JEK 2

Rekreacija

Majstr
7. avg 2019
873
494
63
Ok.. mal triki vprašanje...
Zakaj imamo med najvišjimi cenami elektrike v če že imamo nuk1, marsikatera država pa na?
Kar naj ostanejo "tako visoke" kot so trenutno, bom zelo zadovoljen. Pa ne samo jaz, še kar precej ostalih odjemalcev. Komur je trenutno el. energija predraga naj začne uporabljati plin sploh za ogrevanje pa bo videl kako se to pozna v denarnici.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla

tomi

Guru
1. sep 2007
18.413
9.738
113
40
MB
Jaz se tudi zavedam, da energijo potrebujemo, a bom vseeno obkrožil NE, ker dokler se bodo naši prašiči mastili na moj račun, bo moj odgovor ne. Ko bo pa enkrat nekdo predstavil računico, da bodo zato moji otroci kupovali cenejšo elektriko, kot naprimer Avstrijec ki nuklearke ne bo imel, potem bom pa razmislil.
no ampak s tem de facto rečeš ja zeleni mafiji, kjer tudi če poznamo številke, ne vzdržijo realnosti.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.192
839
113
Ok.. mal triki vprašanje...
Zakaj imamo med najvišjimi cenami elektrike v če že imamo nuk1, marsikatera država pa na?
na osnovi česa sklepaš, da imamo med najvišjimi cenami elektrike? sodeč po tej statistiki imajo slovenjska gospodinjska med cenejšimi elektriko.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Rekreacija

jest5

Guru
18. avg 2007
25.798
-8.624
113
Ok.. mal triki vprašanje...
Zakaj imamo med najvišjimi cenami elektrike v če že imamo nuk1, marsikatera država pa na?
Voda je dosti cenejša, kot nuklearka, torej so države z dosti hidro v prednosti.
Poleg tega imamo primanjkljaj v proizvodnji, uvoz pa je vedno dražji, kot domača proizvodnja(če gledaš primerljiv vir-plačaš prenos energije, pa še malo bonusa pri samem nakupu)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Rekreacija

msenjur

Guru
11. sep 2007
26.740
-429
113
na osnovi česa sklepaš, da imamo med najvišjimi cenami elektrike? sodeč po tej statistiki imajo slovenjska gospodinjska med cenejšimi elektriko.

ne, mores gledat tisto slikco, k je slovenija najbolj temno rdece barve v celi evropi. pa kaze odkupno ceno za tisti dan.

itak vemo, da je pri nas vse najslabse.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Rekreacija

brane_new

Guru
10. feb 2008
16.095
2.532
113
Glede jek2

Kdo od vas/nas bi si zgradil SONČNO ELEKTRARNO na bajti zato da bi potem imel VIŠJI račun + izguba investicijskega keša + stalno bi moral metati denar notri za pokrivanje minusa za tekoče leto ?



Največji cringe bo to, da bomo elektriko od JEK2 gradili po ceni 100-200e/MWh, borzna cena bo pa potem 2x nižja. In ne samo, da bomo najprej 20 milijard davkoplačevalskega denarja zmetali za izgradnjo, potem bomo še vsako leto plačevali visoko položnic.

Za vrhunec pa bomo neto pozitivni in bomo viške te proizvednje po 200€/MWh s strani davkoplačevalcev, izvažali v tujino po 2x nižji ceni, ker smo tako super dobri sosedi.

Ampak ja, vse za to, da bomo neodvisni, čeprav se cela EU vstrajno trudit narest enoten energetski trg, kakšen win!

Zakaj bi torej na referendumu obkrožil DA ??
Kaj pa, če bo ravno obratno?


iz gornjega linka o največji SE pri nas:
celotna naložba je 2,15 milijona EUR, ocenjuej se, da bo letno proizvedla 530.000 kWh električne energije. njena površina je 13ha
JEK je lani proizvedla 5.700.000.000 kWh energije, kar je približno 11.000-krat več. če bi teoretično hoteli JEK nadomestiti z elektriko iz SE, bi bila investicija dobrih 23 MILIJARD EUR, SE pa bi prekrivala površino 140.000 hektarov, to je kvadrat s stranico 37×37 km. In delala bi izgubo:
"Imajo pogodbo o subvencioniranju odkupa za 15 let, saj je trenutno proizvodnja elektrike dražja od njenih prodajnih cen za gospodinjstva."
Sončna zamenjava! bi koštala 23 mlrd. Nova je plan 16 mlrd
Kako se lahko veča cena proizvodnje enote el.? Kateri stroški grejo gor?
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
16.095
2.532
113
Naj bi el. kupovali na borzi. Tako kot ostali v EU omrežju.
Zakaj potem nimamo VSI v EU borzne cene el.?
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.798
-8.624
113
Ne, do nas pride po boljsih kablih in to stane.
No prenos energije dejansko stane in se ga plačuje.
Če recimo zakupiš xyz GWh v neki Finski hidro centrali, boš plačal omrežnino za prenos energije do sem. Pa čeprav bo štrom v resnici prišel iz lokalnih proizvodnih virov.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
9.317
2.691
113
Koliko pa je kaj na temu, da je uspešni maneger prodal za nekaj let vnaprej elektriko iz NEK in sedaj kupujemo dražje?