JEK 2

kemb

Majstr
7. okt 2018
785
806
93
V bistvu to sploh ni res in je že večkrat ovrženo. Potrebe po elektriki so na lep zelo vroč sončen dan enake ali večje kot pozimi. Pa nima veze, ker ostalo imaš prav.

Če bo res prehod vsega na elektriko (zelo možno) in ne bo preboja v novih tehnologijah proizvodnje elektrike (malo verjetno) cene ne bodo šle doll.
Navijam pa jaz za južnokorejce trenutno.

Samo se zna zgoditi, da se je politika potihoma odlocila za Američane. Upam, da ne bodo odločile kuverte pod mizo.

Drugace tudi sam upam, da bodo korejci izbrani.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Svoj

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.458
884
113
Slovenski EE sistem je del evropskega in nas ne morejo kar odklopiti... da bi ostali brez elektrike doma je vecji problem distribucij in njihovih omrezij. Sej je njegova sončna tudi čez dan izkloljena, če pade omrežje.

Od politike in stroke bi bilo pošteno, da bi podali čimbolj realne ocene projektiranja in gradnje. Grobe ocene se lahko dobi na podlagi gradenj npr. zadnjih petih elektrarn, kje so bila dodatna dela, zakaj so bila, dvig pogodbene cene itd.

Sem za jek2, ampak trenutno dela propaganda na polno, tako kot je pred leti za teš6. In tukaj vidim problem.

Tukaj imaš natančno opisano gradnjo 4 korejskih nukleark z ZAE..
Pogodbeno ceno, strošek financiranja, čas izgradnje....

Tako, da vse je znano (v mejah normalne tolerance).
Podobno pogodbo s podobno ceno so s Korejci podpisali tudi Poljaki...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Svoj

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.724
5.877
113
Westinghouse, Toshiba



Kanadčani: Brookfield Renewable Partners


Toshiba je tudi zabluzila
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.458
884
113
V bistvu to sploh ni res in je že večkrat ovrženo. Potrebe po elektriki so na lep zelo vroč sončen dan enake ali večje kot pozimi. Pa nima veze, ker ostalo imaš prav.

Če bo res prehod vsega na elektriko (zelo možno) in ne bo preboja v novih tehnologijah proizvodnje elektrike (malo verjetno) cene ne bodo šle dol.
Navijam pa jaz za južnokorejce trenutno.
V dnevih, ko je elektrike iz fotovoltaike preveč se je na trgu dosegala cena -500€ za MWh... (plačaš, da lahko proizvajaš).
Takih dni in ur preko dneva ko so negativne cene je vsako leto več.

Ampak to nam nič ne pomaga, ko so potrebe po elektriki in ni proizvodnje iz FV, morajo to kompenzirat pasovni viti (termo +nuke) in pa plinske za hiter odziv... Če ni kapacitet, pa plinske laufajo na polno ves čas...
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.724
5.877
113

Tukaj imaš natančno opisano gradnjo 4 korejskih nukleark z ZAE..
Pogodbeno ceno, strošek financiranja, čas izgradnje....

Tako, da vse je znano (v mejah normalne tolerance).
Podobno pogodbo s podobno ceno so s Korejci podpisali tudi Poljaki...
Korejci bodo zaradi Goloba vse spustil iz rok in šli v Slo.
Danes, ne jutri.
Japajade


 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.458
884
113
Korejci bodo zaradi Goloba vse spustil iz rok in šli v Slo.
Japajade


Korejci so bili pri nas na pogovorih...
Kaj in kako jim bomo mi odgovorili na to, jez ne morem vedet...
Bodo pa Korejci slej kot prej napolnili svoje proizvodne kapacitete... In če bomo hoteli kupit od njih, bo pač treba v vrsto...ki se zna do takrat, ko se bomo mi odločili precej podaljšat...pa tudi cena zna bit temu prilagojena...
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.204
1.695
113
40
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.797
-8.624
113
Največji cringe bo to, da bomo elektriko od JEK2 gradili po ceni 100-200e/MWh, borzna cena bo pa potem 2x nižja.

Hec je, da bo cena nižja, če bomo zgradili nuklearko(pa ne samo mi, še kdo jih bo mogel). Ker brez novih, stabilnih virov, bo borzna cena divje skakala iz enega v drug ekstrem, ker boš imel vse od presežkov, do pomanjkanj energije
 
  • Všeč mi je
Reactions: piagolo

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.154
1.186
113
www.adriamedia.si
iz gornjega linka o največji SE pri nas:
celotna naložba je 2,15 milijona EUR, ocenjuej se, da bo letno proizvedla 530.000 kWh električne energije. njena površina je 13ha
JEK je lani proizvedla 5.700.000.000 kWh energije, kar je približno 11.000-krat več. če bi teoretično hoteli JEK nadomestiti z elektriko iz SE, bi bila investicija dobrih 23 MILIJARD EUR, SE pa bi prekrivala površino 140.000 hektarov, to je kvadrat s stranico 37×37 km. In delala bi izgubo:
"Imajo pogodbo o subvencioniranju odkupa za 15 let, saj je trenutno proizvodnja elektrike dražja od njenih prodajnih cen za gospodinjstva."
530 kW za 2,15 milijona? To je 4000 € na kW. To je ene 6 do 8x preveč.
 
22. jul 2007
13.321
1.604
113
124
 

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.516
421
83
Lepote OVE v DE. Izvoz 9 GW čez 24 ur uvoz 10GW

1728933848105.png
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.490
2.840
113
v lokalni ostariji
Kako so/smo Slovenci oprani. Samo da se nič ne gradi, proizvaja... Ker lahko da bo nekdo kakšen euro ujel. Najprej smo si zajebal "samooskrbo" na gradbenem sektorju sedaj si želimo zjebat se na energetskem.

Koliko se paneli dejansko izplačajo v celotni življenjski dobi noben ne ve. Ker je to mlada zgodba.
Vsi bi bili podjetniki. Proizvajalci. Pa veselo sopajo panelne na strehe. Ker se to izplača. Se kredit vzamejo. Ko bo kredit poplačan čez 20 let bodo pa paneli denar služili :)

Jek2 podpiram. Če je interes se da zelo dobro nadzorovati tok denarja in stroškov.

Mi moramo biti samooskrbni. Ko bodo na voljo res zmogljive baterije (ki bodo hranile zalogo elektrike za recimo 2 tedna) potem bodo kukr obnovljivi viri zanesljivi. Do takrat pa nuklearna elektrarna proizvaja najčistejšo in najcenejši elektriko
 

Tenforest

Guru
3. sep 2007
5.757
540
113
42
povsod malo
Kolko je pa kvorum za posvetovalni referendum? ;)

Ker potem se odgovor sam po sebi ponuja - ne gremo na referendum in jim vrnemo žogico odgovornosti nazaj kamor spada - v parlament in strokovne kroge.

Kvoruma ni:

Posvetovalni referendum​

Državni zbor lahko razpiše posvetovalni referendum o vprašanjih iz svoje pristojnosti, ki so širšega pomena za državljane. Razpiše se lahko na celotnem območju države ali na določenem ožjem območju, če vprašanje zadeva samo prebivalce tega območja.

Referendum razpiše Državni zbor, pobudo zanj lahko da vsak poslanec Državnega zbora.

Državni zbor ni vezan na izid posvetovalnega referenduma.
Smo videli kako je bilo pri referendumu da so ob nedeljah zaprte trgovine. Koliko let so potrebovali?
 

Holobist

Majstr
8. jul 2023
1.049
-195
63
Korejci so bili pri nas na pogovorih...
Kaj in kako jim bomo mi odgovorili na to, jez ne morem vedet...
Bodo pa Korejci slej kot prej napolnili svoje proizvodne kapacitete... In če bomo hoteli kupit od njih, bo pač treba v vrsto...ki se zna do takrat, ko se bomo mi odločili precej podaljšat...pa tudi cena zna bit temu prilagojena...
Jaz bi šel v posel s Korejci in sicer menjava za Luko Koper.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Svoj