Kupoprodajna pogodba in neizpolnitev obveznosti iz nje

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.746
218
63
Ne vem kakšen naslov dam temi, ampak zgodba gre takole:
sorodnik je lani septembra na drugem koncu Slovenije (ni preko Trojan) kupil rabljen avto. V kupoprodajno pogodbo se je zraven napisalo, da so v ceni vozila tudi 4 zimske pnevmatike na svojih platiščih. Mesec po nakupu je bil v Sloveniji lock-down, prodajalec je že od prodaji vozila rekel, da ima ta komplet v Makedoniji, ampak da velja napisano in da ga bo pripeljal v Slovenijo.
No, pred kratim je sorodnik kontaktiral prodajalca (telefonska ne obstaja več) preko Facebooka, da bi rad prišel po ta komplet pnevmatik in platišč. Prodajalec ga je preko FB zablokiral, kar pomeni, da sorodnik na lep način verjetno ne bo prišel do obljubljenega.
Prodajalec je res makedonskega porekla, lastnik avta je bil kar nekaj let, avto je imel seveda slovenske tablice, prodajalec tudi ni bil videt tipičen švercer, zgodovina avta je bila čista, v enem letu avto tudi ni imel večjih napak.
(Ta kvazi-dejstva in opažanja so moja, ker sem bil ob nakupu zraven.)

Mu pravno sorodnik sploh lahko kaj more ali naj pozabi tistih 200 € kolikor je vreden komplet pnevmatik in platišč?
Da bi šel nekomu težit ali grozit na dom zaradi take vsote mu ne pade na pamet.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Pravno lahko, samo je vprašanje če se isplača. Na koncu sicer lahko dobi gume na platiščih, ki pa bodo stare 10 let ali pa popolnoma uničene in od njih ne bo imel ravno koristi. Jaz bi rekel šola za drugič, ki je bila sorazmerno poceni.
 

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.746
218
63
Pravno lahko, samo je vprašanje če se isplača. Na koncu sicer lahko dobi gume na platiščih, ki pa bodo stare 10 let ali pa popolnoma uničene in od njih ne bo imel ravno koristi. Jaz bi rekel šola za drugič, ki je bila sorazmerno poceni.
Bom pa naivno vprašal: je zadeva za kazenski pregon ali je potrebno it v civilno tožbo?
Tolk, da malo zagreniš življenje nategunu, vrednost gum bo pač potrebno pozabit.

V končni fazi so tudi prevrteni kilometri na kupoprodajni pogodbi kaznivi, seveda pa je v Sloveniji spet vprašanje ali se ti izplača...
Zakaj bi bila razlika "prevrteni kilometri" in "neizpolnitev obveznosti" v smislu dodatne opreme?
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
Bom pa naivno vprašal: je zadeva za kazenski pregon ali je potrebno it v civilno tožbo?
Tolk, da malo zagreniš življenje nategunu, vrednost gum bo pač potrebno pozabit.

V končni fazi so tudi prevrteni kilometri na kupoprodajni pogodbi kaznivi, seveda pa je v Sloveniji spet vprašanje ali se ti izplača...
Zakaj bi bila razlika "prevrteni kilometri" in "neizpolnitev obveznosti" v smislu dodatne opreme?
ja pol pa idi na najbližjo policijsko postajo in podaj ovadbo, če se ti da. saj ti nihče ne brani tega, mi ti pač pravimo, da pozabi na vse skupaj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AndrejEnej

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Kakšen pa izgleda tipičen švercer??
Lej... netegnu te je in sam si si kriv. Pa ne da zagovarjam tega nateguna.
Verjamem, da si jezen in da bi ga najraje na mars poslal, ampak danes so vsi lepih besed na konci pa prst v tazadnjo.
Če sta se zmenila za gume, bi mu dal 200€ manj pri avtu, če ti bi jih pa prinesel, bi mu jih pa plačal. Sam iz makedonije neke gume vozit v Slovenijo je že v štartu sumljivo, da ti jih je sploh imel namen zraven dati. Zraven tega še, ti teh gum nisi videl. Lahko bi ti prinesel kakšna zvita platišča in stare neuporabne gume in zahteval za njih denar.
 

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.746
218
63
Kakšen pa izgleda tipičen švercer??
Lej... netegnu te je in sam si si kriv. Pa ne da zagovarjam tega nateguna.
Verjamem, da si jezen in da bi ga najraje na mars poslal, ampak danes so vsi lepih besed na konci pa prst v tazadnjo.
Če sta se zmenila za gume, bi mu dal 200€ manj pri avtu, če ti bi jih pa prinesel, bi mu jih pa plačal. Sam iz makedonije neke gume vozit v Slovenijo je že v štartu sumljivo, da ti jih je sploh imel namen zraven dati. Zraven tega še, ti teh gum nisi videl. Lahko bi ti prinesel kakšna zvita platišča in stare neuporabne gume in zahteval za njih denar.
Grem po vrsti:
- mene ni nihče nič nategnil, ker nisem sam ničesar kupil, zraven sem bil samo v vlogi voznika;
- tipičen švercer ima miljon-taužnt izgovorov ob ogledu avta, tukaj pa je bilo vse dokaj čisto, razen teh jebenih gum.

200 € bo sorodnik že prežvečil, ne razumem pa zakaj bi se moral vsakemu potencialnemu nategunu uklonit.
Sprašujem samo, če zadeva gre skozi s kazensko ovadbo, pa magari naj potem dostavi 50 let stare gume.
Tolk, da ima tudi nategun malo dela s policijo in tudi on šolo za drugič.
Fak it, a se Slovenci res ne znamo postavit zase? Naivnost gor ali dol...
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.558
6.162
113
Grem po vrsti:
- mene ni nihče nič nategnil, ker nisem sam ničesar kupil, zraven sem bil samo v vlogi voznika;
- tipičen švercer ima miljon-taužnt izgovorov ob ogledu avta, tukaj pa je bilo vse dokaj čisto, razen teh jebenih gum.

200 € bo sorodnik že prežvečil, ne razumem pa zakaj bi se moral vsakemu potencialnemu nategunu uklonit.
Sprašujem samo, če zadeva gre skozi s kazensko ovadbo, pa magari naj potem dostavi 50 let stare gume.
Tolk, da ima tudi nategun malo dela s policijo in tudi on šolo za drugič.
Fak it, a se Slovenci res ne znamo postavit zase? Naivnost gor ali dol...
Kolega, od Šiptarjev se avta ne kupuje.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
Grem po vrsti:
- mene ni nihče nič nategnil, ker nisem sam ničesar kupil, zraven sem bil samo v vlogi voznika;
- tipičen švercer ima miljon-taužnt izgovorov ob ogledu avta, tukaj pa je bilo vse dokaj čisto, razen teh jebenih gum.

200 € bo sorodnik že prežvečil, ne razumem pa zakaj bi se moral vsakemu potencialnemu nategunu uklonit.
Sprašujem samo, če zadeva gre skozi s kazensko ovadbo, pa magari naj potem dostavi 50 let stare gume.
Tolk, da ima tudi nategun malo dela s policijo in tudi on šolo za drugič.
Fak it, a se Slovenci res ne znamo postavit zase? Naivnost gor ali dol...
ne gre se za to, da se ne znamo postavit zase. vprašanje je, ali se sedaj splača je.bat za gume?
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek in Kamele0N

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.705
-484
113
145 km SZ od Opatije
VAG

Drugače imaš prav, kar je bilo dogovorjeno, naj se tudi izvrši.

Ampak...

v tem primeru ne verjamem, da se splača. Recimo, da je bil avto ob nakupu star 4 leta - torej so toliko stare tudi gume. Ali po domače: so za v razhod (po 5 letih)... Še največ bi bila vredna platišča (če niso "rjasta").

Ampak, kot večina zgoraj, meni se ne zdi vredno "bitke", pač šola za drugič. Jaz bi bil vesel, da je z avtom vse OK.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Poslji mu dopis, da ti zaradi nedobavljenih gum placa "200" evrov za neizpolnjeno pogodbo v celoti ali pa dostavi gume na platiščih. Rok 5.1. ce bo slucajno kaj za NY v makedonijo hodil..
Sicer bo naslednji dopis od odvetnika ki ne bo vec zastonj.
Za nas ostale pa tale nasvet. Naslednjič ob taki dobavi avta 200€ zadrzis do dobave gum.
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.705
-484
113
145 km SZ od Opatije
Za nas ostale pa tale nasvet. Naslednjič ob taki dobavi avta 200€ zadrzis do dobave gum.
Samo takole bi bilo pravilno, ja: ni gum? OK, cena 200€ nižja.
S tem se ogneš vsem potencialnim težavam ...

p.s. pa pustmo zdej, kaj je prav in kaj ne. Čeprav, prav je edino, da bi mu prodajalec dostavil obljubljeno. Ampak, je to vredno "borbe"?
Da ne bo VAG mislil, da nismo na njegovi strani ...
 

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.746
218
63
Njemu se ne gre več za vrednost gum, ampak za izpolnitev pogodbe in discipliniranje nateguna.
Ma sorodniku tudi teh potencialnih 200 € nekaj pomeni.
Ampak kot smo skupaj ugotovili, se za gume lahko obriše pod nosom, ker mu prodajalec zaradi njegove naivnosti lahko podtakne ene 50 let stare.
Potem pa sorodniku ostane samo še moralno zadoščenje, zdaj ali gre v to ali pač ne.
Okrog tega je pač debata oz. je bilo moje prvotno vprašanje ali sploh ima kakšno pravno podlago, da karkoli terja od prodajalca.
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.705
-484
113
145 km SZ od Opatije
V kolikor bi policisti to zagrabili, bi morda prodajalec dobil lekcijo, da je Slovenija manj balkanska kot Makedonija. In naslednič premislil dvakrat.
OK, recimo da ... čeprav sodeč po moji zgodbi (in zagotovo je bila hujša, kot ta opisana), policija ne bo storila veliko. Meni so rekli: zmenite se sami. Toliko o tem.
In, ko pa bodo zvedeli, da gre za 200€, pa sploh ne vidim več kake pretirane zagnanosti s strani policije.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Grem po vrsti:
- mene ni nihče nič nategnil, ker nisem sam ničesar kupil, zraven sem bil samo v vlogi voznika;
- tipičen švercer ima miljon-taužnt izgovorov ob ogledu avta, tukaj pa je bilo vse dokaj čisto, razen teh jebenih gum.

200 € bo sorodnik že prežvečil, ne razumem pa zakaj bi se moral vsakemu potencialnemu nategunu uklonit.
Sprašujem samo, če zadeva gre skozi s kazensko ovadbo, pa magari naj potem dostavi 50 let stare gume.
Tolk, da ima tudi nategun malo dela s policijo in tudi on šolo za drugič.
Fak it, a se Slovenci res ne znamo postavit zase? Naivnost gor ali dol...
-ce si bil zraven kot sofer, bi tudi lahko sorodnika malo upozoril. No... nima veze.
-tipičen švercer... hja.. ne vem... vse čisto, na koncu je pa nateg. Tud švercerji so spremenili taktike, tak da....

To, da treba vsakega takšnega nateguna malo naznaniti policiji ali komu, da mu bo dalo naslednjič malo misliti, se pa popolnima strinjam s tabo.
Samo v tem primeru..... ne vem če se splača. In in to ve...Če imate voljo ga kar naznanite organom ...
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Če je v SLO na začasni vizi, bi mu potencialna kazenska ovadba verjetno otežila podaljšanje vize....

Mogoče mu z drugega profila na FB napisi nekaj v tej smeri, pa se mogoče kej zbudi....