Komarji 2021

22. jul 2007
12.765
1.297
113
123
Moja se je pred leti še norčevala, ker samo mene pikajo domači komarji imam 0 krvno.
Tej tigrasti pa zgleda ne izbirajo in naju sedaj oba švasajo - ona ima pa A, tako da se ji pa jaz sedaj smejim, medtem ko skupaj trpiva.:aplauz:
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

jezek

Guru
24. jul 2008
2.591
1.222
113
Stoodstotno deluje žganje mlete kave na krozniku ali posodici. Vsaj na trenutne (tigraste). Na lokaciji, kjer te v minuti obda stotina komarjev, ni vec niti enega. Baje deluje tudi proti osam. Je pa res, da sprva prijeten vonj prazene kave postane malo motec, pa tudi ne vem kako zdravo je npr 2 uri to vdihavat. Jaz recimo imam obcutek kot da ta hlapi malo zadanejo... Aja, pa nisem preprican da so vse kave enako ucinkovite ter da enako lepo gorijo. Najbolje se obnese mleta iz mlincka v bifeju. Pakirana mi ni gorela najbolje (lahko pa da je bila vlazna). Nekateri prisegajo tudi na kavno usedllino, ampak jaz dvomim v to. Kdo bo to zbiral in sušil.....pa tudi verjetno ima manj efekta ..
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.918
8.964
113
EU
V cepivo proti korona bi lahko dodali dišavo, katera bi odvračala komarje.
Učinek bi bil dvojni, ker bi se še anticepilci cepili. :fredi:
 
  • Všeč mi je
Reactions: krava in msenjur

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Stoodstotno deluje žganje mlete kave ... komarjev, ni vec niti enega...kot da ta hlapi malo zadanejo...
- ad 1 - tudi jest to opazik, ko sem bil v bifeju zraven pražarne
- ad 2 - to je alternativa za dopoldanski kofe v bifeju ... piješ vodo in se ti zdi, da piješ kofe ... plačaš pa z žvenketom kovancev v lončku ...
... to bo to ja :valjamse:
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.591
1.222
113
Kavo prizges z vrha in tli sama. Iz mlincka v bifejih ponavadi gori sama in ne rabi ponovnega priziganja. Gori lepo pocasi, tako da npr. 2 žlici gorita več kot uro.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi in novaa

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.291
1.061
113
Jaz sem ponavadi naredil špurico na krozniku in prižgal z ene strani.
Kupil fino mleto najcenejšo v prvi trgovini.... Deluje.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.510
261
113
... ampak, a ste opazili da je ob vsej tej vrocini tudi komarjev precej manj?!

vse je z nekaj dobro!
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.592
14.269
113
Drugače gredo na švic
Jp, tudi švic jim je ena od privlačnih zadev.


Presnova
Vsaka oseba ima posebeno presnovo, prav tako kemijsko sestavo telesa, ki je kot nekakšen prstni odtis, torej edinstvena. Nekatere kombinacije kemijskih snovi v telesu tako bolj privlačijo komarje kot druge. Od specifičnega vonja znoja do količine sladkorja v telesu. Sčasoma se vsa ta razmerja seveda lahko spremenijo in posledično nas imajo tudi komarji bolj oziroma manj radi, pojasnjuje dr. Phill Keler iz Univerze entomologije na Floridi.

Genetika
Raziskave na eno in dvojajčnih dvojčkih so pokazale, da tudi genetski mehanizmi vplivajo na to, ali smo privlačni za komarje ali ne. Znanstveniki iz londonske šole za higieno in tropsko medicino poročajo o tem, da nekateri ljudje proizvajajo naravni repelent prek kože, kar je posledica določene genetike.

Krvna skupina
Japonski znanstveniki so ugotovili, da nekatere krvne skupine bolj privlačijo komarje, mednje sodi predvsem ’0’, najmanj pa jih privlači krvna skupina ’A’. Ljudje namreč izločamo snovi, po katerih komarji prepoznajo našo krvno skupino. Študija, objavljena v reviji Journal of Medical Entomology, je pokazala, da imajo komarji še posebej radi ljudi, ki imajo krvno skupino tipa 0. ‘’Ljudje s krvno skupino tipa 0 oddajajo določene vonjave, ki so komarjem bolj privlačne’’

Pivo
Morda boste presenečeni, a komarji obožujejo pivo. Tisti, ki torej radi zvrnete kozarček hmeljeve pijače, lahko pričakujete, da vas bodo te male poletne nadloge prej pičile od ostalih. Raziskavo, ki so se je lotili na Ameriški organizaciji za nadzor nad komarji, je to potrdila, dovolj pa naj bi bila že zelo majhna količina piva.
Strokovnjaki iz Zahodne Afrike so v manjši študiji primerjali moške, ki so pili pivo in vodo in zanimalo jih je, kateri bodo bolj privlačni za komarje. Pokazalo se je, da so bili prostovoljci, ki so pili pivo, bolj privlačni zanje. Še ena manjša eksperimentalna študija, ki so jo opravili na Japonskem, je pokazala podobne rezultate. Kljub temu večje študije na to temo še niso opravili.

Polna luna
Organizacija za nadzor nad komarji je objavila tudi podatek, da so komarji v obdobju polne lune kar 500-krat bolj aktivni kot sicer. Ne glede na luno pa najraje ’napadajo’ predvsem zjutraj in zvečer.

Vonj stopal
Ljudem sicer ni jasno, zakaj bi koga privlačil vonj stopal, ki roko na srce v večini primerov ni ravno prijeten, a komarji ta vonj preprosto obožujejo, potrjuje znanstvenik Barth Noles. To odkritje potrjuje še ena raziskava, in sicer so odkrili, da imajo smrdljivi siri, ki prav tako privlačijo komarje in neumita človeška stopala podoben vonj, pa tudi neverjetno podobno populacijo mikrobov.

Nosečnost
Predvsem ženske v drugem in tretjem tromesečju nosečnosti imajo komarji še kako radi. Te naj bi vdihovale večjo količino zraka, komarje pa privlači predvsem vlaga in ogljikov dioksid iz njihovega daha, prav tako jih privlači toplota njihovega trebuha.
Ženske komarje (to so tisti komarji, ki pikajo) še posebej privlači ogljikov dioksid. Poseben živčni receptor jim pomaga zaznati ogljikov dioksid v okolju. A kakšno povezavo ima to z nosečnostjo? Študija iz leta 2002, ki je bila objavljena v reviji The Lancet, je pokazala, da ženske v pozni fazi nosečnosti (povprečno v 28. tednu nosečnosti) izdihajo 21 odstotkov ogljikovega dioksida več kot kot nenoseče vrstnice. Raziskovalci menijo, da bi lahko ta fiziološka razlika pojasnila, zakaj se je v poskusih pokazalo, da nosečnice privlačijo kar dvakrat več komarjev kot njihove nenoseče vrstnice.
Kar je lahko v visoki nosečnosti še posebej neprijetno, saj ima ženska takrat že tako ali tako veliko sprememb telesa, ki vplivajo na njeno počutje in razpoloženje. A ogljikov dioksid tudi ni edini razlog. Vzrok bi lahko bil še v tem, da ženske v nosečnosti oddajajo vonj, ki je bolj privlačen za žuželke.

Telesna aktivnost
Ogljikov dioksid je poleg znoja pravi magnet za male krvosese, torej smo med športnimi aktivnostmi, ko se bolj potimo, tudi komarjem privlačnejši.
Če vas insekti spravljajo ob pamet, se lahko odločite za telovadbo v notranjih prostorih. Mlečna kislina, ki je stranski produkt intenzivne telesne vadbe, se poveže s potom, ki ga oddajamo, kar je prava kombinacija za privabljanje komarjev. Tudi višja temperatura telesa je privlačna zanje, saj se komarji svojim potencialnim gostiteljem približajo prav zaradi toplote.


 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.573
113
Marlbor
.....
 

Priponke

  • Capture+_2021-06-24-21-41-12~2.png
    Capture+_2021-06-24-21-41-12~2.png
    193,6 KB · Ogledi: 170