gibanje cen stanovanj v prihodnosti

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.867
9.556
113
Cel kup jih je... AMD je bil 2017 vreden 5 $, danes je vreden ene 150$...

Jasno je, da je veliko bolj donosnih (in tudi mnogo enostavnejših, s katerimi ni nič dela, npr. ETFji) naložb kot so nepremičnine. So pa te (praviloma) bolj ziher, mi smo pa na smrt ziheraški narod.

Ampak vseeno, ker si dobro ujel nihanja trga si naredil dober posel.
zamisli si, da bi 7 let nazaj kupil par Bitcoinov
... vau vau vau
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

tony

Guru
23. jul 2007
9.439
1.371
113
Zajebal sem se. Kaj čem...

AMD se pa spomnim, da ga je nekaj malega kerlcov takrat (napovedali so izid nove Ryzen platforme po celem desetletju stagnacije) omenjalo na sosednjem forumu, kupil ga je po mojem točno en sam...
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.835
6.444
113
Jaz sem 7 let nazaj kupil enosobni stan za 60 jurjev. Danes je vreden realno 160 jurjev. Če ga bi oddajal bi ga lahko v startu za 400€, sedaj že 600€. Par malih vlaganj skozi leta.

Pokaži eno tako delnico :cheer:
Ce ni skrivnost - kje so bila leta 2017 enosobna stanovanja po 60k (in so danes 160k)?

sicer pa gamble ki je uspel kot ce bi kupil kak bitcoin ob pravem casu in podobno. Ce bos danes prodal in skusal kupit drugo nepremicnino nisi s tem naredil nic. Dokler pa ne prodas pa imas nerealiziran donos. Torej steje trenutno samo kak je donos glede na investiran denar.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

BuDi

Guru
6. sep 2007
7.077
3.410
113
Nekako dvomim, da je ostalim lastnikom fino, da se jim vsak dan šetajo drugi turisti po objektu. V kolikor pa pač pridobiš soglasje za opravljanje dejavnosti in urediš vse potrebne papirje, pa ne vidim težave v tem.
Lej, lahko namesto turista ki zvečer pride on zjutraj gre dolgoročno oddaš ljudem "iz Maroka" ali "Somalije". Pa nobenih soglasij ne rabiš. Ostali lastniki bodo veseli.

A vam resno ni jasno, da če goljufate in ne plačate davka to pomeni, da bomo vsi. imeli slabše šole in zdravstvo.
Pa s tem ko oddaš migrantom bomo še vsi bomo imeli boljše zdravstvo in šole, da o multikulturalni klimi ne govorimo.
 

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
99
67
18
Lih malo kalkuliram tole idealno investicijsko priložnost.... tule piše, da je že oddano in da kupiš skupaj z najemnikom, ki plačuje 425€ na mesec.

Rad gledam, oglase kjer sta najemnina in nakupna cena napisana.

Poglej priponko 86804

Ko greš pa potem računat
Poglej priponko 86805

Na banki so pa trenutno še zmeraj 4%. Se mi zdi, neumno vse skupaj lol. Že S&P ima zgodovinsko dosti več, pustimo da smo trenutno v balonu balonov.

Kakšne so kaj vrednosti za Ljubljano, če malo primerjamo....

Stanovanje v tujini je dobra naložba tudi z najemnikom. V tujini so stvari bolj urejene kot poznam v Sloveniji. Ampak velja za obe strani.
pri gornjem stsanovanje je 5 tisoč na leto pri vrednosti 175 Ttisoč skoraj 3%. Ampak je treba plačat davek od oddajanja in hitro reagirat, če se kaj pokvari. Najemniku se na primer pokvari kotliček za stranišče, in moraš takoj k njemu in ga popravit. Če tega lastnik ne more takoj naredit, najemnik pokliče mojstre, da popravit on odbije od najemnine. Še posebaj je problem če je stanovanje opremljeno in je treba popravljat in obnovit opremo.

Stanovanje v tujini je naložba kjer pričakuješ, da bodo cene rasle. Pa davki se spreminjajo in lahko imaš davek na nepremičnine.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.835
6.444
113
V istem postu napises da je dobra nalozba in da se davki lahko spreminjajo ter da vse temelji na pricakovanju da vrednost raste. Vse res ampak ali je zares dobra nalozba? Pasivni dohodek ni, to si ze sam pojasnil
 

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
99
67
18
V istem postu napises da je dobra nalozba in da se davki lahko spreminjajo ter da vse temelji na pricakovanju da vrednost raste. Vse res ampak ali je zares dobra nalozba? Pasivni dohodek ni, to si ze sam pojasnil
Oprostite, nejasno sem napisal. To je naložba, če ne zaupaš slovenski politiki in kupiš eno stanovanje v Muenchenu, eno v Lyonu in eno v Pragi. Cene tam v provprečju rastejo in tudi če v enem mestu gre slabo ostala mesta kompenzirajo. Stanovanje v Graz-u pa ne bo ziher toliko raslo v ceni kot bodo stroški.
 
27. jan 2022
5.087
1.876
113
Oprostite, nejasno sem napisal. To je naložba, če ne zaupaš slovenski politiki in kupiš eno stanovanje v Muenchenu, eno v Lyonu in eno v Pragi. Cene tam v provprečju rastejo in tudi če v enem mestu gre slabo ostala mesta kompenzirajo. Stanovanje v Graz-u pa ne bo ziher toliko raslo v ceni kot bodo stroški.
Ti dejansko poznaš "average Hansa", ki ima naložbo v stanovanja razpršeno v tri države?

Ker jaz jih nekaj poznam, ki niso glih "average=povprečni" pa imajo par stanovanj na isti (makro) lokaciji, pa še kako počitniško varianto kje.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.752
2.554
113
Stanovanje v tujini je dobra naložba tudi z najemnikom. V tujini so stvari bolj urejene kot poznam v Sloveniji. Ampak velja za obe strani.
pri gornjem stsanovanje je 5 tisoč na leto pri vrednosti 175 Ttisoč skoraj 3%. Ampak je treba plačat davek od oddajanja in hitro reagirat, če se kaj pokvari. Najemniku se na primer pokvari kotliček za stranišče, in moraš takoj k njemu in ga popravit. Če tega lastnik ne more takoj naredit, najemnik pokliče mojstre, da popravit on odbije od najemnine. Še posebaj je problem če je stanovanje opremljeno in je treba popravljat in obnovit opremo.

Stanovanje v tujini je naložba kjer pričakuješ, da bodo cene rasle. Pa davki se spreminjajo in lahko imaš davek na nepremičnine.
Jaz sem tu sedaj in malo gledam in gledam sodelavce etc, tako da ni tujina.

In pri sodelavcu se mi zdi zlo čudno, dva stanovanja je kupil in sedaj na novo 3-jega bo najel za 15 let. Pa malo gledam ta razmerja najemnine in cene in ..... Se mi vidi, da so najemnine skoraj cenejše ali so cene stanovanj trenutno našponane.

Pa če gledam tiste 2% je tudi nič. Če so na banki sedaj 4%. Ali, če tradicionalno v spy500 kot američani investiraš. Mogoče zna za 30% enkrat v naslednjih 10 let past, samo se bo tudi pobralo kmalu. Je pa tam tudi 6+% donos.
 

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
99
67
18
Ti dejansko poznaš "average Hansa", ki ima naložbo v stanovanja razpršeno v tri države?

Ker jaz jih nekaj poznam, ki niso glih "average=povprečni" pa imajo par stanovanj na isti (makro) lokaciji, pa še kako počitniško varianto kje.
Saj s tem se strinjam. Ravno to poznam, človek ki imajo par stanovanj v isti hiši v Nemčiji in en apartma na Mallorci. Ker živi v istem bloku lahko sam precej uredi in ker ima 4 od 11 stanovanj ne more it nobena odločitev glede upravljanja brez njega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.835
6.444
113
Ampak ti predlagas nalozbo v drzavi kjer investitor ne zivi. To konkretno spremeni stvari ker niti omrezja nima in ne ve kje vodovodarja dobit