Dizzy. V Sloveniji je veliko podjetij s presežno delovno silo. Dodana vrednost na zaposlenega je nizka, produktivno pogosto nižja kot drugje v EU in dosti nižja kot v Aziji. Dokler smo vsi veselo vriskali ob poplavi poceni denarja so tudi takšna podjetja še ostala nad vodo. Delavci so sicer jamrali, vlekli nizke plače, službe pa so imeli.
Sedaj je tega konec. Denarja ni oziroma je presneto drag, dobiš ga le, če banke zaupajo tvojemu poslovanju in če nisi že sedaj popolnoma zadolžen. Si banka. Boš posodil denar Elanu, Muri? Kakšna je verjetnost, da ga boš dobil nazaj z obrestmi in kakšna je verjetnost, da ga boš izgubil. Stečajna masa je majhna, ne pokrije vseh terjatev.
Se ti splača tvegati? ALi pa bi raje tvegal drugje, kjer je tveganje manjše, potencialni donos pa enak?
Takle mamo. Podjetja, ki so na robu, bodo potonila. V mnogih primerih je to edino pravilno. Na pogorišču teh podjetij bo lahko čez čas zraslo kaj svežega, na povsem drugačnih, boljših temeljih.
Ti siromaki, ki jih nekateri omenjate, so na brezposelnost bili obsojeni že pred leti, doslej se je sistem za silo držal nad vodo, zdaj pa bo konec in ljudje bodo odpuščeni.
V podjetjih se bo seveda varčevalo. Povečanje prihodkov je iluzija, tudi ohranitev prihodkov je marsikje iluzija. Realnost je, da bodo upadli. Povpraševanje upada, ponudbe je ogromno, posledično bo šla cena zaradi osnovnih ekonomskih zakonitosti dol in bomo deležni deflacije, kar je vse prej kot dobra novica za gospodarstvo.
Ker na prihodkih ni pričakovati nič lepega, je nujno varčevati na odhodkovni strani bilanc. Da, tu so stroški delovne sile. Tisto, kar ni nujno za ohranitev rentabilnih dejavnosti, bo šlo na zavod. Tisto, kar je ceneje outsourcati bo tudi šlo na zavod. Teh ljudi ne more rešiti še tako dober menedžer.
Populisti, ki menite, da bi se morali vsi v podjetju odreči nečemu na račun tistih z najnižjimi prejemki, tudi izogib odpuščanju: to ne bo rešilo ničesar. Vsaj na dolgi rok ne. Tudi menedžerji ne bodo delali za 1000 EUR plače. Pa ste nori? Kot prvo se zavedajmo, da biti menedžer ni ravno simpl zadeva. Je precejšnja odgovornost, rezultate pa ti merijo vsake 3 mesece. Lastniki namreč. Le ti pričakujejo stalno rast, letos pa vsaj ohranitev preteklih donosov če že ne bo rasti.
Letos bo ogromno kriznega menedžmenta in v takšnih časih je menedžersko delo dosti, dosti težje, kot v obdobju gospodarske rasti, ko ni treba silno varčevati in ko denar pogosto leti sam na kup, če imaš dober posel.
Menim, da si v sedanji situaciji menedžerji zaslužijo kvečjemu večje plače kot lani. Seveda pa bi s tem morala priti resna selekcija, ki bi končno ločila slabe od dobrih. Prve bi nagnali, druge pa bolje plačali.
Žal bo tudi pri nas prevladala logika socializma, kjer ima sposoben in dokazano uspešen direktor "pravico" le do kakšnih 3x večje plače kot vratar. Jaz lahko takim sanjačem povem le "potem pa zaposlite 3 vratarje in naj bodo oni uprava".
Skratka, nasrkali ga bodo delavci, ki delajo v panogah brez prihodnosti. V panogah, kjer se v času gospodarske rasti podjetja niso znala/želela/zmogla prestrukturirati v storitve/izdelke z večjo dodano vrednostjo. Sedaj takšnih sprememb ne bo, saj stanejo, denarja pa ni. Posledica je jasna - zavod za zaposlovanje.
Upam le, da vlada ne bo razmetavala davkoplačevalskega denarja za ohranitev slabih podjetij, ki bi morala propasti že zdavnaj. Naj raje denar varčuje za socialne transferje brezposelnim.
Pa še to. Mogoče bo recesija povzročila, da bo na gradbiščih uradni jezik postala slovenščina in ne bosanščina. Enako na komunali.