gangliom

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Ali ga je kdo imel?
Kaj to medicinsko sploh je?

Ali je vam bil moteč? Kako se ga znebiti? (Pod nož), kakšne so posledice?
Nasveti?

LP P
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Če gre res za gangliom oz. ganglionevrom, potem je tvoje prvo vprašanje skoraj povsem nesmiselno, saj je zadeva izredno redka (1/100.000).

Medicinsko je to najbolj benigna verzija nevroblastnega (takšen, ki izvira iz živčnih vlaken) tumorja. Gre za podivjana živčna vlakna, ki pa se tekom rasti povsem diferencirajo in praktično nehajo hitro deliti.

Motečnost je povsem odvisna od lokalizacije (to je, na katere sosednje organe zadeva pritiska). Terapije izbire je seveda operacija (kot pri večini benignih tumorjev, ki pač niso dobro odzivni na kemoterapijo).

Nasveti? Posvet z nevrokirurgom, ki bo znal stvari dosti bolje razložiti kot jaz, predvsem pa je na tekočem s trenutnimi smernicami in kot najpomembneje... o bolniku ve več kot le zgolj diagnozo.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Nisem mislim gangliona (o cemer mislim da ti govoriš), ampak zatrdlino polno tekočine, ki izvira iz sklepne ali kitne ovojnice, in ki se ponavadi pojavlja na zapestjih.

P
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Jaz sem ti odgovoril na vprašanje.

Ti si se zmotil v črkovanju. GanglioM je nevroepitelijski tumor, ganglioN (ganglionska cista) pa je tisto, o čemer govoriš ti.

Pravzaprav še dobro, ker je zadeva sedaj dosti manj nevarna.
smile-1.gif
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.750
2.033
113
za šankom
moteč?!odvisno od lokacije.nekateri celo sami izginejo!največkrat pa ga punktirajo in je stvar rešena.lahko je tudi kirurško odstranjen.lahko se ga pusti pri miru če ni estesko in lokalno moteč
 

roseanne

Pripravnik
9. avg 2007
364
0
16
pa ko se ga spunktira, je pametno, da je predel (ponavadi zapestje) nekaj časa povit s povojem - da naredi malo pritiska pa da se ne ponovi prehitro. pa še s sklepom potem avtomatično bolj miruješ.
se pa rada ponavlja zadeva (vsaj po mojih izkušnjah).