Medo10. Prav imaš. Cene so lahko še nižje, a ne pozabi vsaj na dve stvari:
1. ekonomija obsega je v Slo povsem drugačna kot v Avstriji ali Nemčiji. Nekatere stvari morajo imeti tudi majhni operaterji (vsi v Sloveniji so "majhni"). Žal se na tako majhnem trgu ta strošek porazdeli le na nekaj deset ali sto tisoč uporabnikov. Drugje se na milijone. Posledica je izrazitejši pritisk na cenovno politiko.
2. Tujci igrajo zelo odprto igro. Marsikje v tujini ni nič spornega, če operater s svojo poslovno politiko zelo nedvoumno izkazuje, da obravnava uporabnike glede na to, koliko mu prinesejo denarja, kako verjetno bodo zapravili še več, ostali lojalni ipd. V Sloveniji bi bil takoj huronski bes, če bi Mobitel in Simobil povedala takšne stvari. Kako bi se počutila, če bi ti slovenski operater pokazal, da (npr) s tvojo porabo 20 EUR na mesec pomeniš zanj neprimerno manj kot nekdo, ki zapravi 200 EUR? Verjemi mi, da operater temu zadnjemu brez sekunde premisleka lahko nakloni brezplačno Nokio N95 vsako leto pa bo še vedno zaslužil nekajkrat več kot s tabo. Lahko mu tudi ponudi pol cenejše tarife pa bo še vedno v veeeeelikem plusu. Vse to je v tujini zelo transparentno. Več kot daš, več si vreden za operaterja, večje ugodnosti ti pripadajo. V Sloveniji bi bil hudič. Ljudje, ki ne zapravijo toliko, bi skakali v zrak zaradi "diskriminacije" in nekakšnega varljivega občutka enakovrednosti, ki je le beseda na papirju in nič več.
Za konec pa še naslednje dejstvo: cene medomrežnega povezovanja in zaključevanja klicev so pri nas relativno visoke, še večji problem pa je asimetrija, ki največjemu operaterju diktira, da mora Simobilu plačevati več za minuto, kot Simobil njemu. Govorim o tem, da mora Mobitel Simobilu plačati za vsako minuto, ki jo njegov uporabnik kliče v Simobilovo omrežje. V obratni smeri je cena nižja, zato tudi lahko drugi operater nudi cenejše klice v Mobitel, kot pa Mobitel v Simobil. Se pa premika in v nekaj letih bo asimetrija zgodovina.