Defibrilator v avtu

jezek

Guru
24. jul 2008
2.616
1.240
113
Mene je strah koga đampstartat. Kaj jaz vem kaj mu je? Kako natancna je zaznava pulza s prsti? Meni se je enkrat oče sredi lokala sesedel in sem rekel finito! Pa je prisel k sebi cez minuto, bila pa je samo rana na zelodcu. Kaj bi bilo če bi ga mal stresel z Varto??
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
Mene je strah koga đampstartat. Kaj jaz vem kaj mu je? Kako natancna je zaznava pulza s prsti? Meni se je enkrat oče sredi lokala sesedel in sem rekel finito! Pa je prisel k sebi cez minuto, bila pa je samo rana na zelodcu. Kaj bi bilo če bi ga mal stresel z Varto??
Varta ne pajtla, če zazna pulz. Pejt na kakšno usposabljanje. Morda ti pa kdaj prav pride...
 
  • Všeč mi je
Reactions: msenjur

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
zakaj utopicno? a ko ga gres iskat nekam v sosescini je pa v sekundah nazaj?

treba je masirat dokler ne pride in potem probat.

navodila - so tecaji, v defu je vse narisano in napisano, pa še govori.

masaza je pa na zacetku najbolj bistvena. bolje vsaj nekaj kot nic.
 

LarryClay

Majstr
10. feb 2023
848
841
93
Filozofiraš neumnosti. Brez masaže srca je človek out itak v parih minutah.
V visokogorju je pa planinski dom hitro par ur stran.
Kar efektivno reši defibrilator tam je ko je nekoga fršlok v bajti in neposredni okolici. Kar je seveda za planinske domove z visokim obratom ljudstva itak smotrna zadeva, da se ga inštalira. Da bo kdo to montiral na razne bivake in podobne zadeve z tremi planinci na mesec, je pa metanje denarja stran.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
Filozofiraš neumnosti. Brez masaže srca je človek out itak v parih minutah.
V visokogorju je pa planinski dom hitro par ur stran.
Kar efektivno reši defibrilator tam je ko je nekoga fršlok v bajti in neposredni okolici. Kar je seveda za planinske domove z visokim obratom ljudstva itak smotrna zadeva, da se ga inštalira. Da bo kdo to montiral na razne bivake in podobne zadeve z tremi planinci na mesec, je pa metanje denarja stran.

kdo je omenjal bivake?

pa kdo sploh govori o planinskih kocah?

napisem, da je stalna masaza najbolj pomembna in filozofiram neumnosti? ti kej preberes, preden odgovarjas?
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Če koga zanima (statistika, ki so nam jo povedali na tečaju - baje je naša Slo statistika) - torej oseba ne diha:
- po oživljanju jih v bolnico odpeljejo 20 od 100, od tega jih 10 umre kasneje
- klasični temeljni postopek oživljanja - verjetnost preživetja cca. 10% (od tega 2-3 ostanejo rastlinice (beri preveč časa možgani brez kisika), nadaljnjih pet ima trajne posledice (Soča), tam dva-tri pa brez hujših posledic živita/ji dalje)
- s pomočjo AED se verjetnost preživetja poveča iz 10 na nekje 40% (zato sem v prvem postu napisal da je cca. 4x večja verjetnost preživetja z AED)
Skratka slaba statistika na eni in drugi strani, ampak z AED vseeno precej boljša (defib pa seveda ne reši sveta, kot je napisal nekdo prej).
Aja, pa še timing is everything: 7 minut od trenutka, ko oseba ne diha, z vsako minuto gre cca 10% možgan, po 7 minutah si samo še rastlinica ker ti ostane cca 30% delujočih možgan. Zato oživljaš takoj če si sam (nikoli ne zapustiš ponesrečenca), tudi če je defib 2 minuti stran (razen če je defib pred nosom seveda ali ga imaš s seboj na dosegu roke praktično).
Kruta realnost žal, če ne znaš niti TPO in si samo ti zraven je pa ponesrečenec že praktično mrtev.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Če koga zanima (statistika, ki so nam jo povedali na tečaju - baje je naša Slo statistika) - torej oseba ne diha:
- po oživljanju jih v bolnico odpeljejo 20 od 100, od tega jih 10 umre kasneje
- klasični temeljni postopek oživljanja - verjetnost preživetja cca. 10% (od tega 2-3 ostanejo rastlinice (beri preveč časa možgani brez kisika), nadaljnjih pet ima trajne posledice (Soča), tam dva-tri pa brez hujših posledic živita/ji dalje)
- s pomočjo AED se verjetnost preživetja poveča iz 10 na nekje 40% (zato sem v prvem postu napisal da je cca. 4x večja verjetnost preživetja z AED)
Skratka slaba statistika na eni in drugi strani, ampak z AED vseeno precej boljša (defib pa seveda ne reši sveta, kot je napisal nekdo prej).
Aja, pa še timing is everything: 7 minut od trenutka, ko oseba ne diha, z vsako minuto gre cca 10% možgan, po 7 minutah si samo še rastlinica ker ti ostane cca 30% delujočih možgan. Zato oživljaš takoj če si sam (nikoli ne zapustiš ponesrečenca), tudi če je defib 2 minuti stran (razen če je defib pred nosom seveda ali ga imaš s seboj na dosegu roke praktično).
Kruta realnost žal, če ne znaš niti TPO in si samo ti zraven je pa ponesrečenec že praktično mrtev.
Hvala za številke. Je nekoliko nerazumljiva:
  1. N jih letno doživi srčni zastoj
  2. M (M <= N) jih oživljajo
  3. 20% M, torej 0,2 M jih odpeljejo v bolnišnico
  4. Polovica teh umre (0,1 M), 15 % jih preživi tako, da so res lahko hvaležni (0,03 M)
Po drugi strani, M jih oživljajo, brez defija je verjetnost preživetja 10%, torej jih 0,9 M umre. Kar ni v skladu z zgornjim.

Internet zna povedati, da je na leto na ta način umre 160 ljudi (v Sloveniji). Recimo, da pred tem vse oživljajo (M = N) in da je verjetnost preživetja na tej točki (brez defi) 10%. Torej je N = M = 178. Če vsakega oživljamo z defi, bo umrlo 105 +/- (60% od 177) torej je potencial rešiti 55 ljudi na leto. Potencial se linearno zmanjša za delež tistih, ki jih ne oživljajo (ker še vedno umrejo, ampak že zato, ker jim je srce zastalo brez prisotnosti nekoga, ki bi kakorkoli oživljal).

Pognati G€ (M avtomobilov x k cena) za to, da na leto potencialno rešiš 50 ljudi, ... nisem strokovjak, mislim pa, da se da s tem denarjem narediti kaj več.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Že mogoče, jaz sem samo povzel kar so povedali, lahko da sem narobe razumel, da so narobe predstavili, površno povzeli ali napačno povzel jaz. Tudi ne poznam raziskave ki so jo delali. Če pustimo številke ob strani je jasno zgolj dvoje:
1. oživljanje (TPO) je "relativno" neuspešna zadeva - ko je človek enkrat na off se to zgodi večkrat starim kot mladim, pa se pač ne da pomagat (verjetnost zastoja srca najstnika je bistveno nižja kot 75-letnika, odtod verjetno tudi slaba statistika).
2. Defibrilator precej pripomore k boljši statistiki (oz. je elektrošok (zagon s štromom) konkretno boljši kot zunanja masaža srca).