Izplačilo odškodnin po poplavah

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.281
2.353
113
Eto, prebivalci Strug ter ostalih krajev so dočakali cenitve. Odlično. Samo da predhodno omenim, včeraj sem nekje poslušal da so v Strugah ocenili m2 gradbene parcele na 35€, prebivalci trdijo da je tam m2 vsaj 70€. V spodnjem članku zopet berem da so jim od tržnih vrednosti odbili amortizacijo, nevem 41%? A ve kdo o kakšni amrotizaciji je govora? Saj pa nepremičnina se oceni po dejanskem stanju in vrednosti in logično da je v cenitvi obračunana amortizacija? Verjetno so prebivalci mislili da jim bo država za 60 let staro bajto dala novo, ali v čem je problem? In če se vrnem na ceno m2 gradbene parcele v Strugah, 70€, res? Ne vem kaj bi si mislil o celotni zadevi, po eni strani dobiš občutek da želi narod tam izsiliti nekaj nadstandardnega, po drugi strani pa dobiš feeling da jih hoče država nategniti, sploh ko jih že toliko časa pacajo s temi cenitvami. Seveda sploh če bo denar evropski jim privoščim da vsi dobijo nove bajte da ne bo pomote!

 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

dask

Majstr
21. sep 2023
287
308
63
Toliko, kot se je in se bo pokradlo v tem primeru, je kar malo nehigiensko, da ne dobijo res novih bajt oz. odškodnin v taki višini.... par miljonov gor ali dol...
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81, gimi in Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.867
14.708
113
U, zanimiva tema, bo zadeva za spremljat, definitivno. :zmaga:

jason-momoa-folding-chair.gif
 
  • Všeč mi je
Reactions: msenjur

shift

Guru
20. jul 2007
9.823
2.161
113
za šankom
Sej v primeru ko zavarovalnica izplačuje škodo, ti tudi ne izplača tržne vrednosti, ampak gradbeno vrednost, kar pa na koncu, še vedno ne pokrije dejanske škode, ampak v tem primeru bi pa država lahko nardila malo bolj ohlapno cenitev v prid oškodovanec, glede na to za kakšne traparije vse letijo milijoni
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.301
3.426
113
Eto, prebivalci Strug ter ostalih krajev so dočakali cenitve. Odlično. Samo da predhodno omenim, včeraj sem nekje poslušal da so v Strugah ocenili m2 gradbene parcele na 35€, prebivalci trdijo da je tam m2 vsaj 70€. V spodnjem članku zopet berem da so jim od tržnih vrednosti odbili amortizacijo, nevem 41%? A ve kdo o kakšni amrotizaciji je govora? Saj pa nepremičnina se oceni po dejanskem stanju in vrednosti in logično da je v cenitvi obračunana amortizacija? Verjetno so prebivalci mislili da jim bo država za 60 let staro bajto dala novo, ali v čem je problem? In če se vrnem na ceno m2 gradbene parcele v Strugah, 70€, res? Ne vem kaj bi si mislil o celotni zadevi, po eni strani dobiš občutek da želi narod tam izsiliti nekaj nadstandardnega, po drugi strani pa dobiš feeling da jih hoče država nategniti, sploh ko jih že toliko časa pacajo s temi cenitvami. Seveda sploh če bo denar evropski jim privoščim da vsi dobijo nove bajte da ne bo pomote!

Spet en filozof, ki je imel nogice na suhem. Jasno je, da tam noben noče prodat oz od tam oditi in ti na silo ponujajo nek znesek.
Jasno je, da recimo dvonadstropna bajta v Lj ali pa v prekmurju ali pa v Strugah nima iste tržne cene, zato so cenitve šus v glavo. Vrednost materiala vloženega v enaki hiši je pa enaka ne glede na lokacijo. Zakaj pa ne cenijo vrednost vgrajenega materiala?

Itak pa sit nikoli ne bo zastopil lačnega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gimi in Valhalla

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.281
2.353
113
Spet en filozof, ki je imel nogice na suhem. Jasno je, da tam noben noče prodat oz od tam oditi in ti na silo ponujajo nek znesek.
Jasno je, da recimo dvonadstropna bajta v Lj ali pa v prekmurju ali pa v Strugah nima iste tržne cene, zato so cenitve šus v glavo. Vrednost materiala vloženega v enaki hiši je pa enaka ne glede na lokacijo. Zakaj pa ne cenijo vrednost vgrajenega materiala?

Itak pa sit nikoli ne bo zastopil lačnega.

Prijatelj, vidi se da ne veš o čem govoriš, nimaš pojma o cenitvah, še manj o nepremičninah. Glej, enostavno, hočeš ali nočeš, od tam bo treba. Kdo je kriv za to? No da te slišim strokovnjaka? Obstajajo registri/baze/evidence po kakšnih cenah so se tam sklepali posli zadnje leto, mesec, ali obdobje katero želimo. In če dobimo te cene je to realna vrednost. Kje pa piše da morajo vsi ti izseljenci zidati nove bajte? Kupiš primerljivo rabljeno nepremičnino kot si jo imel. Verjamem da je na tistem koncu to sedaj problem in da nabijajo cene okoliških nepremičnin. Prav tako če si bil doma v Strugah ne moreš sedaj izbirati hiše v centru LJ. Filozof gor ali dol, bodimo realni in kot je nekdo napisal, tudi jaz bi rad videl cenitve in ponudbe.

PS:. Nisem iz Strug pa dam roko v ogenj da se tam gradbene parcele niso nikoli prodanale po 70€/m2. Ti mešaš realnost z sentimentalno vrednostjo.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.301
3.426
113
Prijatelj, vidi se da ne veš o čem govoriš, nimaš pojma o cenitvah, še manj o nepremičninah. Glej, enostavno, hočeš ali nočeš, od tam bo treba. Kdo je kriv za to? No da te slišim strokovnjaka? Obstajajo registri/baze/evidence po kakšnih cenah so se tam sklepali posli zadnje leto, mesec, ali obdobje katero želimo. In če dobimo te cene je to realna vrednost. Kje pa piše da morajo vsi ti izseljenci zidati nove bajte? Kupiš primerljivo rabljeno nepremičnino kot si jo imel. Verjamem da je na tistem koncu to sedaj problem in da nabijajo cene okoliških nepremičnin. Prav tako če si bil doma v Strugah ne moreš sedaj izbirati hiše v centru LJ. Filozof gor ali dol, bodimo realni in kot je nekdo napisal, tudi jaz bi rad videl cenitve in ponudbe.

PS:. Nisem iz Strug pa dam roko v ogenj da se tam gradbene parcele niso nikoli prodanale po 70€/m2. Ti mešaš realnost z sentimentalno vrednostjo.
Prjatu, nimaš pojma o drugem kot o filozofiranju.
Nisem iz Strug, imam pa nepremičnino s spremnimi objeti iz neposredne bližine. Hiša in ostali objekti stojijo 50m višje od savinje ob "potočku" ki se izteka v savinjo. Za vse je bilo izdano povsem legalno gradbeno dovoljenje 50let nazaj, s predhodnim geološkim Izvedenskim mnenjem. In kdo je zdej kriv po tvoje? V preteklih 50 letih voda nikoli ni bila problem, do lani, ko se je vodotok zanemarjen s strani države zabasal s to silno vodo in voda in šoder sta si našla novo pot nažalost skozi hišo.
Če bom zahteval nadomestno gradnjo mi jo bodo pač postavli. In ja, nova bo, to kar te boli. Ne rabim bajte v 3 štuke tako kot je zdej, dovolj mi je atrijska hiška. Pa zemlje bi tudi imel toliko okoli kot je zdej, saj bi jo menjal 1 na 1, samo te v tej dolini enostavno ni. Spremnih objektov ne nucam. (več)
In pol uleti en brihtol z idejo o tržni vrednosti in amortizacijo. Biser si res.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.158
3.832
113
Ljubljana
hmpg.net
"vodotok zanemarjen s strani države" - "Podjetje Nivo Eko, ki ima koncesiji za območje Savinje in zgornje Save je nastalo na pogorišču celjskega Nivoja in prevzelo njegove posle. Direktor in lastnik Nivo Eko je Klemen Senič, sin Danila Seniča, prvega moža propadlega Nivoja."

Država je dala koncesije - zato plačuje podjetjem - težava je pa nadzor in kazni za neizvrševanje del.
 

B81

22. jul 2007
35.198
9.430
113
Mi smo imeli doma požar, ki je pogoltnil staro gospod. poslopje s stroji vred. Od zavarovalnice dobili dnar za opeko. Takrat ni bilo nove vrednosti itd...neka srednja žalost pač.
Če bi zdaj tožili državo za neurejene vodotoke, bi jo lahko tudi zato, ker ne pošljejo letal in raket v zrak, ko je toča, npr.

Sočustvujem z ljudmi in sem takoj za to, da se postavijo nove bajte, saj tega ni za milijardo... ca. 400 hiš pa rečmo 500, po pol milijona dobre cene s parcelo vred je 250M, pa 750 za ostalo (vodotoki, ceste) pa je 1MRD. To naberemo sami, je Lahkovnik večkrat povedal. Še več je nabral v nekaj stavkih, kje imamo deponiran denar.
Res pa je, da bi se tudi ljudje morali sprijazniti, da nekatera območja bodo nenaseljiva in bo treba oditi drugam.


Da bodo pa ljudi nategnili, pa je menda bilo jasno že takoj ali ne?
Dnar se bo pokradel oz. se razporeja narobe - kako se dela, se lepo vidi pri ZZZS, ko ni zdravil, ko so nekatera po novem za doplačilo, ko ni več rednih testiranj (zame), MR, vse stoji... od letos naprej. Dobijo več, kot so prej dobile zavarovalnice, še dodatno jim bomo dali 33M, pa je vse narobe fakdetšit, država je opravilno neposobna.
 
  • Všeč mi je
Reactions: WeWatchingYou

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.867
14.708
113
Če bom zahteval nadomestno gradnjo mi jo bodo pač postavli.
Aja tako enostavno gre to? Ja fino, potem se pa ljudje obremenjujejo popolnoma po nepotrebnem in sploh ne vem (za)kaj čakajo s temi zahtevami.

In ja, nova bo, to kar te boli.
Si zihr? Dvomim, da ga to kakorkoli boli glede na tale del njegovega posta:
jim privoščim da vsi dobijo nove bajte
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.301
3.426
113
Aja tako enostavno gre to? Ja fino, potem se pa ljudje obremenjujejo popolnoma po nepotrebnem in sploh ne vem (za)kaj čakajo s temi zahtevami.
Ja tako enostavno, ja. Sej v zakonu, ki so ga sprejeli lepo piše, da imaš 4 opcije in za eno se pač odločiš. Trenutno je pri meni v paci nadomestna gradnja, samo glede na to, da so porabili že eno leto časa in smo skoraj tam kjer smo bili lani takle čas, se nagibam k izplačilu in pač zapustim tiste kraje.
Izplačila so najhitreje rešljiva, ko bo pa denarja zmanjkalo, pa ne bo ne nadomestne gradnje, iz obstoječe bo pa treba ven. Če država želi preseliti ljudi, bi morali delali hišo za hišo. Tako bodo pa ljudi iz hiše selili v malo boljše kontejnerje.

Država sama sebe zapleta. Recimo v Strugah je mala hidro elektrarna in lastniku je bilo takoj rečeno, da državi ni v interesu, da jo podrejo. Ob opciji za nadomestno so se pa vsi naježili, da to je pa skoraj nemogoče, Papirji, pa lokacija, da to bo pač ostalo. Hiša 10m zraven pa ne.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.281
2.353
113
Prjatu, nimaš pojma o drugem kot o filozofiranju.
Nisem iz Strug, imam pa nepremičnino s spremnimi objeti iz neposredne bližine. Hiša in ostali objekti stojijo 50m višje od savinje ob "potočku" ki se izteka v savinjo. Za vse je bilo izdano povsem legalno gradbeno dovoljenje 50let nazaj, s predhodnim geološkim Izvedenskim mnenjem. In kdo je zdej kriv po tvoje? V preteklih 50 letih voda nikoli ni bila problem, do lani, ko se je vodotok zanemarjen s strani države zabasal s to silno vodo in voda in šoder sta si našla novo pot nažalost skozi hišo.
Če bom zahteval nadomestno gradnjo mi jo bodo pač postavli. In ja, nova bo, to kar te boli. Ne rabim bajte v 3 štuke tako kot je zdej, dovolj mi je atrijska hiška. Pa zemlje bi tudi imel toliko okoli kot je zdej, saj bi jo menjal 1 na 1, samo te v tej dolini enostavno ni. Spremnih objektov ne nucam. (več)
In pol uleti en brihtol z idejo o tržni vrednosti in amortizacijo. Biser si res.

Ne bluzi, razumem da si prizadet ker si se nekako znašel v tej zgodbi ampak drugi vam nisno krivi da ste se guzili v razne vukojebine, tako da poskusi manj agresivno. Želim ti da potegneš najboljše iz vsega, čeprav si kr*eten prepričan da sem ti favš (čeprav ne vem česa bi ti naj bil?). In še enkrat, ne bluzi, karkoli boš zahteval se ne bo uresničilo ker si nitko i ništa in te nihče ne bo je*bal 3 procente. Dobil boš tisto za kar se bodo ostali odločili, ti si zgolj številka, nepomembnež.

Ker si pa očitno lokalc, pa si nam pozabil povedati koliko je pri vas vreden m2 gradbene parcele?
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: Samo Izoliranc

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.867
14.708
113
Ja tako enostavno, ja. Sej v zakonu, ki so ga sprejeli lepo piše, da imaš 4 opcije in za eno se pač odločiš.
Ja pol pa super.

Trenutno je pri meni v paci nadomestna gradnja, samo glede na to, da so porabili že eno leto časa in smo skoraj tam kjer smo bili lani takle čas, se nagibam k izplačilu in pač zapustim tiste kraje.
IMHo je na dolgi rok slednja opcija boljša. Manj rizika pa to.

Država sama sebe zapleta. Recimo v Strugah je mala hidro elektrarna in lastniku je bilo takoj rečeno, da državi ni v interesu, da jo podrejo. Ob opciji za nadomestno so se pa vsi naježili, da to je pa skoraj nemogoče, Papirji, pa lokacija, da to bo pač ostalo. Hiša 10m zraven pa ne.
Pa menda ja nisi pričakoval neko solidno (da ne rečem optimalno) delovanje?
 
  • Všeč mi je
Reactions: nemenabijat

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.301
3.426
113
Tole okoli poplav je tak kaos, da si misli ne moreš. V tehnični pisarni, ki je sama sebi namen ne vejo praktično ničesar in se samo zgovarjajo en na druzga, važno da so tam in se dolgočasijo. Župani zvejo nekatere stvari šele iz medijev, na konkretna vprašanja ne dobijo odgovorov. Ko se pogovarjaš s cenilcem, ti ta samo potrdi, da ne vejo točno kaj sploh počnejo. Cenitev je bila že en mesec nazaj, pa še danes ne vem cifre, zato bi rad čimpreje zaključil to zgodbo.
Bilo je zelo lepo, dokler je bilo.
 
  • Žalosti me
Reactions: nacek

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.281
2.353
113
Boš rešil situacijo, tako ali drugače. Ni vse črno in tudi če ne boš na 100% boš preživel. To da pa 100 let ni bilo nič pa ni nobena referenca. Nam je mesec dni nazaj toča stolkla 3 hiše, komplet strehe, pa babica živi tam že 76 let in ne polni take toče, pravzaprav nikoli nič. Vse top zavarovano ampak na koncu po cenitvah je pač realnost drugačna. Bi pa jaz na tvojem mestu bil vesel da vas je država "oterala" od tam. Predstavljaj si življenje tam, vsakič ko bo šlo k slabemu vremenu?

Skratka te teme nisem odprl da bi se kregal s komer koli, lepo sem vprašal kaj je s to amortizacijo, v kakšnem smislu bi se naj obračunala ter kako je z dejansko vrednostjo nepremičnin kajti pri nas v Sloveniji ni nenavadno da hoče kdo kaj izkoristiti situacijo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: nemenabijat