Citat:
Uporabnik Mikrohard pravi:
Zame osebno so vsi symbian telefoni polizdelki.... ampak to je popolnoma subjektivno mnenje.
+1, al kako so že zgoraj pisali.
Jaz telefona ne uporabljam samo za klicanje. Zato veliko dam na dovršen, dobro premišljen in hiter uporabniški vmesnik. Tu pa iphone poleg Palm Pre-ja in androida nima konkurence. Pa še v Pre-ju je applov know how (CEO od palma je prej bil pri applu in je vodil tudi razvoj iPoda).
Genialno so uvedli animacije v sam UI. Ko aplikacija nalaga nasledno okno, rabi nekaj časa. V tem času pa grafični čip izvaja animacijo in s tem zamoti uporabnika. Potem so tu standardni elementi za UI (UINavigationView, UIScrollView,UITableView ...). V vsaki aplikaciji so potem ključne funkcije vedno na istem mestu. Tako da če se navadiš na eno aplikacijo, boš znal uporablati večino, ki je na voljo v app store-u. Android je večino kar kopiral. Kar so pa naredili po svoje je pa vprašljivo. Tak je recimo menu. Po eni strani je dobro, da je vedno dosegljiv na istem gumbu, po drugi pa to pomeni dodatno akcijo v primerjavi z ekvivalentu na iPhone-u.
Kamera. Jaz ne rabim miljon nastavitev, za to imam DSLR. Na telefonu hočem "point and shoot". Ok, flash-a se ne bi branil. Za postat fotke na facebook in twitter, je pa obstoječa kamera čez glavo dovolj.
Če boš kdaj bral kako knjigo o teoriji razvoja uporabniškega vmesnika, boš hitro videl, da ima večino teh stvari apple implementiranih v svojih sistemih. Zanimiva je recimo anekdota, kako se je v računalništvu začela uporaba lepih fontov. Jobs je med študijem obiskoval predavanje o tipografiji. Ta ga je tako prevzela, da so kasneje veliko pozornosti posvetili fontom. Billy je pa seveda vse lepo kopiral, kar še vedno dela.
Je pa zanimiva tudi primerjava zgodb Apple-Microsoft in Apple-Google. V obeh primerih so začeli s sodelovanjem, kasneje pa so sami razvili konkurenčne izdelke. Edina razlika je, da ima apple sedaj ogromne količine denarja in celi arsenal patentov. Vse to bodo dobro izkoristili. Ni naključje, da so se tožbe sprožile po tem, ko so v Androidu vklopili podporo za multi touch, za katerega ima Apple patent.
Zanimiva je tudi optimiziranost samega sistema. Nexus one ima 1GHz procesor in 512MB spomina. Se pravi da je prava zver v primerjavi z 400MHz CPU in 128MB spomina v iPhone 2G/3G. Pa je odzivnost samega sistema tu tu. 3GS z 256MB in cpu pri 600 MHz, pa je celo hitrejši. Govorim seveda o samem delu z napravo v menijih, uporabi brskalnika, ... Požrešnost spomina je seveda posledica uporabe jave, kar je že njena klasična slabost. Potem so pa tu še nadgradnje. Ko bo prišel iPhone OS 4.0, bo z istim dnem na voljo za vse verzije iPhone-a. To je applu v interesu, saj bodo tako na vseh napravah lahko delali vsi novi programi. Se pravi so vsi obstoječi uporabniki potencialne stranke še za app store. Kako je pa s tem pri Androidu? Samo obljubljajo, dejansko pa nobena naprava še ni dobila nadgradnje na novejšo verzijo OS, kot tisto, ki je bila na voljo ob izzidu. S temi custom UI-i, kot so HTC-jev Sense UI in SE-jev Rachel pa se zadeve še poslabšajo, ker potem mora nadgradnjo narediti vsak proizvajalec posebej. Ta pa že razvija n novih modelov.
Če povzamem. Jaz iPhone uporabljam za Web, mail, koledar, video, IM, navigacijo, facebook, tweeter, igre, ... poleg klicanja in SMS-ov seveda. Trenutno ne vidim konkurenčne naprave, na kateri bi lahko to počel. Android bi recimo prišel zelo blizu, samo na iPhone stran pretehta sama količina kvalitetnih programov in predvsem iger.