Kaj dati v kopalnico zraven talnega gretja?

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.148
2.251
113
Čakaj... mi smo govorili o tem da naj pojačam temperaturo v ceveh in da naj ostale veje zaprem ker bo sicer drugje prevroče. Ti pa si mi hotel povedat da pač imaš "tovarniško" vse veje priprte in da ni normalno da so vse na polne odprte. Vincent govori čist nekaj drugega in sicer da če pripreš ostale veje da se ti dvigne temeperatura v prostoru kjer so veje do konca odprte in to na račun ostalih priprtih vej. Čeprav če res dobro razmislim mi to nekak ne pije vode ker potem imam skoz nek pinkponk. Priprem nekje, se mi dvigne drugje itd. itd.... Bolj mi je jasna teorija o kateri smo sprva govorili, da ogreješ vodo na tisti max. ter odpreš ventil na max. da dosežeš tisto temperaturo ki jo v sobi hočeš, ostale sobe ki pa bi naj bile hladnejše pa jih zbiješ s pripriranjem ventilov?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.282
5.320
113
Poguglej hidravlično uravnoteženje, potem so pa od tam dalje samo še nianse...

Boga mi milega...

1) daš obtočno na 60%
2) odpreš najdaljšo vejo na max, ostale pa tok, da je razemrje med pretoki in dolžinami enako kot na najdaljši veji
3) pol mal počakaš, da se to malo premeša in uravna T povsod, ko se misli in preveriš T povratka na vsaki cevi. Z IR termometrom. to ima zdaj bržkone že vsak, ali pa vsaj sosed.
4) potem pa če kaka veja na ven seka z višjo T povratka, jo malo pripreš. Če kaka ven seka s prenizko T povratka jo malo odpreš.
5) lahko se malce z obtočno potem poigraš, daš na več ali manj. Ne sme biti ful razlike med DV in PV, ampak če je pa na max, zna biti pa pri nekaterih glasna.
6) pol pa počakaš kaki dan, da se še T v prostoru nekako znormalizira.
7) Kjer misliš, da je pretoplo, vejo malo pripreš, kjer misliš, da je malo prehladno, malo bolj odpreš. To je, če T v posasmeznih prostorih ne ustreza. Če je povsod premrzlo, krivuljo dvigneš, če je povsod pretoplo, jo spustiš. Naklone ugotavljaš, ko se en cel spekter T premakne skozi sezono.
Mislim, da nisem nič spustila, imam napisano, delala sem pa to seveda samo enkrat leta nazaj.

To je osnova, od tu se potem lahko tudi malo igraš, če hočeš, da je kak prostor bolj/manj topel, čeprav to nekako izvodeni v sodobni hiši z rekuperacijo in špranjami tudi pri zaprtih vratih. Bistveno lažje je narediti to, kar delaš v kopalnici sedaj. Takrat ko rabiš, na hitro zahajcaš. Drugače pač tisto sobo malce bolj izoliraš od drugih - manjše špranje pri vratih, vojaška disciplina pri zapiranju vrat. To so pa omenjene nianse.

Kako imaš pa krivuljo pa ne vem. Naklon pri talnem na dobro izolirani hiši pri predimenzionirani TČ je tam nekje 0,3, mrbit 0,4.
 
Nazadnje urejeno:

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.148
2.251
113
Kako imaš pa krivuljo pa ne vem. Naklon pri talnem na dobro izolirani hiši pri predimenzionirani TČ je tam nekje 0,3, mrbit 0,4.

0,3 oz. 0,4 česa?

2) odpreš najdaljšo vejo na max, ostale pa tok, da je razemrje med pretoki in dolžinami enako kot na najdaljši veji

Tukaj že zašteka, načeloma imam vse, nimam pa izmerjenih posameznih vej po dolžinah. Imam sicer vse dobro poslikano, jih lahko razvrstim po velikosti ampak to je pa tudi vse.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.282
5.320
113
Naklona.... "k" ali kako se reče.

Če je pri ničli DV nastavljen na 25 stopinj, bo pri -1 25,3 pri k = 0,3. Oziroma 25,4 pri k=0,4. Kok hitro se premica dviguje. Ker gre seveda za premico, tle kaj dosti ni ukrivljenega, kakor namiguje beseda krivulja. Lahko se lomi še na kaki točki, če ti nastavitve to omogočajo, ampak pri nekaj tok simpl, kot je ogrevanje hiše, kjer je vseeno če notri pol stopinje zastrika gor/dol, ni treba. Ni to laboratorij.

Naredis cimblizje temu kar lahko. Načeloma se dolzine zank pišejo, ampak spet. Ne gremo še exaktne znanosti, približaj temu kot lahko.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in AvtoFun

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.247
5.811
113
pri taščici
Se slikovna razlaga
 

Priponke

  • 19164129.jpg
    19164129.jpg
    68,2 KB · Ogledi: 81
  • Všeč mi je
Reactions: tony

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.184
1.794
113
Vincent, torej meniš da ta tovarniško postavljena krivulja ni optimalna oz. niti blizu temu?

Nič strokovno ti ne morem razložiti, zgolj lastno razmišljanje in izkušnje.

Ja, glede pripiranja vej je točno taka logika. Spodaj v štartu vse veje malo pripri (glej pretoke na merilnih lončkih! - tam bo merodajno). Posledično boš imel drugje večji pretok (zgornji štuk). Dobro je počakat 2 dni za stabilizacijo (en dan bo premalo).
Če boš zadovoljen s porazdelitvijo po nadstropjih se osredotoči na posamezno sobo..spet...če bi rad eno sobo toplejšo (v pritličju) moraš pripreti ostale 3, 4, 5 vej v pritličju (kar bo seveda tudi vplivalo na zgornji štuk ;) , tu je pač malo igranja).

Glede Estie, ker imamo enako zadevo (sicer že precej pozabil, ker več ne diram):
Jaz sem prilagodil krivuljo glede na našo hišo (možnost imaš določiti temp. vode v 4ih točkah (beri v 4ih zunanji temperaturah..ki jih tudi lahko določiš), vmes se zadeva linerano poveže (pa mislim da določiš še temp. vode za dve skrajni zun. temperaturi, ki sta v naprej določeni).
Po spominu imam nekako takole:
- zunaj +10 - temp vstopne vode 27 stopinj
- zunaj +2....temp 28 stopinj
- zunaj -5...temp 30 stopinj
- zunaj -10 temp 32 stopinj

Prii temp zraka -20 (te temp ne moreš korigirat)..imam limitirano na 32 stopinj (logika je taka: če je objekt izoliran (kar je), bo držal nekajurno špico, brez da bi jaz naganjal TČ v ekstremno delovanje za kar ni potrebe...bo 32 stopinj pona kapa).


Imam pa sam dano delovanje na urnike, dnevo mi TČ dela (na talnem, ker imam še radiatorje, kjer je drug režim, ki lavfa preko temperaure sanitarne vode) okoli 14 ur (se mi zdi), ker za več ni potrebe (ciljna temperatura stanovanju je okoli 23 stopinj) - dela mi prek noči na nizki tarifi (Od 22ih do 6ih), dopoldne se nekaj vklopi (že pozabil kdaj..če sploh :oops1:) ter okoli 2 ure do nekje 6ih zvečer.

Znotraj urnikov imam avtomastko delovanje preko krivulje.

Cca tako.

Tvoje 'težave' bi se sam lotil v tem vrstenm redu:
- uravnavanje temperature po etažah
- uravnavanje temperature določene sobe (če imaš koplanico o kateri teče debata v pritličju..na njej ne pripiraj nič !)
- določitev krivulje na TČ in/ali urnika delovanja.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.148
2.251
113
Ok zdaj pa še eno vprašanje, če jaz prilagodim tiste štiri točke in potem nastavim program AUTO a mi potem jemlje moje nastavljene temperature ali AUTO program vedno seka po tisti prednastavljeni krivulji?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.148
2.251
113
Ja že.... ampak, nevem kako ima tvoja pumpa, pri meni maš dve opciji koliko sem gledal, maš ročno nastavitev kjer si temperaturo vode v ceveh gor nakurblaš, potem pa imaš Auto program ki ti pač po moji logiki meri zunanjo temperaturo in ti glede na zunanjo temperaturo jemlje krivuljo ki je prednastavljena. Torej če v nastavitvah spremenim tiste štiri točke verjetno spremenim ravno to AUTO krivuljo?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.184
1.794
113
Ja že.... ampak, nevem kako ima tvoja pumpa, pri meni maš dve opciji koliko sem gledal, maš ročno nastavitev kjer si temperaturo vode v ceveh gor nakurblaš, potem pa imaš Auto program ki ti pač po moji logiki meri zunanjo temperaturo in ti glede na zunanjo temperaturo jemlje krivuljo ki je prednastavljena. Torej če v nastavitvah spremenim tiste štiri točke verjetno spremenim ravno to AUTO krivuljo?
Auto program dela po krivulji (zunanji temperaturi). Zadeva je prednastavljena. Če si jo korigiral, pa po teh vrednostih, ki si jih vnesel!
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.148
2.251
113
Ja saj verjetno drugače pumpa ne deluje kot manualno na fiksni temperaturi ki jo nastaviš in ta temperatura vode je skoz v ceveh? Ali pa po AUTO programu kateremu krivuljo sfriziraš po potrebi?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.148
2.251
113
temp. vode za dve skrajni zun. temperaturi, ki sta v naprej določeni).
Po spominu imam nekako takole:
- zunaj +10 - temp vstopne vode 27 stopinj
- zunaj +2....temp 28 stopinj
- zunaj -5...temp 30 stopinj
- zunaj -10 temp 32 stopinj

To mi ne gre skupaj, ti lahko štelaš samo 4 točke in sicer -20 -10 0 ter 10? Kje si ti prideš do točke ko lahko nastaviš temp. vode pri -2 ali 5 stopinj veni?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.329
970
113
Celje
Obišči stran
To mi ne gre skupaj, ti lahko štelaš samo 4 točke in sicer -20 -10 0 ter 10? Kje si ti prideš do točke ko lahko nastaviš temp. vode pri -2 ali 5 stopinj veni?
Avaaaaa…..

ti nastavljas samo dve tocki! Recimo pri -10 in drugo pri 10. Vmes ti potege “krivuljo”. In v tem grafu potem lahko pogledas koliko bo temperatura vode pri neki zunanji temperaturi.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.184
1.794
113
To mi ne gre skupaj, ti lahko štelaš samo 4 točke in sicer -20 -10 0 ter 10? Kje si ti prideš do točke ko lahko nastaviš temp. vode pri -2 ali 5 stopinj veni?

Ne pitaj me nočas ništa... :p

Pojma nimam kje (možno da so temeprature fiksne)..to sem jaz nastavljal desetletje nazaj in od takrat ne mrdam.

Potem nastavi na te 4, ki jih ponuja (se mi zdi da imaš ti malo novejšo izvedenko Estie, ker jaz imam OČ s fiksnimi hotrostmi (3) pri tebi pa možno da zna TČ že prilagajat ovrate (?):

V glavenem tako nastavi:
-20: 32
-10: 32
0:30
+10: 28

Če bo ob določeni zunanji temepraturi temperatura itven želene, dvigneš temp vode za stopinjo (oz. jo spustiš).

....................................................

Samo stari..jaz mam občutek, da si ti en tak hud teoretik :fredi: (vrzi se v prakso, jebemtiš)
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.148
2.251
113
No nulo imama enako pri 10 stopinjah imaš ti 3 stopinje višje nastavljeno, pri -10 in -20 pa imaš nižje od mene. Torej imaš nastavljeno po čist drugačni logiki. Bolj kot gre v minus bolj ti nižaš temperaturo vode (ne sicer dobesedno ampak bolj sorazmerno) isto velja za plus, bolj gre plus bolj ti višaš vodo (v primerjavi z hudimi minusi). Ja drži, sem teoretik, sploh pri zadevah ki jih ne poznam poskušam prvo razumeti teorijo, kako bi naj zadeva v teoriji delovala.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.148
2.251
113
Avaaaaa…..

ti nastavljas samo dve tocki! Recimo pri -10 in drugo pri 10.

No, čeprav nisem profi se vseeno tukaj s teboj ne bi strinjal, če bi bilo tako enostavno bi imela TČ samo 2 točki za nastavit, tako pa si lahko poljubno nastavljaš vse 4 točke in ti med vsako točko posebej potegne premico. Res je da lahko nastaviš prvo in zadnjo točko in ti potegne premico od -20 do +10 ampak ta premica je verjetno samo neko ekvivalentno povprečje ki narašča ali pada s temperaturami veni. Če pa ti npr. ugotoviš da pa imaš pri 0 stopinj notri vseeno malo prevroče, čeprav je pri -10 ok pa verjetno popraviš samo to točko in ne greš prestavljat dol celotne krivulje? Verjetno ni nujno da je CELOTNA ogrevalna krivulja ena ravno premica, verjetno lahko gre cik cak ali...?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.282
5.320
113
Zakaj bi šla cik cak? Seveda prenastavis krivuljo na ustrezen naklon. Zadeva je linearna in 2 točki sta povsem dovolj. 4 ali pa 10 je za v reklamne letake, češ, uporabnik ima ogromno opcij, na to zvežeš se wi-fi ali pa žično povezavo in app na telefonu, da lahko človek tripa vsak moment se iz službe in si misli, da to sigurno ne bi šlo drugače...

Dejansko pa - rabiš dve točki in premico in to dobro nastavljeno, pa ne rabiš ničesar drugega.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.184
1.794
113
No nulo imama enako pri 10 stopinjah imaš ti 3 stopinje višje nastavljeno, pri -10 in -20 pa imaš nižje od mene. Torej imaš nastavljeno po čist drugačni logiki. Bolj kot gre v minus bolj ti nižaš temperaturo vode (ne sicer dobesedno ampak bolj sorazmerno) isto velja za plus, bolj gre plus bolj ti višaš vodo (v primerjavi z hudimi minusi). Ja drži, sem teoretik, sploh pri zadevah ki jih ne poznam poskušam prvo razumeti teorijo, kako bi naj zadeva v teoriji delovala.
Po mojih izkušnjah pri zunanjih razmeroma visdokih temepraturah (+10) še vedno rabiš 'ogrevanje'..torej moraš nekaj temperature še vedno spuščat v hišo.

Pri nizkih zunanjih temperaturahpa kot rečeno - porežeš špice, ker ko je zunaj ne vem..-20 ni potrebe naganjat TČ na 40vstopne vode, ker se bo 'pokakala'. Naj pelje na 32 stopinj, bo že čez dan narasla zunanja temperatura, ko se bo razlika dobila nazaj noter.

Jaz imam še vedno opcijo - v ekstremnem mrazu - da izklopim urnike in pustim 24 urno delovanje..npr. 30 stopinj v talno in je to to. Več hiša ne rabi. Že tako bi prišli na 25+ ob takem režimu negelde na zunanjo temperaturo.