gibanje cen stanovanj v prihodnosti

LeQuack

Guru
26. avg 2007
7.008
3.522
113
41
Lj
Ne bo davka, ni to Hrvaška, tam se dejansko nekaj probajo izboljšati državo verjeli ali ne. Ne slišiš da bi kak Slovenec kupoval firme na Hrvaškem, medtem pa se obratno dogaja na veliko. Drage nepremičnine pa bodo odgnale še tiste perspektivne mlade, ki jih še niso sedaj. Bo pa vsaj raj za upojence tu par let do propada.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.549
1.425
113
Primer nakupa stanovanja kot investicijo.

1. Nekdo ima 200k na banki, star je 60 let, že penzija, solidna. Kupi lep flat (prek 3k/m2), dobi neto ven 500 eur mesečno od najema.

2. 200k eur pusti na banki, povprečna inflacija pobere npr. 3% letno, denar skopni po 23 letih.

V prvem primeru mu ostane flat za froce in dnar še dobiva tudi po 83 letih, če bo včakal...

Je plan ali ni plan, če ni nekih hudih idej?
Kupi naj 1 sobno stanovanje na koncu sveta (to je v Mb) za sto jurjev, ga sam obnovi (je v penziji in ima cas), kar ga bo stalo ene 30 jurjev. Odda ga ukr. za drobiz cez 500 eur.

Preostalo naj da v world (to je v resnici zahodni svet) in snp500 etfje.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: Samo Izoliranc

tony

Guru
23. jul 2007
9.549
1.425
113
Če se noče učiti, zaradi mene tudi lahko, bo pa donosa manj.

Vsekakor pa je to mnogo bolje, kot da pusti denar propadati na pregovornem varč. računu NLB.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

igi

Guru
13. okt 2007
5.538
1.143
113
Celje
Preostalo naj da v world (to je v resnici zahodni svet) in snp500 etfje.
Pa bi ti v tem trenutku "upal" dati 100k v etf? ker zadeve so precej na vrhu, marsikaj se zadaj kuha.
In ko bo prišla korekcija bo tudi minus konkreten. Itak, da čez 10 let bo potem spet vse v zelenem, ampak gospod iz teme načeloma nima neomejeno časa...
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81

tony

Guru
23. jul 2007
9.549
1.425
113
Nimam toliko v ETFjih, imam pa toliko, da je zame znesek velik (kaj je za nekoga velik denar je itak relativno), in hodlam do večnosti. Strinjam se z Buffetom, da ni nikoli pravi čas za vstop na trg obenem pa tudi nikoli ni prav, da se na vstop čaka.

Je pa res, da sem tudi jaz kakšno delnico kupil, ko je bila poceni (Krka ko se je začela vojna, Triglav, ko so užgale poplave)... Prav tako je to nujno pri kriptu...

Po mojem ima ravno penzič neomejeno časa: porihtan ima stanovanjski problem, penzijo s katero lahko preživi ima, najbolj je zainteresiran pa, da čez 30 let ne bo presenečenj: da ne bo penzija takrat precej manjša kot je zdaj (ali pa življ. stroški iz bilokaterega razloga toliko višji, da bi bila penzija premalo za spodobno preživetje)... Ne vidim razloga, da bi že jutri rabil neke strašne donose... Rabi stabilen donos na srednji rok in to ETFji so... Pa še davka na tisto, kar je vložil danes, ne bo čez 15 let...

Lahko je seveda ziheraš in vloži v SLO cegle, to je še bolj ziher, bo pa nekaj dela z obnovo starega stanovanja (to je nujno, če hoče kupiti dva flata), delo bo z najemniki, in dobrih 20% davka bo stalnica... Realen donos je z dvema fletoma po 100 jurjev okrog 4%, kar recimo da vsaj realno (ne pa zlagane, prenizke, ki jo računa SURS) inflacijo pokrije...
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.549
1.425
113
Je pa možno na vlaganje v cegle gledati tudi tako: realnega donosa je 4%, inflacijo pa krije višanje cen nepremičnin.

Npr., če gledam stanovanja, ki so se prodajala pred slabimi 20imi leti za 140 jurjev, danes pa za 300k - prodajalec ni nič zaslužil, je pa ohranil vrednost denarja glede na inflacijo v teh letih.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi, aljoman in B81

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.376
3.833
113
Ljubljana
hmpg.net
Cene stanovanj v velikih mestih, prilagojene inflaciji, so danes okoli 15 odstotkov nižje kot sredi leta 2022. Največje upade zaznavajo v mestih, kjer so v preteklosti imeli najvišja tveganja za nepremičninski balon. Cene stanovanj v Frankfurtu, Münchnu, Stockholmu, Hongkongu, Parizu so tako realno za 20 odstotkov in več nižje od vrhov po pandemiji, kaže zadnje poročilo UBS Global Real Estate Bubble Index.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.407
957
113
Ne bo davka, ni to Hrvaška, tam se dejansko nekaj probajo izboljšati državo verjeli ali ne. Ne slišiš da bi kak Slovenec kupoval firme na Hrvaškem, medtem pa se obratno dogaja na veliko. Drage nepremičnine pa bodo odgnale še tiste perspektivne mlade, ki jih še niso sedaj. Bo pa vsaj raj za upojence tu par let do propada.
Na zalost imas prav. Cehi so nas ze prehiteli, ostali nas dohitevajo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: LeQuack

LeQuack

Guru
26. avg 2007
7.008
3.522
113
41
Lj
Cene stanovanj v velikih mestih, prilagojene inflaciji, so danes okoli 15 odstotkov nižje kot sredi leta 2022. Največje upade zaznavajo v mestih, kjer so v preteklosti imeli najvišja tveganja za nepremičninski balon. Cene stanovanj v Frankfurtu, Münchnu, Stockholmu, Hongkongu, Parizu so tako realno za 20 odstotkov in več nižje od vrhov po pandemiji, kaže zadnje poročilo UBS Global Real Estate Bubble Index.

Evo zdaj je uradno. Ljubljana je precej dražja za živeti kot NYC. Pa nimamo nobenega Fortune 500 podjetja tu, niti podzemne, 200k prebivalcev vs 8 milijonov. A je treba še kej rečt?

Cene stanovanj v Frankfurtu in Münchnu so upadle za 20 odstotkov
V Ljubljani potrebujete za nakup 60 kvadratnih metrov stanovanja približno toliko povprečnih plač kot v Londonu, to je 12 letnih neto plač ali štiri več kot v New Yorku.


 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
15.049
6.863
113
Torej ste mnenja da je potrebno spodbujat investitorje ki na trg dajejo stanovanja za najem/nakup? Al jih je treba zj.ebat bando kapitalisticno?
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
7.008
3.522
113
41
Lj
Torej ste mnenja da je potrebno spodbujat investitorje ki na trg dajejo stanovanja za najem/nakup? Al jih je treba zj.ebat bando kapitalisticno?

Zdaj so se navadi na velike profite 30+% in če ne bo več takih profitov ne bodo gradili, spodbujanje gor ali dol.

Ljubljanski župan Janković meni, da so dobički vlagateljev pri gradnji stanovanj preveliki
Neimenovani nepremičninski posrednik ocenjuje, da je donos vlagateljev 30-odstoten ali več
V zadnjem letu cenejši gradbeni material, vse večja konkurenca pri gradbincih


 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
15.049
6.863
113
Jaz te nisem vprasal po tvoji analizi na kaj se je kdo navadil in kaki naj bi bili dobicki. Mene zanima a je treba investitorje spodbujat al se te ki vztrajajo zje.bat? Ker z zokijem se lahk monopoly igrata pa o fiktivnih zasluzkih menita ce noben ne bo nic gradil. No kaj bi rad? Vec stanovanj al nic stanovanj pa nihce ni ne zasluzi?
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
7.334
3.635
113
Ej, tisti ki oddaja v 40 letih odplača stanovanje potem mu pa še stanovanje ostane! Odlično. Če kupiš stanovanje za oddajo pri 40 imaš pri 80-letih že samo plus. :cheer:

GYWKhEzWwAERoxp.jpg
 

B81

22. jul 2007
36.304
10.121
113
Jaz te nisem vprasal po tvoji analizi na kaj se je kdo navadil in kaki naj bi bili dobicki. Mene zanima a je treba investitorje spodbujat al se te ki vztrajajo zje.bat? Ker z zokijem se lahk monopoly igrata pa o fiktivnih zasluzkih menita ce noben ne bo nic gradil. No kaj bi rad? Vec stanovanj al nic stanovanj pa nihce ni ne zasluzi?
Vzpodbujat valda, če je premalo stanovanj - sicer vse lepo in prav, ampak tu zaslužita izključno le investitor in država, vse to pa plačujejo kreditojemalci. Itak da nič ne moreš, lahko rečeš samo jbg.

btw, sodelavka (gradbinka) pravi, tretjino za parcelo, tretjino za postavit in tretjino za profit.