Goljufije delodajalcev, ki se dogajajo pri nas

I

Izbrisan uporabnik #9334

En delavec dobi plačano malico, en delavec dobi malico v podjetju. Kdo ima večjo plačo?
En delavec se vozi na delo 10 km daleč, drugi iz Bleda. Kdo ima večjo plačo?

Oba imata načeloma enako, le da si je oni moral malico plačati sam, drugi jo je pa avtomatsko imel v podjetju (jo je torej podjetje plačalo direkt kuharici)
Ter oni ki se vozi 10 km daleč, dobi plačanih torej 20 km kilometrine po 0,18 Eja, oni iz Bleda pa 120 km, ampak zapravila sta pa tudi bencin in avte za odgovarjajoče kilometre.

Kilometrina in malica sta direkten strošek, ki je do neke zakonsko predpisane višine neobdavčen. Vse kar je več, je pa obdavčeno ful, tako s prispevki kot z dohodnino. Menda je jasno, da lahko delavcu vsaki posebej dan plačaš bencin, ali pa konec meseca za skupaj.
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.870
3.389
113
40
Lj
ampak tam se dela, tisti ki misli da bo več denarja za isto delo kot tu, ponavadi hitro pride nazaj.
To je napačno prepričanje. Imajo 2x višje povprečne plače. V MvDonaldsu delavec speče 2x beč burgerjev? Postreže 2x več strank? V knjižnici ti izposodi 2x več knjig? Ali pa v tovarni tam mašine laufajo na 2x hitrosti?
Na koncu ugotoviš da se dela precej podobno kot tu, samo za 2x večjo plačo, in ja zaradi tega ljudje 2x boljše/lažje živijo, ker cene so pa iste.
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77 in ales85
I

Izbrisan uporabnik 474

To je napačno prepričanje. Imajo 2x višje povprečne plače. V MvDonaldsu delavec speče 2x beč burgerjev? Postreže 2x več strank? V knjižnici ti izposodi 2x več knjig? Ali pa v tovarni tam mašine laufajo na 2x hitrosti?
Na koncu ugotoviš da se dela precej podobno kot tu, samo za 2x večjo plačo, in ja zaradi tega ljudje 2x boljše/lažje živijo, ker cene so pa iste.

Da so 2x večje plače kot pri nas, je urbani mit. Lahko ti povem za več (velikih) podjetij tu v okolici, da za junior project managerja je razpisana plača 44k€ bruto. Sem sta všteta tako regres kot božičnica.

OECD pravi tako glede letne povprečne plače v USD (podatek za leto 2020):
12. Austria $53.132
20. Slovenia $41.445
 
Nazadnje uredil moderator:

tomi

Guru
1. sep 2007
18.005
9.138
113
40
MB
To je napačno prepričanje. Imajo 2x višje povprečne plače. V MvDonaldsu delavec speče 2x beč burgerjev? Postreže 2x več strank? V knjižnici ti izposodi 2x več knjig? Ali pa v tovarni tam mašine laufajo na 2x hitrosti?
Na koncu ugotoviš da se dela precej podobno kot tu, samo za 2x večjo plačo, in ja zaradi tega ljudje 2x boljše/lažje živijo, ker cene so pa iste.
kot običajno blebetaš neumnosti.

idi probat, pa poročaj.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Janez, direktor ene precej močne firme pri nas (recimo Veriga Lesce ali kaj podobnega), je šel v Ameriko na poslovni obisk. Ker je vedel da smo za amerikance silno majhna deželica, se je vnaprej odločil, da bo vsepovsod poudarjal našo superiornost.

So ga peljali v živalski vrt - je pripomnil, da je super in lepo, ampak da imamo pri nas v Ljubljani 2x večje živalske vrtove z 2x več opicami itd. Ko so ga peljali po Fordovih tovarnah, je zopet pripomnil, da je super in odlično, toda "Pri nas imamo tekoče trakove 2x daljše z 2x več delavci, ki tako tudi 2x več naredijo ( :fredi: ).
Pa so se peljali z avtomobili skozi NY, pa je zopet pripomnil, da naši avti grejo 2x hitreje in 2x manj bencina požgejo itd. :norec:

Počasi so ga imeli poln kjuratz in so mu nastavili mino. S sobarico v hotelu so se dogovorili in mu nastavili želvo v posteljo.
Leže Janez v posteljo - pod rjuho pa želva o_O !!!
- Ja, kwa je pa to?!! "
- Ja, to je pa naša bolha, oprostite prosim, jo bom takoj nesla ven"
- No ja, sej imamo tud pri nas bolhe, AMPAK so pa 2x večje ! Pa 2x več jih je ... "

:norec:

O tem kako in kaj je 2x.
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.870
3.389
113
40
Lj
Da so 2x večje plače kot pri nas, je urbani mit. Lahko ti povem za več (velikih) podjetij tu v okolici, da za junior project managerja je razpisana plača 44k€ bruto. Sem sta všteta tako regres kot božičnica.

OECD pravi tako glede letne povprečne plače v USD (podatek za leto 2020):
12. Austria $53.132
20. Slovenia $41.445

List of European countries by average wage

Povprečna neto plača glede na državo. Meni zgleda kot da imajo Avstrijci skoraj 2x večjo plačo, a tebi ne?

1659600784188.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.608
8.932
113
kot običajno blebetaš neumnosti.

idi probat, pa poročaj.
Si ti že probal, da veš? Ne vem kaj so s tabo naredil, samo me čudi, od kje ti mit, da smo Slovenci len narod. Gor severno se dela manj kot ti misliš in seveda v skladu z naravo dela. En delavec (poznam osebno) v Magni za trakom, ko sestavlja BMWje res ne more brskat po netu, kot lahko njegova kolegica v nabavi, ko je na delovnem mestu, kar je logično. Misliš da pa v Revozu za trakom lohk krivine hvatajo in da se jim trak počasneje vrti? Razlika je sam, da dobi v Magni krepko več od tega pri nas. Ali pa v Adriji, kaj misliš, lohk posedajo, ko ni pavze? Al pa v Perutnini v klavnici ali pakirnici, misliš da v Avstriji v podobni proizvodnji hitreje padajo piščanci v korito? Pa na gradbišču, misliš da zidajo gor hitreje in več ur kot pri nas...jok, tam so nadure zakonske (spet osebno poznam), pri nas se pač na gradbišču trajba do teme.
Al pa računalniški programer, pri nas v Leku so ga zezal, mozgal do kraja, pa še prek študenta so ga vlekli, pol se je javil na razpis v Novartisu Nemčija, plačal so mu vse, še tečaj nemščine za ženo, sam če pride gor. Dons gor dela manj za krepko več.
Ampak ti že veš, pri nas je še socializem pa to. Moj tast je v globokem socializmu hodil v Avstrijo zidat in prva besedna zveza, ki se jo je v Auslendu naučil je bla...langsam und sicher. Ampak ti že veš anede :D
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.487
9.211
113
lepo je tam norvežane gledat 3600 povprečna, povprečneš pa živi mal bolje mogoče kot pri nas cigan v neki leseni uti ...in si nič ne more prav privoščit. ... zaje.bano.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

tomi

Guru
1. sep 2007
18.005
9.138
113
40
MB
kalbo lepo ti je nad glavo odletelo, kot običajno.

ne gre se za delo, niti za 2x več dela, niti da se dela več, se pa dela ko se dela.

ker sem pač tu ob meji, ko se dosti ljudi odloči it srečo probat gor, sploh to kaj so sli tu iz slabo plačanih služb se nemalokrat zgodi da pridejo nazaj.

razlogi pa pogosto bizarni.

kolegica je bla recimo šokirana, da v ikei ne more vsako uro na čik, dobesedno ne more, zaklenjena kadilnica.

v tem smislu, ne da smo len narod, smo pa na komot.
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.147
951
113
Emona / Carnium
Oglasi naših delodajalcev...zelo veliko jih išče švicarski nož, plačajo pa za črno belo skenirano sliko taistega. So izjeme, ampak imam preveč prstov na rokah, da bi jih lahko preštel.
Aja, to so oglasi za slabe službe, bo nekdo rekel. No shit. Dobre se dobi...mimovrste. To je mindset naših podjetnikov, zadnjih 20 let in več. Vsa čas sedmim izjemam.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

tomi

Guru
1. sep 2007
18.005
9.138
113
40
MB
oglasi so napisani tak, da zahteva vsaj 3 različne profile, al pa enega jebenega majstra :D
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.608
8.932
113
kalbo lepo ti je nad glavo odletelo, kot običajno.

ne gre se za delo, niti za 2x več dela, niti da se dela več, se pa dela ko se dela.

ker sem pač tu ob meji, ko se dosti ljudi odloči it srečo probat gor, sploh to kaj so sli tu iz slabo plačanih služb se nemalokrat zgodi da pridejo nazaj.

razlogi pa pogosto bizarni.

kolegica je bla recimo šokirana, da v ikei ne more vsako uro na čik, dobesedno ne more, zaklenjena kadilnica.

v tem smislu, ne da smo len narod, smo pa na komot.
Misliš da pa pri nas v Ikei gre pa lohk vsako uro na čik? Govoriš pač o krivinohvatalcih, misliš da jih pa gor ni? Tud pri nas se dela, ko se dela, moja smrklja je ravno zaključila delo v proizvodnji v pekarni, ne boš verjel, tud tam ne morjo na čik vsako uro. In ta tvoja kolegica bo šokirana še kje, ni nujno da glih v Avstriji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85 in sajkek

tomi

Guru
1. sep 2007
18.005
9.138
113
40
MB
ja samo to je profil ljudi, ki se pol pizdijo nad dvojno obdavčitvijo po fb grupah. :D

zadnja leta je mogoče tega res več pri nas, da se sprejme kak pravilnik kdaj se lahko gre na cigaret, ampak je to v večini primerov ok za prvi teden al pa dva, pol pa spet opušteno dalje ... itak pa bi verjetno tud ustavno sodišče ovrglo take stvari pri nas.

logično pa da tega ni na pozicijah kjer komadi letijo po tleh če si ti zunaj na čiku.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Imajo pa davčno olajšavo za stroške za pot na delo in tako dalje.
Imajo Pendler Pauschal ja, ki pa je mizeren in tudi navzgor omejen. Do večjih razlik pride pri nižje plačanih delovnih mestih, tam v AT delavcu na koncu ostane več, kot pri nas (zato pa so naši "viličaristi" in "čistilke" tako glasne - do poračuna dohodnine). Srednji sloj je približno enako obremenjen v AT in SLO (le da prispevki gredo na drugačne konce), višji sloj pa mislim, da je pri nas manj obremenjen - vsaj zdi se mi, da je bilo tako. Imajo pa jodlarji druge (višje) mesečne stroške - internet, televizija, prispevek za televizijo, zavarovanja, gorivo, hrana... Zato je malo populistično govoriti, da imajo Avstrijci 2x višje plače, ker jih preprosto nimajo. Imajo nekoliko višji bruto (ne za veliko), imajo višji neto, vendar v to razliko ni vštet marsikateri "bombonček" kar pri nas je...
 
  • Všeč mi je
Reactions: damirj

gr69

Guru
15. dec 2009
11.313
2.410
113
še v SLO - ampak komaj
Gargy
Pa ne pozabi, da se Pendlerpauschal "normalnemu" izplačuje ob izplačilu plače. Zato pa bilo edinoi pravilno primerjati:
SLO: BRUTO -> neto + malica + prevos
AT: (in DE itd): BRUTO -> neto + pendler + malica (ja - tudi to imajo, sicer precej skrito - delodajalec lahko do 3,60 EUR / dan prispeva delavcu, če je preharna organizirana v podjetju)

Je pa skrajni čas, da naredimo pri nas "red":
1. ukiniti plačan 1/2 odmor - in to tako, da se uzakoni 37,5 urni delovni teden
2. ukine obveza delodajalca da plačevanju prevoza na delo - ustrezno povečati davčno olajšavo
3. ukiniti plačilo malice - ustrezno povečati minimalno plačo (in tudi vse plače navzgor za ustrezni procent - višja kot je - manj dviga (ja vem - galama bo))

Ker ti dodatki so preostanek nekega drugega časa.
Prevoz na delo mora biti "poplačan" - ampak ne s strani delodajalca, ampak država naj izenači pogoje za delavce (da tisti, ki se mora voziti dlje dobi vsaj nekaj refundirano - ne bomo mogli vsi živeti v mestu ozr. imeti delovno mesto pred nosom).

Še nekaj okoli teh dodatkov - ker so predpisani zgolj neobavčeni maksimumi, delodajalci lahko preko tega fino "iebejo" delavca - al ma najvišjo malco, al se mu prizna kilometrina ali zgolj javni prevoz ...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Na odmor za malico sem še pozabil ja... Pri na plačanaih 30 min., v AT je sicer obvezno prosto 30 minut za malico (če si na del. mestu več kot 6 ur), vendar se ne šteje v delovni čas oz. moraš biti v službi 30 minut dalje...