Električno kolo

Car

POSTman
4. avg 2007
8.314
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Malo resneje sem se začel zanimati za e-bike, hebat ga, zdravje in leta mi ne dopuščajo več, da bi preveč gonil. Uporaba za rekreativne namene, mogoče za v službo, pa za na morje, ko grem s kemperjem, v glavnem ravnina in kakšna manjša vzpetina. Kaj priporočate, kje kupit?
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
Električen bike? Si ga že probal vozit?
Sem isto rekel kot ti. In ga sprobal. Rane niso zaceljene po 6 mesecih. Vlogo igra tudi sladkor.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
725
113
www.jernej.org
Mogoče si je rit ožulil in se mu po pol leta (zaradi sladkorne) še ni zacelilo?

Sicer pa se tudi na električnem kolesu zmatraš (to ni električni skuter). Če ti kolesarjenje z navadnim kolesom po ravnini ne dela težav in bi rad samo povečal svoj domet in lažje kolesaril v klance, potem je električno kolo prava izbira.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Pri nas v službi je nekdo pred par meseci prodajal eno električno zverino. Kupil, ker ... COVID, pa MTB zadeva, in se je nekajkrat znašel v položajih, kjer ne bi niti pod razno hotel biti. Proda(ja)l iz strahu.
Če OP vzame električno kolo, da bi z njim vozil, kjer in kot bi vozil navadno kolo, potem ni panike. Če pa se mu odprejo nove možnosti, ker prej ni zmogel v klanec (vključno s tem, da bi zmogel, samo bi bilo to konec dneva), pa lahko pride tudi do 6-mesečnih ran. Še posebej, ker pri "letih" kite niso več tako prožne in kosti ne več tako trdne.
 

igiNo1

Guru
24. feb 2018
1.414
638
113
Ti le vzami. Samo da si na zraku. Za nezahtevnega rekreativca je dovolj že Hoferjev za 1.100€. Goniš koliko ti je :). Po ravnini, z malo električno pomočjo, doseg 100km, po hribih do 60. Sedaj, ko je mrzlo, po hribih do 40.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Najbolji

Grestr

Fizikalc
Izključen uporabnik
6. jun 2016
495
142
43
Kje kupit ... tam kjer je zaloga in ga lahko takoj odpelješ in da ga lahko prej preizkusiš.

Kaj kupit ... sredinskega motorja ne potrebuješ, bi motor v zadnjem kolesu popolnoma dovolj.
Baterija .... z 500w baterijo se naredi cca 60 do 100 km. Odvisno od tega koliko motorne pomoci uporabljaš, če boš dal na full power bo tudi manj. Ce nimas toplega prostora kjer bis imel shranjeno kolo, je nuja da je baterija odstranljiva, ne morajo temperature pod 10°
Zadnje vzmetenje ne potrebuješ, dokler se ne zacnes vozit po podrtih gozdnih poteh in po koreninah. Gume, ozke in ne grobe, tisti široki kampi so za v blato in gozdu po asfaltu pa samo tulijo in bremzajo. Prtljažnik je fajn kos opreme, strehice niso odveč, prav hude koristi pa od njih ni.

Avtodom.... nosilec na zadnji stranici? E bicikl ima 20+ kg .... dokler je samo en je ok, ko bosta dva ....

Ne vem kolk si se so sedaj vozil z kolesom .... z ebiciklom se sicer pride veliko dlje in lazje, vendar za voznje do 50km bi ja gledal tudi kaj na 20col gumah in zlozljivo.

Ps to zimo pregonil 3000+ km na 5 različnih e biciklih
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Kako pa se 20" pelje po ovinkasti cesti v hribih?
Bi si nekaj za na siht kupil pa mi ni ravno vsakic 400m visinske razlike za brcat. Sem pretezak pa tudi 25 jih nimam vec.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
Mi lahko dešifriraš tvoj odgovor? Hvala.
Lej v tem času kupončkov sem šel v Kranjsko goro in ga rental.
To je ogromen kolo - je rekel 185 cm. Pa težak in neroden. Nekam 'dolg' se mi je zdel, potegnjen. Iztegnjenost nog je bila OK. Velikost mi je svetoval najemodajalec.

Med vožnjo sem 'šparal'. Do 1/2 max pomoči. In bilo je kar težko gonit. Po ravnem. Meni je bilo brez el. težko.

Glede sladkorja. Pošteno sem se zložil. Pošteno! Teža, velikost, konstrukcija. Čisto nekaj drugega kot nekoč, ko so bila lesena. Še dan danes imam brazgotine, ki se niso dobro zacelile. Baje se slabo celijo sladkornim. Kratke hlače nosim samo doma. Vsaj še kakšno leto.

Rit sploh ni bila problem. Malce je že drugačen sedež, kot sem navajen. Mogoče bi se dalo dobiti ustreznejšega? Marsikaj bi se dalo navaditi se ga.

Jaz pa sem vseeno odstopil od nadaljnega ukvarjanje z el. kolesom.

p.s. Polnjenje v AD samo pri el. od zunaj!
 

Grestr

Fizikalc
Izključen uporabnik
6. jun 2016
495
142
43
brez zamere .... ampak kaj ima e pri tem, da si se zložil s kolesom? , če xx let nisi bil na kolesu, bi se zložiltudi z analognim mtbjem. Če so te pri Kekcu posadili na polno vzmeten emtb, še ne pomeni da ne obstoje e bicikl s katerim še bos vozil BP. Polno vzmeten eMTB z 29 col gumami pač zahteva nekaj vaje in predznanja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sass in ales85

Grestr

Fizikalc
Izključen uporabnik
6. jun 2016
495
142
43
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

damirj

Guru
9. maj 2012
4.835
2.089
113
Malo resneje sem se začel zanimati za e-bike, hebat ga, zdravje in leta mi ne dopuščajo več, da bi preveč gonil. Uporaba za rekreativne namene, mogoče za v službo, pa za na morje, ko grem s kemperjem, v glavnem ravnina in kakšna manjša vzpetina. Kaj priporočate, kje kupit?

Če omenjaš vzpetine in še (slabe) makadam ceste, potem eMTB, ker z drugim tko ne boš nikamor prišel, če nisi ravno kolesar že od prej. Če je cesta dobra, potem pa treking, ampak na elektriko tko ne bo razlike. Jaz sem lani rental v Kr gori eMTB, šel z njim in otrokom zadaj v dolino Tamar brez nobenih težav in to še z otrokom v stolčku, bi rekel, da je to dovolj dober razlog za nakup. Nisem imel namena dajat 4000€ za neko rekreativno zadevo in sem čisto zadovoljen Crussis kolesom za pol cene. Skakal ne bom, dirkal tudi ne, itak bom večinoma imel otroka na stolčku. Šel sem gledat tudi ostalo ponudbo eMTBjev in po pravici povedano, nisem našel razloga zakaj bi za nekega nezahtevenga uporabnika izbral npr Giant najcenejši eMTB za 30% višjo ceno.
 

Grestr

Fizikalc
Izključen uporabnik
6. jun 2016
495
142
43
dejmo se mal dogovort kaj je kaj ...
eMTB je vsaj pri meni polno vzmeteno gorsko kolo, z sredinskim motorjem, široki krampi za gume .... je za vlake in za čez korenine, skoke, po cesti in urejenih makadamih je zaradi preširokih gum muka .... teža 22kg+ in cena 4500€+
Treking .... motor zadaj v kolesu, brez zadnjega vzmetenja, okvir je lahko moški ali ženski, jaz osebno imam raje ''ženski'' okvir ... ga lažje zajahaš, ožje gume z manj profila, super za po asfaltu, makadamu, gre tudi po malo manj gladkem makadamu, zagotovo lažje vodljiv in bolj okreten kot eMTB .... teža je okol 20kg, v € pa se začne nekje pri 1300€

motor v kolesu ali motor v sredini ....
Sredinsko nameščen motor je ponavadi močnejši, sicer so vsi omejeni na moč 250W, razlika je v navoru. Navor pri motorjih za sredinsko montažo je nekje od 70Nm in gor, trenutno najmočnejši je Domelov z 115Nm. eMTB imajo vsi motor na sredini, plus je večji navor, tudi motor iskorišča moč menjalnika ... minus, več sestavnih delov, več možnosti za okvaro, višja teža, moč se prenaša preko verige zaradi česar trpi veriga in celoten zobniški sestav. Veriga se menja na 700 do 1000km set verižnikov pa na recimo 3000km ....
motor v kolesu .... sicer nižji navor, tem nekje med 40Nm do 60Nm. Trotl ziher enostavna sestava, praktično ni okvar. Ne obremenjuje verige in zobnikov. zadostuje dokler so poti pod kolesi urejene.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tri10let in Car

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.331
5.364
113
eMTB je kot mtb. Zakaj ne bi bil trdak?

Lansko leto sem hotela kupiti, ni bilo nič na zalogi. kdaj pride, nobeden ne ve. Sem pol navadnega kupila. Drugače je zadeva super v plus bi mi bilo, ker je to moj edini bicikel in bi bilo povsem vseeno ali je to po cesti po makadamu, po gozdu malo, v klanec ali vse to. Ko in če je pretežko, si pač malo pomagaš. Minus je teža, zadeva je krava in jaz bolj svohcana imam tezavo to gor pa dol s prtljažnika dajat, če ne startam z biciklom od doma...
 

Grestr

Fizikalc
Izključen uporabnik
6. jun 2016
495
142
43
saj pravim različna poimenovanja za isto reč, če ti trdak oz po moje treking zadostuje, itak zadostuje vsem ki se ne vozijo čez drn in strn, potem pač iščeš nekaj z motorjem zadaj .... nižja cena, nižja teža, lažje vzdrževanje .... mama mojega otroka na vagi pospeši do 52kg in na metru do 164 pa takšnega trdaka brez teža preklada
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.331
5.364
113
No, jaz pa ne. Da sem sama in ga moram gor na prtljažnik dvigniti in ta čas, ko pripenjam, držati, imam težave. Gre, seveda gre, ampak brez težav tako kot obicnjaka pač ne. Sem pa res švoh, to pa vem...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.331
5.364
113
Ne, tja sem imela pa težave tudi z navadnim, dasiravno je šlo, smo take prevoze zreducirali na minimum... Pa cliota sem imela.