncu obdelaš v čudovito sliko brez šuma (razne mehanske zaslonke so zgodovina).
In to je šele začetek, s 3d mrežo senzorjev (št. pikslov se nekako kvadrira napram trenutni tehnologiji) lahko zajameš sliko v "neskončni" ostrini. S programom ala photoshop potem dejansko (optično) 100% izostriš sliko brez izgube podatkov oz. lahko imaš eno sliko (narjeno enkrat) s povsem različnim fokusom.
Vse te tehnologije že obstjajajo in bodo nekoč del profi sveta pa če hočete ali ne. Enostavno so sodobni senzorji (revolucionarna) prihodnost fotografije, ker optika ne bo šla nikamor več oz. revolucije v tej sferi ni pričakovati.
Zakaj pa tako tehnologijo dat v smartphone sem pa povedal, prvič ker je dovolj močan, ker ima omejitev v optiki in ker je napredno tehnologijo lažje kot med "kvaziprofifotografe" lansirat najprej med hi-tech geeke ki take novotarije sprejmejo lažje in bolj navdušeno.
Aja ne pravim da bo tale nokia delala odlične slike, je pa začetek tega kar bo sledilo in bo nekoč prišlo tudi v DSLR svet!