Katero toplotno črpalko

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.788
6.073
113
Če je slučajno tukaj kak mojster, ki se v nulo spozna na TČ.

Skratka zadeva je taka. Do sedaj smo imeli oljno peč Ferolli, kako močna je niti ne vem, vem samo da je taka visoka cca 90 globoka cca 50cm:
1567426267979.png


Z njo smo porabili cca 1200 litrov olja, zraven tega smo v mali kamin zmetali ene 3 metre bukovih drv. Kamin bo sicer ostal, vendar ga bomo iz enačbe črtali, ker je "kurjač" že malo star in se bo kurilo verjetno še samo ob praznikih. Bajta ima dva nadstropja, in bi morala biti ločeno regulirana, torej dva termostata. Zgoraj je cca 70 kvadratov, spodaj rečmo nekje 80. Fasada je debeline 5 cm in sicer še tista z granulatom. Cigel je Poroterm, celotna debelina zidu pa cca 44cm. Okna, klasika dvoslojna.
Kaj tukaj priporočate?
En mojster me prepričuje da je 8,5kW Daikin dovolj. Spet drugi da je za tako bajto 11kW Mitcubishi Zubadan idealka. Kaj pravite vi?

Mogoče še tretja varianta?
 

klekej

Majstr
26. jul 2007
5.349
257
83
33
Pri nas je Daikin Altherma, pa je ne bi še enkrat. Notranja enota ima svoj kompresor in je zadeva glasna za popizdit pozimi, ko zalaufa (kletno stanovanje).
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.788
6.073
113
E vidiš to je pomemben podatek. Dobro da si povedal. Nekako nebi pričakoval da ima notranja enota kompresor. Ropota naj zunaj. Pa še spalnica je pod kletjo, kjer bi stal bojler oz notranja enota.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Sam sem imel enako peč in sem pokuril enako količino olja brez dodatnih polen. Sedaj imam 11kw Hitachi-ja. Pri meni bi zmogel tudi 9kw, pa sem z razlogom vzel 11kw. Poraba za letos skupaj s sanitarno vodo bo 5MWh elektrike. Sem pa medtem povečal kvadraturo hiše za 1/3. Realno bi bila poraba na to kvadraturo 1600l kurilnega olja.
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
286
130
43
če nisi na primorskem zagotovo ne bi šel na zrak voda.
Kaj je razlog za tako razmišljanje, ker tiste ki jih poznam in so šli na zrak vode (pa ni niti eden iz primorske) so vsi po vrsti izredno zadovoljni, poraba se jim je vsaj prepolovila, enakomerno ogreti prostori 24/7 so zakon, vse deluje avtomatsko, subvencije so tut po 3k.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.788
6.073
113
če nisi na primorskem zagotovo ne bi šel na zrak voda.

Na kaj pa naj grem?

Še za info... na strehi je že zmontirana mala sončna elektrarna. Tako da vir elektrike je nekako približno zagotovljen(+/- 100 eur na leto), da mi mogoče nekdo nebo svetoval 100 metrske vrtine... Seveda pa je izkoristek toplotne tudi pomemben, da kljub naložbi v elektrarno ne bodo doplačila prevelika.
 

klekej

Majstr
26. jul 2007
5.349
257
83
33
So ze kar nekaj let na nasem trgu, kontaktiraj zastopnika. Resna firma, poznam osebno. Nad Nibejem je samo se Kronoterm, samo €..
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
251
113
pa zunanjo enoto dej res na uno stran bajte kjer ni spalnic. oz, glej se na soseda, ker verjetno tud noces biti v sporu.

pozimi, ko je zunaj tisina, ropota zunanja precej in si jo res nebi zelel imeti okoli bivalnih prostorov.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Nibe oz Knut d.o.o. se je pred 10 leti samo obrnil po prvem resnem pogovoru o TČ. če bi verjel njegovi strokovnosti bi danes imel kompaktni kolektor, ali bi imel travo pa ne vem.

subvencije
  • 2.500 EUR za ogrevalno toplotno črpalko tipa voda/voda ali slanica (kot npr. zemlja)/voda;
  • 1.000 EUR za ogrevalno toplotno črpalko tipa zrak/voda,
zrak voda - ropotanje brez meja, pihanje, veliko vrtljivih delov v zunanjem okolju in posledično krajša življenjska doba. vprašljiv izkoristek okoli ničle in pod -10, -15

zakaj ne vrtina, recimo?
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Mogoce pa LG monoblok? Kompresor je definitivno zunaj, pa za tako porabo kurilca je tudi hiter povratek investicije...
 

oby

Fizikalc
20. jul 2008
370
111
43
no jaz imam sedaj althermo3 in ne bi šel na nič drugega. zunanja enota je tako tiha da ne veš da jo imaš, notri pa tudi ne slišim nič, res pa da imam vse v garaži...
prej sem imel kitajski šit po imenu airthermia neki; pa je bila tudi inverterska, pa si jo slišu v spalnico zunanjo enoto...

Kolikor sem jaz govoril z montažerjem je pri njemu tako:
1. daikin - top shit, ko nastaviš ne diraj, sam dela; deli, servisna podpora super
2. mitsubishi - tudi ok; je manj prefinjena, elektronika rada crkuje in jih ima skos v kombiju
3. panasonic noče delat, ker ni delov na zalogi, servisna podpora je slaba...

Meni je delal klimo in sedaj toplotno Klimatehnik. Cena tuki tuki, izvedba pa super.
 

klekej

Majstr
26. jul 2007
5.349
257
83
33
Potem so z Althermo 3 porihtali zadeve, ker 2ka je glaaaasna. Aja pa Daikin nima nic s crpalko, jo samo pakira v svojo embalazo.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.788
6.073
113
Nibe oz Knut d.o.o. se je pred 10 leti samo obrnil po prvem resnem pogovoru o TČ. če bi verjel njegovi strokovnosti bi danes imel kompaktni kolektor, ali bi imel travo pa ne vem.

subvencije
  • 2.500 EUR za ogrevalno toplotno črpalko tipa voda/voda ali slanica (kot npr. zemlja)/voda;
  • 1.000 EUR za ogrevalno toplotno črpalko tipa zrak/voda,
zrak voda - ropotanje brez meja, pihanje, veliko vrtljivih delov v zunanjem okolju in posledično krajša življenjska doba. vprašljiv izkoristek okoli ničle in pod -10, -15

zakaj ne vrtina, recimo?

Pri meni velja subvencija:
  • 2.500 EUR za ogrevalno toplotno črpalko tipa zrak/voda, pri zamenjavi stare kurilne naprave z novo toplotno črpalko na območjih občin, kjer ni sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka.
Zdaj sem vložil 10 jurjev v sončno elektrarno. Ne zdi se mi smiselno vlagat še enkrat toliko samo v vrtino.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.950
113
nimaš kaj, TČ, vazminekaj cenenega, dobiš nazaj €, pa si za par k€ rešil zadevano.Nam tudi dajkin dela bp. zunanja enota je edino mal glasna, notranje pa ne slišiš.
Ti bi vseeno verjetno moral vzet tamna 8kW, pa je.
Pod minus10 se še vedno niso vključili grelci, tako da... v 2,5 leta imam na grelcih samo 200kwh porabe.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.788
6.073
113
no jaz imam sedaj althermo3 in ne bi šel na nič drugega. zunanja enota je tako tiha da ne veš da jo imaš, notri pa tudi ne slišim nič, res pa da imam vse v garaži...
prej sem imel kitajski šit po imenu airthermia neki; pa je bila tudi inverterska, pa si jo slišu v spalnico zunanjo enoto...

Kolikor sem jaz govoril z montažerjem je pri njemu tako:
1. daikin - top shit, ko nastaviš ne diraj, sam dela; deli, servisna podpora super
2. mitsubishi - tudi ok; je manj prefinjena, elektronika rada crkuje in jih ima skos v kombiju
3. panasonic noče delat, ker ni delov na zalogi, servisna podpora je slaba...

Meni je delal klimo in sedaj toplotno Klimatehnik. Cena tuki tuki, izvedba pa super.

Zanimiv podatek da elektronika od Mitsubishija rada crkuje. Malo sem se k Micki nagibal...
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Od teh "klima" TC je med boljšimi oz. dobiš največ za denar Hitachi.
Ostale imajo pa močan marketing.
Bolj od tega je pa važen monter. Če monter ne ve, kaj dela, ti bo tudi dobra TC delala slabo.
Veliko mostrov, ki so prej vgrajevali oljne, plinske in klasične peči, sedaj vgrajujejo TC. Kar pa lahko pomeni, da nimaju ustreznega znanja, da bi dobro izvedli projekt. Torej prvo izberi dobrega mojstra. Ta ti bo potem že svetoval pravo TC za tvojo hišo.