gibanje cen stanovanj v prihodnosti

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.922
2.632
113
Roko na srce 10k stanovanj se še v Ljubljani ne bi poznalo kaj velik, ne pa v 7x večji barceloni.

Je pa začetek, da ljudje začnejo razmišljat.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.199
3.819
113
Ljubljana
hmpg.net
Funkcionalno nepismen. Zato imamo tako kot je.
Barcelona Plans to Ban All Short-Term Rentals for Tourists From 2029

danes smo 23.6.2024

The next Spanish election will be held no later than Sunday, 22 August 2027
Tole je iz članka:
"The Mediterranean city will stop giving new licenses and won’t renew existing ones so that in 2029 no homes will have permission to be rented as tourist accommodation, Barcelona Mayor said at a press conference on Friday."
"Danes" nehajo dajati in ne bodo podaljševali obstoječih, tako da do 2029 (očitno takrat potečejejo vse) ne bo več dovojenj za oddajo stanovanj za turiste, - Tako razumem jaz.
"Sredozemsko mesto bo prenehalo izdajati nova dovoljenja in ne bo podaljševalo obstoječih, tako da leta 2029 nobena hiša ne bo imela dovoljenja za oddajanje kot turistična nastanitev, je v petek na novinarski konferenci povedal župan Barcelone." - tako prevede citat AI

Kdo je funkcionalno nepismen? Se pa strinjam s tvojo samooceno - Zato imamo tako kot je.

(PS - ker gre za volitve župana Barcelone, bodo verjetno konec maja 2027, seveda pa velja "Res pa je, da lahko naslednji župan ponovno začenja podeljevati licence (kot pri nas, ko kak minister za zdravje v preteklosti, ki je to nalogo vzel prednostno)")
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
7.189
3.482
113
"Danes" nehajo dajati in ne bodo podaljševali obstoječih, tako da do 2029 (očitno takrat potečejejo vse) ne bo več dovojenj za oddajo stanovanj za turiste, - Tako razumem jaz.
Barcelončani na redditu in twitterju pravijo, da začne zakon veljati z 2029, če oni narobe razumejo, ki tam živijo... tudi ok.

(v bistvu oni trdijo, da gre za populistični bullshit, oni so tudi izpostavili, da so vmes še volitve in da veliko sreče z zakonom, ki je obljubljen za pet let v naprej, pod drugimi vladajočimi)
 

Vadim

Guru
2. jul 2020
4.334
5.670
113
Ja, še en tak zakon kot štemplanje na delu. Odpreš firmo v BiH in karavana gre dalje. Vse isto kot prej, izigrava se lahko še naprej. Noben problem ni resen.

Plešemo! Pardon. Ližemo ritke!
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.480
1.094
113
Celje
Ja, še en tak zakon kot štemplanje na delu. Odpreš firmo v BiH in karavana gre dalje. Vse isto kot prej, izigrava se lahko še naprej. Noben problem ni resen.

Plešemo! Pardon. Ližemo ritke!
In koliko firm se je zaradi tega selilo? pa sem proti stemplanju, ker vedno zagovarjam, da je bistveno kaj efektivno naredis v tem casu.

selitev za neko resno firmo vseeno ni tako simpl.

in pri oddajanju stanovanj v turistične namene gre za posel. In pac naj bodo papirji postimani skladno s tem.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.910
6.573
113
Jaz imam eno financiranje cez 14 dni na 15 let in ti lahko napisem kok je blo na koncu. Pred enim mesecem je bila okvirna ponudba 3.5
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.032
92
48
Prosim. Trenutno sem v fazi raziskovanja in vsaka dodatna info je dobrodosla. Lahko tudi na zs.
Obresti so postale zelo individualne in ko iztopiš iz povprečja se lahko pogajaš. Slovenkse banke se ne znajo povsem tržno obnašati, ampak se vseeno zavedajo padajočih obresti ECB.

Faktorjev, ki vplivajo, je več.
Večji znesek - za boljše obresti se lahko pogajaš.
Kako dobra stranka si in kako si te banka želi obdržati ali pridobiti? Koliko drugih strank lahko pripelješ?
Kako nujno rabiš denar - bolj ga rabiš bolj te bodo nategnili (ima vezo s tem koliko imaš lastnega kapitala)
Kako dobro garancijo lahko daš. Banke se zavedajo, da je hipoteko težko vnočiti. Če imaš npr garsonjero in rabiš kredit za novo hišo (in rabiš samo del denarja), lahko ponudiš hipoteko na obstoječo garsonjero in ne na še ne zgrajeno hišo.
Kako dolgo boš odplačeval? Banke ne marajo niti prekratkih niti predolgih kreditov.

V družini smo pred kratkim imeli primer, ko je mlad par za prvo skupno stanovanje hotel 150.000 kredita (svojega 75.000), pa so jima ponudili 3.6%. Mrzlemu stricu, ki pa ima že dve nepremičnini, dve zazidljivi parcelo in firmo, je pa ista banka ponudila 0.5 mio za 2.8% , pa je rekel, da se mu zdi predrago.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.910
6.573
113
Obresti so postale zelo individualne in ko iztopiš iz povprečja se lahko pogajaš. Slovenkse banke se ne znajo povsem tržno obnašati, ampak se vseeno zavedajo padajočih obresti ECB.

Faktorjev, ki vplivajo, je več.
Večji znesek - za boljše obresti se lahko pogajaš.
Kako dobra stranka si in kako si te banka želi obdržati ali pridobiti? Koliko drugih strank lahko pripelješ?
Kako nujno rabiš denar - bolj ga rabiš bolj te bodo nategnili (ima vezo s tem koliko imaš lastnega kapitala)
Kako dobro garancijo lahko daš. Banke se zavedajo, da je hipoteko težko vnočiti. Če imaš npr garsonjero in rabiš kredit za novo hišo (in rabiš samo del denarja), lahko ponudiš hipoteko na obstoječo garsonjero in ne na še ne zgrajeno hišo.
Kako dolgo boš odplačeval? Banke ne marajo niti prekratkih niti predolgih kreditov.

V družini smo pred kratkim imeli primer, ko je mlad par za prvo skupno stanovanje hotel 150.000 kredita (svojega 75.000), pa so jima ponudili 3.6%. Mrzlemu stricu, ki pa ima že dve nepremičnini, dve zazidljivi parcelo in firmo, je pa ista banka ponudila 0.5 mio za 2.8% , pa je rekel, da se mu zdi predrago.
Disclaimer: Moj namen ni prepir s teboj, mi je pa fajn debatirat o teh zadevah zato ti bom dal par "konter" ki jih ne vzemi osebno. Tvoje sem poboldal da se lazje vidi na kaj se nanasajo moje trditve.

Faktorjev, ki vplivajo, je več.
Večji znesek - za boljše obresti se lahko pogajaš.

To je precej bolj odvisno od tvoje kreditne sposobnosti in tega kako te rangira banka.

Kako dobra stranka si in kako si te banka želi obdržati ali pridobiti? Koliko drugih strank lahko pripelješ?
To veliko bolj vpliva na tvoje pogajalske sposobnosti kot visina financiranja - predpogoj pa je, da imas na drugi strani referenta, ki se mu gre za posel in njegov cilj ni le in samo odbrenkati siht do 17.00

Kako nujno rabiš denar - bolj ga rabiš bolj te bodo nategnili (ima vezo s tem koliko imaš lastnega kapitala)
To nima nobene veze s tem koliko imas lastnega kapitala. Nujnost (jaz govorim o casovni nujnosti) je bolj faktor za RISK oddelek, ki bo bolj pozoren ce si se znasel v situaciji kjer se s financiranjem mudi. Ce pa govoris o delezu lastnega kapitala pri nakupu nepremicnine pa je tu govora predvsem o zavarovanjih in oblikah zavarovanj. Velika verjetnost je, da ce imas ti 70% lastnega financiranja, da imas na banki ze v osnovi dober rating in bos tudi zato upravicen do boljse obrestne mere.

Kako dobro garancijo lahko daš. Banke se zavedajo, da je hipoteko težko vnočiti.
Hipoteke ni tezko vnovciti, sploh na slovenskem trgu kjer je premalo nepremicnin. Edino kar je, je to da izvrsilni postopek traja nekaj casa. Sicer pa se krditne pogodbe sklepajo kot neposredno izvrsljivi notarski zapisi in je zadeva relativno hitro resljiva. Hkrati drzi da bo banka pred izvrsbo poskusila vse ostale resitve - reprogram, moratorij, na koncu ti ponudijo da sam prodas nepremicnino ce si mnenja da jo bos bolje prodal kot se bi prodala na drazbi. Kljucno je da z njimi komuniciras. Hkrati ti bodo banke povedale kako garancijo moras dati. Ce bodo mnenja, da je nepremicnina, ki je predmet nakupa (ali gradnje) premalo vredna, ti bodo sami povedali da zelijo dodatna zavarovanja. Ce bos imel premajhno kreditno sposobnost pa bodo zahtevali solidarnostnega poroka.

Če imaš npr garsonjero in rabiš kredit za novo hišo (in rabiš samo del denarja), lahko ponudiš hipoteko na obstoječo garsonjero in ne na še ne zgrajeno hišo.
To ne bo slo, razen ce bos vzel nenamenski "gotovinski" kredit v taki visini da ti bodo dali hipoteko na garsonjero. Ce bo kredit namenski, bodo vztrajali na rastoci hipoteki na objektu, ki se gradi. In ce rabis le del denarja, ti bodo sami povedali da garsonjere niti ne rabijo v zavarovanje. Torej tvoj primer je mozen, ce v kreditni pogodbi ne bo navedeno da se denar posoja za namen "gradnje nove hise".

Kako dolgo boš odplačeval? Banke ne marajo niti prekratkih niti predolgih kreditov.
Ne vem kje si to slisal. Banke rade sluzijo s krediti. Ce imas v redu boniteto lahko vsako leto reprogramiras dokler se njim financno zadeva izplaca (obstaja velika verjetnost da se zaradi stroskov reprogramov tebi ne bo izplacalo). V tem tednu sem imel na mizi tako ponudbo za financiranje na 25 let kot 6 mesecev. Je pa res da kratki namenski krediti pridejo bolj v postev za pravne osebe kot pa za fizicne (redko kdo odplaca kredit za stanovanje v treh letih).

Banke imajo tudi rade lojalnost. Ce ugotovijo da nisi en tistih, ki pride 5x na sestanek in vsakic z neko se boljso ponudbo konkurencne banke, se da marsikaj hitro ze na prvem sestanku dogovorit. Dodatne "ugodnosti" pridejo potem v obliki tega, da ti vcasih financirajo nekaj kar sicer ne bi (npr objekt brez uporabnega dovoljenja ampak preverjeno nesporen itd).

V družini smo pred kratkim imeli primer, ko je mlad par za prvo skupno stanovanje hotel 150.000 kredita (svojega 75.000), pa so jima ponudili 3.6%. Mrzlemu stricu, ki pa ima že dve nepremičnini, dve zazidljivi parcelo in firmo, je pa ista banka ponudila 0.5 mio za 2.8% , pa je rekel, da se mu zdi predrago.
Torej mlad par je "glih za glih" izpolnil pogoj da je bil z lastnimi sredstvi soudelezen za 30%+. Ce bi mlad par ponudil se hiso vredno 300k v zavarovanje, bi morda financirali tudi 100% (to se sicer skozi leta spreminja in je odvisno od RISKa in politike banke, meni so prvo nepremicnino leta 2012 financirali 100% pa nisem mel cisto nic za ponudit v zavarovanje razen objekta, ki sem ga kupoval). Mrzli stric pa je tipicen primer tega da je kot komitent veliko bolje rangiran Kot prvo je zelo kreditno sposoben, ce lahko odplacuje cca 2700 EUR na mesec (toliko bi bil obrok na 20 let). Prav tako njegove nepremicnine govorijo o tem da spada v zgonja 2% prebivalstva glede prihodkov in ima banka z njim zasluzek se drugje ne le na potencialnem financiranju. In ravno to je tisto kar vpliva na obrestne mere - visine financiranj so tu precej irelevantne.