JEK 2

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.724
5.877
113
Kako so/smo Slovenci oprani. Samo da se nič ne gradi, proizvaja... Ker lahko da bo nekdo kakšen euro ujel. Najprej smo si zajebal "samooskrbo" na gradbenem sektorju sedaj si želimo zjebat se na energetskem.

Koliko se paneli dejansko izplačajo v celotni življenjski dobi noben ne ve. Ker je to mlada zgodba.
Vsi bi bili podjetniki. Proizvajalci. Pa veselo sopajo panelne na strehe. Ker se to izplača. Se kredit vzamejo. Ko bo kredit poplačan čez 20 let bodo pa paneli denar služili :)

Jek2 podpiram. Če je interes se da zelo dobro nadzorovati tok denarja in stroškov.

Mi moramo biti samooskrbni. Ko bodo na voljo res zmogljive baterije (ki bodo hranile zalogo elektrike za recimo 2 tedna) potem bodo kukr obnovljivi viri zanesljivi. Do takrat pa nuklearna elektrarna proizvaja najčistejšo in najcenejši elektriko
Kako se da v Slo nadzorovati tok denarja in stroškov vidimo iz teš6.
Zaenkrat nikjer ne vidim da kandelabrih obešenih Uroša in ostalih deležnikov Iz SD, SDS in šaleškega lobija.

Glede jek2 se vse politične stranke stranke razen Levice strinjajo, kar pomeni da se obeta velika svinjarija.


SE so anomalija v mešanem energetskem sistemu, vsaj v sedanji obliki, brez baterij.
So bolj drag modni dodatek med aprilom in septembrom, potem gredo lastovke na jug.In to sranje za novodobne japije prisilno financiramo vsi.


Zaradi njih se zapirajo TE, ko pa 'zagusti' (tipično pozimi) uvažajo, ker takrat je od SE nič od nič - Slo ni Marbella v Španiji in kar se severno od Slo še manj.
Nemci imajo za to en lep izraz, Schönwetterkapitän (kapitan v lepem vremenu).

Poleg tega je letni netmeetering v Slo eno navadno šlepanje na vse ostale, pred kratkim videl zapis nekoga na fb, ki ima SE in da na leto 100€ za elektriko, v drugim stavku pove, da pozimi 3 mesece ne vidijo sonca (je za hribom).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gavran

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.724
5.877
113
alkoholik
Tebi mi jasno, da z sedanjim sistemom (EU elekro borzo) ne moreš biti samooskrben, drugače Geni in ostali mešetarji crknejo.
Golob tudi ne bo večno PV.

Tole beri in razumi


Tudi pri 20 komadov jek2 v Slo bi bilo stanje ostalo kot je, nov sistem omrežnine (a je zadnjih 40 lepo delovalo brez), draga elektrika+ zilijon ostalih davkov obešenih nanjo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gavran in Gonzo

B81

22. jul 2007
36.556
10.262
113
Poleg tega je letni netmeetering v Slo eno navadno šlepanje na vse ostale, pred kratkim videl zapis nekoga na fb, ki ima SE in da na leto 100€ za elektriko, v drugim stavku pove, da pozimi 3 mesece ne vidijo sonca (je za hribom).
Ja ampak poleti, ko je visek dal v omrezje in te elektrike ni blo treba uvozit, je blo pa ok?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Svoj

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
680
237
43
alkoholik
Tebi mi jasno, da z sedanjim sistemom (EU elekro borzo) ne moreš biti samooskrben, drugače Geni in ostali mešetarji crknejo.
Golob tudi ne bo večno PV.

Tole beri in razumi


Tudi pri 20 komadov jek2 v Slo bi bilo stanje ostalo kot je, nov sistem omrežnine (a je zadnjih 40 lepo delovalo brez), draga elektrika+ zilijon ostalih davkov obešenih nanjo.
Točno to... nuk 1 in 2 sta pljunek v morje povezanega omrežja. Vse gre na borzo in iz borze nazaj... nič ni našega.... samo kredit
 

Samo Svoj

Guru
27. jan 2022
5.894
2.337
113
Kaj pa se ukinja zaradi nekonkurenčnosti?

A TEŠ6 - daj daj, točno vemo zakaj se ukinja, ker je nerentabilen zaradi premalo/drek premoga ups lignita, ker je treba plačevat napihnjene CO2 kupone, ker ima sigurno z rudnikom vred pol preveč zaposlenih - pa ne kopačev pod zemljo,...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

kajn

Guru
5. okt 2007
2.754
1.573
113
Iskajoč brata
Jaz sem za NUK2, vendar bom trenutno obkrožil NE, ker bo to TEŠ faktor 3... Dosti imam wanabi politikov, ki gledajo samo zase in na svoj žep..

To mi ni jasno: Nimamo nafte, plačujemo po svetovni tarifi.... (Koliko je liter nafte v arabskih državah?) Imamo elektriko, pa še vedno plačujemo po europski tarifi... Zakaj ne porabimo svojo po svoji ceni, potem dokupimo kar nam sfali.... Mislem še tisto kar imamo, nas nategnejo, da plačujemo na polno... Kurč..... priseski, preprodajalci, CO2 bogataši (WTF) in super duper menederji.... mi pa plačujemo drago elektriko....

Na koncu nam bodo še drva računal toliko, kot so v državah brez gozdov...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Svoj

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.604
5.800
113
Jaz se tudi zavedam, da energijo potrebujemo, a bom vseeno obkrožil NE, ker dokler se bodo naši prašiči mastili na moj račun, bo moj odgovor ne. Ko bo pa enkrat nekdo predstavil računico, da bodo zato moji otroci kupovali cenejšo elektriko, kot naprimer Avstrijec ki nuklearke ne bo imel, potem bom pa razmislil.
 
  • Všeč mi je
Reactions: kajn

jest5

Guru
18. avg 2007
25.797
-8.624
113
Kaj pa se ukinja zaradi nekonkurenčnosti?
Kar nekaj termo se je vgasnilo, nekaj se jih pa še bo, ker tolčejo izgubo. Ker ne delajo več v režimu, za kakršnega so bile projektirane (pasovno ali trapezno obratovanje), ampak preko dneva delajo na minimumu, čez noč pa normalno. Posledično imajo dosti dražjo proizvodnjo
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
13.128
3.997
113
Zanimiva Co2 bilanca.
In kot kaže TEŠ dela na polno.

Screenshot_20241015_094135_Electricity Maps.jpg
Screenshot_20241015_094122_Electricity Maps.jpg
 

B81

22. jul 2007
36.556
10.262
113
Jaz sem za NUK2, vendar bom trenutno obkrožil NE, ker bo to TEŠ faktor 3... Dosti imam wanabi politikov, ki gledajo samo zase in na svoj žep..

To mi ni jasno: Nimamo nafte, plačujemo po svetovni tarifi.... (Koliko je liter nafte v arabskih državah?) Imamo elektriko, pa še vedno plačujemo po europski tarifi... Zakaj ne porabimo svojo po svoji ceni, potem dokupimo kar nam sfali.... Mislem še tisto kar imamo, nas nategnejo, da plačujemo na polno... Kurč..... priseski, preprodajalci, CO2 bogataši (WTF) in super duper menederji.... mi pa plačujemo drago elektriko....

Na koncu nam bodo še drva računal toliko, kot so v državah brez gozdov...
Ja ta fora s kupon dilerji je mocna :evil:
Ne bi menda drzava tega delala sama oz. zakaj ne?
 

B81

22. jul 2007
36.556
10.262
113
Ja, ampak lahko bi šla v baterijo, pa ne gre, gre drugam, kjer jo veselo prodajo naprej :D
 

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
680
237
43
Ok.. mal triki vprašanje...
Zakaj imamo med najvišjimi cenami elektrike v če že imamo nuk1, marsikatera država pa na?