Zato je za našo zemljepisno dolžino najbolj pravilen sedanji zimski čas, torej GMT+1 , saj to pomeni, da je sonce ob 12h najvišje. To ima več praktičnih prednosti, ena od njih je tudi orientacija na terenu z navadno analogno uro na cagre.
Kolikokrat si se pa v življenju že orientiral strani neba na terenu s analogno uro? In kolikokrat se še boš z GPS-om in mapami v žepu na telefonu?
Jaz še nikoli, no pa tudi če bi bilo treba, bi si znal omislit premik malega cagarja na zimsko uro, in se po tem orientiral.
GMT+1 je pri nas najbolj pravilen čas samo, če predhodno določiš, da je najbolj pravilen čas tisti, ki pravi da je ob 12-tih sonce najvišje. Ampak v preteklosti ni bilo vedno tako. Sistemov štetja časa je bilo v zgodovini veliko, so šteli od sončnega vzhoda, od zahoda, polnoči,poldneva..... pravtako ure niso bile vse enako dolge.... dan so razdelili na 12 ur od sončnega vzhoda do zahoda na 12 ur, - tako da so bile poleti ure daljše..... Tako da je človek določil, kaj naj bi bilo je pravilno.
GMT+1 ima tudi več praktičnih pomankljivosti, npr poleti prespiš jutranje (svetle) ure, prihranek pri energiji.
Bolj naraven čas in pravilen bi bil, da bi ljudje vstajali ob sončnem vzhodu, oz. da bi se delovni čas premikal po soncu... (poleti vstajat bolj zgodaj - pozimi kasneje) - kar premikanje ure do neke mere tudi počne.
Ampak tak čas ni nekako kompatibilen z starimi analognimi urami, metričnim sistemom....
Tako da jaz mislim da bi bilo premikanje ure boljše kot pa stalen čas.