Citat:
Uporabnik doto pravi:
Dokler ni patenta za pecikl ja. Če se pa nekdo spomni, da da vlogo za pecikl in se mu ta idobri, lahko zahteva od vseh, ki so ga izdelovali od datuma, ko jedal vlogo za patent licenčnino/odškodnino. Vse spore se pa rešuje na sodišču, kjer mora toženi dokzati, da se je pecikl že izdeloval/prodajal v državi pred tem datumom. Če ga je nekdo izdeloval v neki drugi državi in ga ni prodajal npr. v ZDA, je patent še vedno veljaven. Patenti so vezani na državo. V evropi možno da veljajo na celem območju EU. Ne vem, ker nisem pravnik
To ni točno napisano.
Kot sem že prej napisal, patentiraš lahko samo stvari, ki do trenutka vložitve še "ne obstajajo". Če nekdo pred teboj že izdeluje pecikle, ti ne bo uspelo patentirati (obstaja prior art), ne glede na državo v kateri jih izdeluje. Patenti sicer veljajo za vsako državo posebej, ampak ugotavljanje, ali je neka stvar nova ali ne, pa se izvaja po celotnem svetu.
Ker je postopek patentiranja zelo dolg, poteče od datuma vložitve do izdaje patenta tudi več let. 18 mesecev po oddaji vloge se patent javno objavi, nato pa gre v "obravnavo", kjer se določi ali se bo podelil ali pa se bo zavrnil. Komaj ko imaš potrjen patent, lahko greš tožit ostala podjetja za vso obdobje nazaj, od datuma vložitve.
Glede patentov ki ne bi smeli obstajati: na svetu je ogromno patentov in praviloma so napisani zelo zvito (recimo: naslov ne pove vsebine patenta). Razlog za to je: konkurenca jih težje odkrije, zato lahko misli da stvar ni patentirana in jo začne uporabljati, ti pa jim nato zabiješ nož v hrbet in jih stožiš. Tako je včasih zelo težko imeti pregled nad celotnim dogajanjem in včasih se kak patent izmuzne in se dodeli, čeprav se ne bi smel. Ampak kljub temu se ga lahko kdajkoli da v ponovno presojo in v kolikor se ugotovi, da ni nov, inventiven ali ne-očiten, se ga lahko razveljavi. To se tudi zelo pogosto dogaja - spomnimo se Rambus vs. Nvidia.