Goljufije delodajalcev, ki se dogajajo pri nas

Bucko

Fizikalc
28. avg 2007
1.725
43
48
V bistvu ti nočeš razumet. Pri nas je bla enkrat cela panika, ko so babe na kofet ugotovile, da niso dobile enake božičnice na račun. Pol smo pa mel šnelkurz bruto neto.
Recmo, da se greva jest pa ti pogajat za plačo, jest mam štiri otroke, ti pa nobenga in se oba spogajava za 1500 neto. Kdo od naju se je boljš spogajal?
Oba bosta dobila 2.306,38 bruto in oba bosta stala podjetje enako. Tebi s 4 otroki bo pa država manj "trgala" in boš dobil 284 EUR več. To nima veze s pogajanji. In ja, na koncu večino zanima, koliko bo dobila na račun (razen na alterju seveda).
 
  • Haha
Reactions: ales85

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.605
5.599
113
Moja prva placa leta 2010 je bila 1784€. Torej tok je prislo na TRR. Sluzba za NDČ. To sem izbrala, ker je bilo boljs kt nič, 6 mesecev kasneje sem dala odpoved.
 
22. jul 2007
12.920
1.347
113
123
Hecno je, da v kafičih cvilijo, da ni ljudi.
Leto nazaj pa so jih masovno zmetali na cesto. Delajo drugje. Pa res mislijo, da bojo prišli nazaj lol ? Lojalnost je dvosmerna cesta.
Se pa najdejo ljudje ja, samo šuške je treba pokazat. :cowboy: In pa normalne delovne pogoje, ne mesečne pogodbe in podobno sr...
Sužnjev je zmanjkalo in ne ljudi;)
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.917
2.132
113
vemo? res vemo? daj neke številke ven.

ker večina teh ki se izpostavlja, so pač dela za kakim trakom al pa kaj, tam pa ponavadi ni glih neke blazne dodane vrednosti kot pri recimo dewesoftu.

zato meni tudi nikoli ni jasno, ko ljudje pišejo da si želijo več tovarn ... se pravi si želijo del z nizko dodano vrednostjo? al stat za trakom, plačo pa met od dewesofta?

Narobe pišeš... če delavec za trakom v ITA ali DE ali AT zasluži za isto delo 2x več kot v SLO, potem je že tu nekaj treba naredit. Ali pa mogoče še bolj banalen primer čistilke, ker ni izdelka na koncu dela.
 
  • Haha
Reactions: jonny77

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.605
5.599
113
Moj point... Za vse tiste, ki bumbajo da je vazno samo to, kar na racun pride. Bruto je bil cca 2050, par evrov gor dol... Danes bi bil v taisti sluzbi, kaj pa vem, cca 3000€. Bi bili pa potni manjsi. Sem se v tem casu selila 50km blize, v isto regijo, z javnim prevozom vsaj v teoriji.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.892
1.344
113
Ce takole na hitro zracunam (današnja zakonodaja) je bilo dodatkov za slabih 500 EUR. To gre mimo prispekov in potem je zacudenje, zakaj slaba pokojnina ipd. Ce racunamo na to, da pokojnina bo za generacije, ki se bodo upokojile cez 10, 20, 30 let. V koncni fazi se gre potem tudi za bolnisko, porodnisko, ocetovski dopust itd. Za vsako delovno mesto sem se pogajal z izhodiscnim/osnovnim brutom. Potem pa na vse to pridejo dodatki za uspesnot, delovna doba ipd.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek in ales85

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.605
5.599
113
Ja, mende... Ampak pravijo, da ne. Da je vazno samo, kaj na racun pride.

In tudi delodajalca sem stala več, kot ce bi lokalca zaposlili. Ker tam gor en ugotavlja, da dva z enako bruto placo sta enak strosek. Kje so se dodatki za delovno dobo in ostalo...

P.s.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.250
744
113
Ce takole na hitro zracunam (današnja zakonodaja) je bilo dodatkov za slabih 500 EUR. To gre mimo prispekov in potem je zacudenje, zakaj slaba pokojnina ipd. Ce racunamo na to, da pokojnina bo za generacije, ki se bodo upokojile cez 10, 20, 30 let. V koncni fazi se gre potem tudi za bolnisko, porodnisko, ocetovski dopust itd. Za vsako delovno mesto sem se pogajal z izhodiscnim/osnovnim brutom. Potem pa na vse to pridejo dodatki za uspesnot, delovna doba ipd.
Potem se pa eni čudijo zakaj so starejši delavci nezaposlijivi...

Če eden prinese s sabo 35 let delovne dobe žal ni konkurenčen nekomu, ki ravno začenja in s sabo ne nosi "bremena" delovne dobe...
 
  • Všeč mi je
Reactions: WeWatchingYou

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.326
1.348
113
Ze ene 20 let se nikoli ne pogajam za neto placo, ampak bruto in to je to. S pogajanjem na neto placo lepo omogocis delodajalcu, da frizira tvoj bruto, dodatke na dovno dobo in podobno. Tudi morebitne davcne olajsave se ti v t primeru ne poznajo, saj si pac zmenil za x eur neto in bo delodajalec vedno izhajal iz neto ter ustrezno zmanjsal bruto, da bo ostal neto enak kot je v pogodbi.
Ne vem in ne razumem kdo uci tako narobe :(
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
33.113
5.775
113
blizu močvirne prestolnice
Ze ene 20 let se nikoli ne pogajam za neto placo, ampak bruto in to je to. S pogajanjem na neto placo lepo omogocis delodajalcu, da frizira tvoj bruto, dodatke na dovno dobo in podobno. Tudi morebitne davcne olajsave se ti v t primeru ne poznajo, saj si pac zmenil za x eur neto in bo delodajalec vedno izhajal iz neto ter ustrezno zmanjsal bruto, da bo ostal neto enak kot je v pogodbi.
Ne vem in ne razumem kdo uci tako narobe :(
Se strinjam ampak tudi vi nočete razumeti uporabnika kajpace. Večina reče da dobi recimo jurja ven se pravi plača kjer je zraven še prevoz in malica. Zato ga ni treba napadati. Pa on govori za delavca ne take kot ste vi, kateri dobite neto 2000+
 
  • Všeč mi je
Reactions: WeWatchingYou

kajn

Guru
5. okt 2007
2.531
1.311
113
Iskajoč brata
Meni to tudi ni jasno..... kar je nakazano na bančno ni nujno neto plača.... Kilometrina in malca so stroški, ki si jih že zapravil v prejšnem mesecu....

Tudi jaz v štartu nisem vedel da je bruto pomemben, se mi šlo samo za neto...

Zgoraj je nekdo rekel, da bo dalo podjetje 10k bruto, nakazalo pa 1000€ "neto". Podpišem takoj :) Do prvega dohodninskega obračuna bi šparal, nato bi se nebo odprlo :)
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Se strinjam ampak tudi vi nočete razumeti uporabnika kajpace. Večina reče da dobi recimo jurja ven se pravi plača kjer je zraven še prevoz in malica. Zato ga ni treba napadati. Pa on govori za delavca ne take kot ste vi, kateri dobite neto 2000+
Ni kaj razumeti, zato ker takšni ljudje sami sebi delajo medvedjo uslugo in jih je potrebno izobraziti, da se bodo morda vsaj nekoč znali postaviti zase
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.605
5.599
113
Se strinjam ampak tudi vi nočete razumeti uporabnika kajpace. Večina reče da dobi recimo jurja ven se pravi plača kjer je zraven še prevoz in malica. Zato ga ni treba napadati. Pa on govori za delavca ne take kot ste vi, kateri dobite neto 2000+

Nobeden me napada. Ampak to so osnove. Niti ni komplicirano, je na spletu polno kalkulatorjev, koliko je potem neto. Ce se odlocis, da pri ponudbah primerjas bruto place, bos tezko nategnjen. Vedno bos izbral boljso, ne mores zajebati. Pri dveh enakih pa še vprašaš, po kok je malica. Ce bi se samo tega osnovnega pravila držal, pa bi ravno take z jurja na TRR bistveno manj okoli prenašali, brez da bi bilo treba veliko vedeti, kako se placa obracunava.

LeQuack
Bruto bruto ni vazen. Je pa lahko celoten strosek strosek delodajalca. Tako imam pa jaz na primer. Placana nisem po urah ampak po storitvah, tokle pa tokle pade name. Kolikor naredis, tok je tvojga. Zdaj pa se odloči, katera oblika dela pa koliko bos delala. Na voljo imam s.p., polno zaposlena, delno zaposlena zaradi starševstva. Najprej se odstejejo seveda vsi stroški, kot so zavarovanja, zdravniski pregledi, izobrazevanja,... Pol pa dalje... Pac retrogradno iz druge smeri. Recimo, da marsikomu pa tega res ni treba.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

damirj

Guru
9. maj 2012
4.917
2.132
113
Se strinjam ampak tudi vi nočete razumeti uporabnika kajpace. Večina reče da dobi recimo jurja ven se pravi plača kjer je zraven še prevoz in malica. Zato ga ni treba napadati. Pa on govori za delavca ne take kot ste vi, kateri dobite neto 2000+
Jaz ga razumem, ampak kaj naredi v primeru, ce se mu z novim podjetjem bistveno spremeni kilometrina in sicer je dobi vec kot prej? A to pomeni, da je novi delodajalec full happy, ker bo imel bruto placo nizjo? Kaj pa potem ce se bo preselil blizje ali pa recimo delodajalec spremeni interni odlok, da bodo placevali potne stroske samo do x kilometrov? Sicer pa ne razumem vsega skupaj najbolj, na TRR bi morali ze sedaj dobiti vsi dve nakazili delodajalca, eno je neto placa (placa in dodatki vrzani na placo), drugi pa materialni stroski, ki vkljucuje potne, malico, dnevnico. A ima kdo kako drugace?
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85