Kako postati najemodajalec?

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
Pozdravljeni. Iščem tu na forumu, iščem po googlu, dobivam precej razmetanih informacij, oz. vse bolj za najemnike.

Torej, kaj potrebuje najemoDAJALEC stanovanja? OK, če bi se šel "na črno", potrebuje le "pogodbo"... Kaj pa če bi rad vse po črki zakona? Kateri papirji, katere prijave? Torej, fizična oseba, ki bi oddajala stanovanje nima s.p.-ja, oddajala bi eni ali max dvema osebama. Za recimo določen rok, 1. - 2. leti.

Za lažjo matematiko: letno bi se pobralo recimo 5.000 € najemnine, oddajala bi oseba, ki zasluži 1.000 €. Bi bilo bolj ugodno če bi oddajal upokojenec?

Hvala.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Če je pogodba za več kot eno leto se plačuje akontacija, če ne pa enkrat letno po odmeri. Davek je fiksen, 25% od najemnine minus priznani oz. realni stroški (recimo investicija). Prijavit je treba FURSU pogodbo in to je to.
 

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Tole pa prvič slišim, da bi se plačevale akontacije in da bi bilo potrebno pogodbo prijaviti na FURS. Lahko prosim prilepiš kak vir za tole, ker mene tudi zanima? Kolikor mi je znano, do 5.2. oddaš napoved za preteklo leto - prijaviš dohodke iz oddajanja premoženja v najem. Davek je 27,5%, priznajo ti 15% normiranih stroškov (lahko uveljavljaš tudi dejanske, če so višji). Davek je fiksen in ti ne vpliva na "običajno" dohodnino, torej je vseeno, ali oddaja upokojenec ali ne.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Do sedaj je veljalo, da se davek od najemov do eno leto plačuje po napovedi oddani do 28.2. za prejšnje leto (ko je veljala še 25% stopnja - od tega leta dalje pa velja 27,5%), za dolgoročne najeme pa sproti po mesečnih akontacijah - večinoma gre tu za poslovne najeme firmam in itak one plačujejo akontacijo pri vsakem nakazilu.

Sem falil novo stopnjo - priznam. Glede prijave pogodbe pa je tako, da sicer ni obvezna, te pa reši mnogočesa, če pride do prijave. Aja pa Stanovanjski zakon mislim, da še vedno zahteva obvezno prijavo pogodbe upravniku.


PS: ne štekam pa, da najprej napišeš na Alter, namesto, da bi pogledal na Furs.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
VSEM lepa HVALA za odgovore! :zmaga: Žal sem napačne pojme vnesel v google in mi je metalo vse drugo... Pa se človek malo izgubi med vso solato, plus da se mu ne da vsega brati. Finančno mi je sedaj jasno...

Hudirja, zakaj pa greste s "kolegi" na pir, če lahko vse na internetu zveste? :evil:

Kaj pa še ostali ostali "papirji"? Kakšne imate izkušnje s prijavo začasnega/stalnega prebivališča? Ali to sploh ni potrebno?

Najemnik bo mlada oseba/par, ki se "osvobaja", nizka najemnina da lažje zaživi, nepremičnina pa tako ne "sameva". Oddajanje ni nujno, je pa "zanimivo"...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
VSEM lepa HVALA za odgovore! :zmaga: Žal sem napačne pojme vnesel v google in mi je metalo vse drugo... Pa se človek malo izgubi med vso solato, plus da se mu ne da vsega brati. Finančno mi je sedaj jasno...

Hudirja, zakaj pa greste s "kolegi" na pir, če lahko vse na internetu zveste? :evil:

Kaj pa še ostali ostali "papirji"? Kakšne imate izkušnje s prijavo začasnega/stalnega prebivališča? Ali to sploh ni potrebno?

Najemnik bo mlada oseba/par, ki se "osvobaja", nizka najemnina da lažje zaživi, nepremičnina pa tako ne "sameva". Oddajanje ni nujno, je pa "zanimivo"...
Če oddajaš za eno leto ali več, potrebuješ tudi energetsko izkaznico za stavbo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
No, na tole pa res nisem pomislil... HVALA seveda tudi za ta nasvet!

Zdej me pa samo še zaradi prijave prebivališča zanima...
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Prijavi se zacasno ali za stalno. Verjerno se bodo za zacasno, veliko je odvisno glede prevoza v sluzbo. Bi ti pa odsvetoval mlad par sploh v danasnjih casih. Sami problemi z danasnjo mladino.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
Še eno vprašanje glede odmere davka: davek se obračunava od same najemnine? Znesek stroškov (za elektriko in podobno) se verjetno ne šteje poleg?
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Če imaš več stroškov od priznanih, jih dokazuješ z računi. Koliko so po novem priznani stroški, pa ne vem natančno.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
Spet jaz, ker prejemam zelo različna mnenja... Se moraš res vpisati v register kot najemodajalec? Na uradnih straneh (ali pa zelo starih) dobim informacijo, da moraš biti vpisan v register le, če oddajaš turistično?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Obstaja register sobodajalcev - za tiste ki oddajajo turistom, ker gre za registrirano dejavnost, za ostale ni potrebe po registraciji, razen če razpolagaš z več nepremičninami, ki jih oddajaš in od tega živiš.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
Hvala. Se mi je zdelo, da bo temu tako. Je pa zanimivo, ko sprašuješ take, ki oddajajo, pa ti podajo tako "zgrešene" informacije. Kaj hitro razbereš, da velika večina oddaja na črno...