Katero toplotno črpalko

mags

Fizikalc
11. nov 2020
197
91
28
Ja, ni vse v izkoristku čeprav ,ko pritisne mraz tudi ta ni zanemarljiv, še večja razlika je ko je minus 2-3 in velika vlaga, meni je defroste delala na dve uri, sosedova micka skoraj iz defrosta v defrost, so moral kurit kamin,mislim da mora NIBE preživet vsaj dva LG , če ne več , garancija na kompresor 10 let na ostalo 5 , že to ti nekaj pove
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.457
6.572
113
Težko je bil pameten ja, ko je govora o takšnih dolgih dobah...

Micka, daikin, ipd..to so pa klima TČji in valda to ni na nivoju monoblokov.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.386
5.897
113
pri taščici
Kaj pomeni Mitsubishi med TC mi pove dejstvo da si ga igi ni zmontiral. Ampak konkurenco.
Nek monter mi je namesto LG, raje svetoval yutakija od hitachija.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.457
6.572
113
Je pe nekaj res, da čisto odvidno od bajte. Neke novogradnje z vsaj 16 stiropora....to se tudi ko je minus ne rabi več kot 4kw moči. In takrat klima TČ čisto dovolj. Je pa še tudi to res, da so tudi klima TČje drage :)
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.971
5.053
113
Ja, ni vse v izkoristku čeprav ,ko pritisne mraz tudi ta ni zanemarljiv, še večja razlika je ko je minus 2-3 in velika vlaga, meni je defroste delala na dve uri, sosedova micka skoraj iz defrosta v defrost, so moral kurit kamin,mislim da mora NIBE preživet vsaj dva LG , če ne več , garancija na kompresor 10 let na ostalo 5 , že to ti nekaj pove
Jaz imam micko, in z zagotovostjo lahko rečem da ne gre iz defrosta v defrost. Vsaka klima TČ pa se ob meglenih jutrih ali dnevih zaledeni, ker pač vleče zrak v sebe, megla pa se nabira na rebrih. Čisto vsaka. Mogoče taka izvedna ala kronoterm manj, ker nima direktno izpostavljena rebra in se nekaj megle ulovi na zunanjem ohišju. V Januarju ima kljub nekaj res meglenih dneh izkoristek 3. Da bi pa morali kamin zaradi tega kurit... c'mon... Kaka je pa kvaliteta, pa tako drugi pravijo. O tem jaz ne morem sodit, ker je res samo malo več kot leto montirana.
Da bo ena Nibe zdržala 2 LG-ja pa tudi resno dvomim. Sigurno bo zdržala dlje, samo x2...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.457
6.572
113
Pri frostingu je tudi odvisno od velikosti reber, manj reber se prej zamrzne, kot več...druge razlike pa ne more bit ja. Edino napačna konfiguracija.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.393
1.013
113
Celje
Obišči stran
Takole je, poznam dosti monterjev okoli in vsak hvali tisto kar najbolj pozna.

In ko sem jaz za svoje starše se odločal o primernosti, mi je en monter rekel eno zadevo, ki je res ZELO pomembna:

"Sam veš kako deluje TČ in da v osnovi to ni neka vesoljska tehnika. Vsaka ima nekaj prednosti in nekaj slabosti, najbolj pa stranka potrebuje monterja, ki pozna delovanje TČ, nastavitve in predvsem, DA GA DOBIŠ NA TELEFON TUDI NA BOŽIČNI VEČER. KER ČE BO ŠLO KAJ NAROBE, BO TO TOČNO TAKRAT, PA ŠE ZUNAJ BO -10 STOPINJ". Zato je tu res fino da vzameš pri nekomu, ki mu lahko zaupaš, oziroma, da ima proizvajalec res močno podporo.

Razlike pa seveda so med samimi modeli. Glasnost, regulacija, kvaliteta materialov. In na koncu se pač postaviš v pozicijo kolikor si lahko privoščiš.
Sami izkoristki, kolikor gledam sedaj se razlikujejo tam nekje v rangu 0,5 (kaj bi bilo, ko bi zategnila konkretna zima ne vem)

LG monoblok je ugoden in deluje. Kolega ga ima 2 meseca na novogradnji. Sam je po nasvetu "strokovnjakov" se odločil, da ne rabi zalogovnika in dodatnih električnih grelcev. Odtaljevanje je letos delal tudi 2x na uro, na koncu se je zaciklal in sam sebe zamrznil do točke, da je razneslo izmenjevalec... Po nekje mesecu dni so mu sedaj odobrili zamenjavo, ker se ne da popraviti. Še dobro da ni vseljen, ker bi bilo malce hladno...

Dober kolega s katerim sva včasih klime skupaj montirala, največ montira Mitsubishija. Ni večjih težav. Regulacija dobra, ogromno nastavitev, ki ji moraš poznati, da na koncu deluje kot je potrebno!

Daikin, ki sem ga vzel jaz pa tudi deluje. Je IZREDNO TIH. Regulacija vsega skupaj precej solidna, je pa ZELO MALO "posebnih" nastavitev. Jaz bi imel kakšno več, če bi lahko izbiral. Pa vodo imaš na zunanji enoti. To veliko uporabnikov odvrne od nakupa, ker jih monterji prestrašijo, da to lahko zmrzne če pride do okvare, izpada elektrike... Tu me je potolažil en drug monter, ki je rekel: "veš do sedaj sem samo 1x menjal TČ zaradi tega, ker je zmrznila zaradi zunanje temperature. Vsaj 10x pa sem jo menjal, ker je zmrznila sama sebe in se ubila..." / primer LGja zgoraj

Nibe je bil predrag, zato je izpadel. Pa ima tudi vodo zunaj ;)


Pri odločitvi je bil pač postavljen cenovni okvir, preko katerega se naj nebi šlo. In Daikin je bil tisto, kar je še padlo not. Sem pa res iskal nekaj, kar lahko zagotovi dovolj visoko temperaturo DV (stari radiatorji), ker hiša je stara, popolnoma brez izolacije (in ni v planu da bi se delala).


Če bi delal recimo zase in da bi bila izolirana novogradnja, bi verjetno razmišljal o Mitsubishiju.

PAzite pa pri močeh, ker enih res ne razumem, ko izberejo tako šibke enote in se potem čudijo, ko leti cele dneve na 100% pa še vedno ne uspe segreti...
 
Nazadnje urejeno:

B81

22. jul 2007
34.585
9.024
113
"Sam veš kako deluje TČ in da v osnovi to ni neka vesoljska tehnika. Vsaka ima nekaj prednosti in nekaj slabosti, najbolj pa stranka potrebuje monterja, ki pozna delovanje TČ, nastavitve in predvsem, DA GA DOBIŠ NA TELEFON TUDI NA BOŽIČNI VEČER. KER ČE BO ŠLO KAJ NAROBE, BO TO TOČNO TAKRAT, PA ŠE ZUNAJ BO -10 STOPINJ". Zato je tu res fino da vzameš pri nekomu, ki mu lahko zaupaš, oziroma, da ima proizvajalec res močno podporo.
To je skoraj glavno :) Mi smo vzeli Kronoterm, ker je naš monter, ki nam je delal celo bajto z vodovodom vred in dela vsem naokoli in je tudi monter za KT in pač pride takoj, ker je 3 km oddaljen...prva izira pa bila Nibe 2120.
 

mags

Fizikalc
11. nov 2020
197
91
28
Pri frostingu je tudi odvisno od velikosti reber, manj reber se prej zamrzne, kot več...druge razlike pa ne more bit ja. Edino napačna konfiguracija.
Pri defrostu je predvsem pomembno razmak med rebri, večji je razmik ,manj je defrostov in "evropki" monobloki imajo večjega kot TČ z freonsko povezavo
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
Pri nas lavfa Toshiba Estia že 9 sezono. Prva leta sem se psiharil okoli nje..zdaj jo v jeseni vklopim, spomladi izklopim. Nekaj čez 300 evrov na sezono za ogrevanje + SV za 200 kvadratov hišo. Imam za rezervo peč na drva, ki že drugo leto sameva..ne da se mi a ma nič.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Sicer na pol povezano z temo... V naši vasi so TČ že začele delati štalo. Nekaj TČ se je zmontiralo v okolici in bližje in v roku enega meseca je 3x vrglo ven eno fazo na trafotu. Ob minusu, ko so TČ pričele svoje defrost in vklapljat dodatne grelce.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.237
725
113
No..Defrost zagotovo ni ven vrgel Faze...Takrat je relativno nizka moč na kompresorju....Je pa obremenitev precej velika, ko kompresor dela na polnih obratih pri temp pod -10°C...+ eventuelni uporavni grelci zaradi izbire "optimalne" velikosti TČ...he he. Grelci samo so med 3 in 4kW..Električna moč TČ ob polni obremenitvi kompresorja tako moč težko potegne (brez grelcev) ...Z grelci pa x2...ha ha...

*** velja za TČ okoli 10-12 kW*** toplotne moči zrak voda
 

Company

Pripravnik
7. okt 2007
787
6
18
Ima kdo kako izkušnjo z Viessmann Vitocal? Imam ponudbo za model 200-S, 6.7 kW. Poraba kurilca povprečno 1400 l letno, malo pa se bojim, da bo v mrazu malo premalo.
 

mags

Fizikalc
11. nov 2020
197
91
28
Ima kdo kako izkušnjo z Viessmann Vitocal? Imam ponudbo za model 200-S, 6.7 kW. Poraba kurilca povprečno 1400 l letno, malo pa se bojim, da bo v mrazu malo premalo.
če imate talno je ta TČ zelo dobra izbira ,za radiatorsko ogrevanje pa se za podoben buđet dobi bolj primerna
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.386
5.897
113
pri taščici
Sicer na pol povezano z temo... V naši vasi so TČ že začele delati štalo. Nekaj TČ se je zmontiralo v okolici in bližje in v roku enega meseca je 3x vrglo ven eno fazo na trafotu. Ob minusu, ko so TČ pričele svoje defrost in vklapljat dodatne grelce.
BLABLABLA
Je bilo pri nas pred leti isto nedeljsko dopoldne.
2 fazi je odbilo.
80A pancerke v trafu, na njej vsaj cca 20 hiš, polovica približno na TC, mogoče se kdo direkt na elektriko....saj če imas SE, se ne splača kupovati TC...par panelov več pa elo block....
4A dobiš na Hišo....moram.nrkako zvohat če so še vedno 80A pancerke notri. Ker letos se ni bilo mrka. Je pa res da je bilo.najvec -8.
 

B81

22. jul 2007
34.585
9.024
113
Denis, hvala lepa za odgovor. Z drvmi ogrevamo stanovanje in vodo (bojler). Tam do 8.000 € bi dali za dobro TČ. Katera pa je dobra?
Ce bi pogledali tole?
KT adapt, ki si jo omenil, ne bo sla skozi, ker je 12k+ eur... pa nekaj izolacije imate, niti glede na povrsino ne rabite tako mocne crpalke... ce je 230 L vode dovolj, bi bil dober nakup, bo kak poznavalec kaj povedal.