Energetska preskrba gospodinjstev

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.490
6.229
113
Napača, od teh samo ECE za po novem letu... Ne morem vec popravljat

Ima pa tudi neko obliko dinamike, kot bisol.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.490
6.229
113
In pa še:

»Odjemalec, ki ima npr. toplotno črpalko in je do zdaj plačeval dobrih 90 evrov, bo po novem za omrežnino plačeval približno 200 evrov letno, torej približno 110 evrov več, hkrati pa bo oproščen prispevka za obnovljive vire energije, in bo zato letno iz tega naslova plačal med 80 in 90 evrov manj,« je pojasnila Godina.


Tole je ven vzeto iz konteksta, ceprav je tudi kontekst konfuzen. Sem pa copy/pastala samo tisti del, ki me bega. Na podlagi tega clanka prispevka za OVE, ne bodo plačevali ne samo tisti s SE, ampak tudi tisti s TČ?! Novih cen za OVE sicer še ni.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.490
6.229
113
Zeleni prehod baje... Ce nisl mogli drv prepovedat, bodo pa bonbončki za TČ. Čeprav, kot receno, clanek je malo konfuzen v tem delu, skace med gospodinjstvi s SE na one brez in nazaj in je ze samo pri urejanju lahko en tale odstavek premaknil nekam narobe, pa se vse drugace bere.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc
27. jan 2022
5.780
2.268
113
Čak, čak, tu so primeri izračuna za december 2024 ko je prispevek itak 0 (nula). Od kod ti to da bomo oproščeni prispevka za OVSE, ker do lani smo ga lepo plačevali tudi lastniki SE.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
2.143
1.428
113
Res dvomim, da je TČ dovolj. Ker potem gremo lahko še malo naprej in se vprašaš zakaj ni dovolj, da imaš v Kopru klimo v bloku in se z njo ogrevaš. COP je podoben kot pri TČ.
 
  • Všeč mi je
Reactions: piagolo

delavec44

Guru
17. dec 2012
2.143
1.428
113

Torej vsi pričakujejo drastično pocenitev rednih cenikov, ker drugače bo podražitev prej 40% kot 10%. Glede na trenutne cene.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.490
6.229
113
Pa res... Zdaj pa spet ne vem...

Kako si pa tisti clanek razlagate?
Konkretno zenska reče:
hkrati pa bo oproščen prispevka za obnovljive vire energije, in bo zato letno iz tega naslova plačal med 80 in 90 evrov manj,« je pojasnila Godina.
 
27. jan 2022
5.780
2.268
113
Verjetno te to bega: poleg tega bodo gospodinjstva - z izjemo imetnikov sončnih elektrarn - predvidoma znova plačevala prispevek za OVE.
Zaenkrat velja da bo po 31.12.2024 vse po starem - plačilo za OVE za vse končne porabnike (razen izjem, ki jih navaja zakon - to niso SE). SE tukaj niso (še) izvzete.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.490
6.229
113
Ok, cel sestavek:

Kaj kažejo izračuni: kdo bo plačal več?
Povprečnemu gospodinjskemu odjemalcu, ki zdaj plačuje 7 kW moči in letno porabi 4000 kWh elektrike, se bo po izračunih agencije ob nespremenjenih navadah glede porabe elektrike letni strošek omrežnine, ki predstavlja okoli četrtino končnega zneska na položnici, nekoliko znižal. Tudi pri odjemalcih, ki se že danes ogrevajo s toplotno črpalko in imajo višjo porabo električne energije, npr. med 7000 in 9000 kWh, nimajo pa sončne elektrarne, bo letni strošek za omrežnino nižji, razlika pa je odvisna tudi od tega, ali je tak odjemalec že vlagal v ukrepe učinkovite rabe energije.

Lastniki sončnih elektrarn, ki so vključeni v shemo letnega net meteringa, v primeru več proizvedene energije, kot jo bodo prevzeli iz omrežja, ne bodo plačali nič za energijo in tudi omrežnine za energijo ne. Bodo pa plačali več iz naslova moči, kar pa je odvisno od njihovih porabnikov in navad.

»Odjemalec, ki ima npr. toplotno črpalko in je do zdaj plačeval dobrih 90 evrov, bo po novem za omrežnino plačeval približno 200 evrov letno, torej približno 110 evrov več, hkrati pa bo oproščen prispevka za obnovljive vire energije, in bo zato letno iz tega naslova plačal med 80 in 90 evrov manj,« je pojasnila Godina.

Večjo spremembo lahko pričakujejo gospodinjstva, ki imajo sončno elektrarno ter imajo več energetsko intenzivnih naprav (toplotna črpalka, bazen, savna, električni avtomobil). Letni strošek omrežnine bi se s sedanjih 65 evrov zvišal na okoli 304 evre, ker je tak odjemalec do zdaj plačeval bistveno nižje moči od doseženih.

»A prav ta odjemalec ima potencial, da s prilagoditvijo porabe in znižanjem dogovorjene moči letni strošek omrežnine zniža in bo oproščen prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije,« je navedla.


Kot rečeno, ga sestavek je napisan tako, kot da so oproščeni tudi lastniki TČ. Kakih (samo ogrevalnih, ali tudk sanitarnih, ce se ogrevas s klimo, pitaj boga...), ne vem. Ampak, če so citirali prav in niso narobe premetali teh odstavkov, da lepse v tisku izgleda, pri tem pa spremenili pomen, se res bere, kot da bodo lastniki TČ tudi oproščeni. To me bega...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.490
6.229
113
Oziroma, ce se enkrat preberem, lahko razumem tudi, kot da ves cas govori o lastnikih SE, samo jih loci dalje na tiste ki porabijo manj in tiste, ki porabijo vec.
 
27. jan 2022
5.780
2.268
113
A še vedno govorimo o prispevku za OVE po 1.1.2025? ;)

S strani Agencije je veliko manipuliranja prav s temi obdobji. In ja jaz razumem kot da ves čas govorijo o lastnikih SE brez ali s TČ. Sicer je zadeva popolnima brez veze. Mi smo vložili za kakih 100+ let prispevka OVE v svoje SE.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.490
6.229
113
Ja, seveda... Mrbit celo aprila 2025, nekaj susljajo, da se bo zamaknil, ker bo ze tako en velik šok. Za ceno pa se zdaj ne vedo, kaka bo, sam da bo sla gor:
Na položnice pa se vrača tudi prispevek za obnovljive vire. "Tudi tukaj lahko govorimo o nekaj odstotkih povišanja, seveda pa je vse skupaj zopet povezano z obračunsko močjo in dejansko porabljeno električno energijo," pravi Seme. Kumer pa med tem, da razmišljajo o zamiku vrnitve prispevka, da se povišanje ne bi zgodilo ravno v času končanja regulacije. Minister bi vrnitev prispevka zadržal vsaj za tri mesece.

Govori pa gospa o lastnikih SE s TČ in lastnikih SE s TČ+savna+EV+bazen. Ta delitev se pojavi prvič in mi sploh na misel ni prišla...

Nic, se pardoniram za dezinformacijo... Sem koj napisala, misleč, da prinašam dobre novice...
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
34.909
10.313
113
kolk je ta prispevek OVE na letni ravni, da vemo o čem govorimo, če je to par € je debata brezpredmetna.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
34.909
10.313
113
to je cca 8€ na mesec? po drugi strani nas bodo pa z omrežnim ain ostalo ruknili po par 10€ na mesec... tako da..lepa prihodnost.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.026
4.016
113
Najprej bo treba videt kaj mislijo ponudniki na trgu naredit s cenami, ko se te sprostijo. Ker imam občutek da bo samo postavka energija šla 30% gor, potem se pa še omrežninske bloke pa dodatne davščine nabije na položnico pa bomo na 50-100% cene od danes.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77