Dohodnina - otroci

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.868
113
pri taščici
Ede natancnosti
Ce spekuliram samo z znamimi podatki (tudi placo) lahko pridelam 100+ evrov razlike. Tako da nekaj centov hvala lepa...Odvisno kdo uveljavlaj otroke in koliko mesecev.
Baje se pripravlja neka olajsava za prostovoljce (operativce gasilce,CZ...) ampak ne vem ce bo tisto ze v letosnji dohodninski odlocbi. ) To se dodoatno zniza davcno osnovo
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Baje se pripravlja neka olajsava za prostovoljce (operativce gasilce,CZ...) ampak ne vem ce bo tisto ze v letosnji dohodninski odlocbi. ) To se dodoatno zniza davcno osnovo
Nič baje, če bi kliknil na link

zavezancu, ki prostovoljni in nepoklicno opravlja operativne naloge zaščite, reševanja in pomoč nepretrgoma najmanj 10 let
1.500,00 €​
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.868
113
pri taščici
A je letos zenkdo racunal VDČ?
Meni se letos bolj splaca , da tisti z nizjimi dohodki uveljavlja otroke.
Kaj je razog temu se nisem ugotovil. Razlike je vec kot 100 evrov.
Ponavadi sva najvec dobila, ce sva si jih delila vsak nekaj mesecev.
Zdaj pa največ dobiva ce jih uveljavlja za celotno.leto tisti z nizjimi dohodki.
Pred nekaj leti je bilo pa obratno.
 
  • Wow
Reactions: Hondi

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Tu pa ni logike. Lahko je kvečjemu enako (če sta oba v istem dohodninskem razredu), ne more biti pa tisti z nižjimi dohodki na boljšem. Edini razlog bi bil, da so tistemu z višjimi dohodki narobe odtegovali akontacijo - daj preveri dohodninski izračun za tistega z višjimi dohodki, pa poglej, če ima kaj doplačila.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.868
113
pri taščici
Tu pa ni logike. Lahko je kvečjemu enako (če sta oba v istem dohodninskem razredu), ne more biti pa tisti z nižjimi dohodki na boljšem. Edini razlog bi bil, da so tistemu z višjimi dohodki narobe odtegovali akontacijo - daj preveri dohodninski izračun za tistega z višjimi dohodki, pa poglej, če ima kaj doplačila.
Razlike med dohodkoma je okoli 15%. Je pa res da je en v spodnji splosni olajšavi, drug pa v zgornji.(ce je meja brutto dohodek).program se kao ne upošteva letosnje povprecne place ker le ta ni znana
 

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Razlike med dohodkoma je okoli 15%. Je pa res da je en v spodnji splosni olajšavi, drug pa v zgornji.(ce je meja brutto dohodek).program se kao ne upošteva letosnje povprecne place ker le ta ni znana
Dobro, ampak povprečna plača v RS nima vpliva na vzdrževane družinske člane. Davčna osnova se računa po naslednji formuli: osnova = bruto dohodek - prispevki iz plače - davčna olajšava; tu se potem pogleda, v kater dohodninski razred sega tako dobljena davčna osnova. Glede na to se izračuna znesek dohodnine za leto, le- tega pa se primerja z že vplačanimi akontacijami (in iz tega sledi bodisi vračilo bodisi doplačilo). Olajšavo za VDČ se splača razdeliti tako, da čimbolj zniža osnovo po najvišjih razredih... se pravi če oba prideta nekje v 26% razred, se bolj splača obema nižat osnovo v 26% razredu kot pa enemu delno v 26% in delno v 16%. Zato ni nobene logike v tem, da bi se bolj splačalo uveljavljati nekomu z nižjimi dohodki :)

EDIT: daj mogoče naredi testni izračun dohodnine za oba brez uveljavljanja olajšave za otroke, pa poglej, če ima tisti z višjimi dohodki mogoče kakšno doplačilo zaradi premalo vplačanih akontacij med letom.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.868
113
pri taščici
Tudi meni ni logike, desetletje se je splacalo uveljavljati tistemu ki je imel vecje dohodke.
Je pa res , da je oseba z nizjim dohodkom preko leta placala vec dohodnine kot tista z vecjim dohodkom.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.939
5.014
113
A ni logika, večja plača, večja akontacija dohodnine, večja olajšava. Jaz sicer že dolgo ne preverjam komu se bolj splača, sem pa pred leti to delal in je pri večji plači bila vedno večja olajšava. Zdaj že nekaj let ne preverjam, pišem avtomatsko na tistega ki ima večjo plačo. Če delam napako me prosim opozorite.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.868
113
pri taščici
Naj nekdo vrze podatke v informativca pa sporoci. Da glih ne opletamo s ciframi javno.
Ker se rea sprasujem kje sem zajebal
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Če si uporabljal kalkulator na data.si, potem imaš napačni izračun, ker naračuna tudi da dobiš višje vračilo kot si sploh plačal dohodnine.
 

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Tudi meni ni logike, desetletje se je splacalo uveljavljati tistemu ki je imel vecje dohodke.
Je pa res , da je oseba z nizjim dohodkom preko leta placala vec dohodnine kot tista z vecjim dohodkom.
To je razlog. Si dal cifre v informativni izračun na edavke brez vzdrževanih družinskih članov? Ali bo tisti z nižjimi dobil nazaj preplačilo ali pa bo tisti z višjimi moral doplačati, ker je med letom plačeval premalo (možno je sicer tudi oboje). Razen če je tisti z nižjimi dohodki nerezident RS in mu posledično ne pripada olajšava, ampak res dvomim..
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.868
113
pri taščici
Upss bil sem v zmoti, tisti z vecjim.dohodkom je placal vec dohodnine kot tisti z nizjo, kljub temu da mu pri "tretjini" dohodka niso placeval (trgal) akontacij dohodnine.
Ce nihce ne uveljavlja otrok potem so zneski vracila 572 in 111
Vsak pol leta so 938 in 561
Oba 12m 1264 in 1012
In ko sedaj to sestevam najvec dobiva ce sestejem 572 (brez otrok) in 1012 (12 mesecev)
Tujci niso v igri, so pa gasilci in penzionisti ;)
Je pa en nad 16, drug pa.pod 16 dohodkov
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.470
227
63
Sej si ze sam izracunal, otroke uveljavlja 12 mesecev tisti ki ima visji dohodek (1012€), tisti z nizjim dohodkom pa dobi nazaj se 572€ (in ne uveljavlja otrok).