No pa dajmo po slovensko, bo malo daljše , ampak morda bolj razumljivo
Če bi človek te hashe računal s svinčnikom in papirjem, so izračunali (in stestirali), bi računal s hitrostjo 0,66 hasha na dan
(en hash je 128 rund računanj bloka po algoritmu SHA-256)
Vse mašine skupaj pa izračunajo že 36 exa hashov na SEKUNDO
(kilo, mega, giga, tera, peta, exa, ..) E ali exa je 10 na 18 ali
36 x 1.000.000.000.000.000.000 hashov na sekundo
Mašine tekmujejo, katera bo prva izračunala hash z določenim številom ničel na začetku rezultata.
Število ničel, ki jih mora vsebovati rezultat (hash zadnjega bloka transakcij z vstavljeno neko poljubno številko) se imenuje težavnost.
Vedno ne uspe in je potrebno zelo veliko poskušati (z vstavljanjem slučajnih številk (nonce) v glavo bloka)
Če postane naloga prelahka za skupno računsko moč, se težavnost poveča in mašine morajo še bolj računati in hashrate raste
Tisti, ki najprej najde zahtevani hash, je opravil "proof of work" (POW) in lahko blok transakcij vključi v blockchain na konec verige in tak rezultat sprejmejo vse mašine (cela skupnost), ker so algoritmi, ki to nadzorujejo, tako napisani. Kdor bi poskušal goljufati, bi ga večina procesorske moči izločila iz igre, saj se njegovi hashi ne bi ujemali s tistimi, kar jih je naračunala večina, kot pravilno rešitev problema hashev. Za nagrado dobi zmagovalec, ki kot prvi opravi "proof of work" , trenutni iznos 12,5 BTC, vendar se takoj za tem že začne lov za naslednjim hashem z novim blokom nepotrjenih transakcij. Pri bitcoinu se ti cikli ponavljajo približno vsakih 10 minut.
Blockchain tako raste in vsako rudno računanja se verigi priključi nov blok transakcij. Že vključene bloke je nemogoče popravljati, saj vsak blok vsebuje hashe predhodnikov, ki jih je pa silno težko ponarediti (izračunati novega z enakim številom ničel in s hashem predhodnikov) že za en blok nazaj, kaj šele za celo verigo, nasprotno pa je mogoče zelo enostavno preveriti, če se hashi ujemajo. V obratni smeri, ko je hash že izračunan, gre za trivialen izračun preverjanja, ki se lahko opravi v delčku sekunde.
Ves ta mehanizem zagotavlja veliko mero varnosti in to brez potrebe po posrednikih ali zaupanja vredni "višji" avtoriteti.
Varnost omrežja je tolikšna, da je doslej ni uspelo še nikomur kompromitirati ali v verigi blokov transakcij karkoli ponarediti, saj bi za kaj takega potreboval enormno računsko moč, ki bi morala presegati računsko moč vseh ostalih mašin.